20th Living History Farms\
TEAMS
Urbandale, Iowa
Nov. 21, 1998

Links to Womens, Mens.

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


                  FINISHER                  TIME


MIDDLE SCHOOL (3 SCORE)


                  FINISHER                  TIME


HIGH SCHOOL MALE (3 SCORE)


1. Angry Dragons 
  Bobby Atkins, 17, Des Moines, IA            30:35  
  Travis Patten, 17, Des Moines, IA           33:28  
  Scott Lerner, 18, Des Moines, IA            34:36  
  Andy Johnson, 15, Des Moines, IA            35:42  
  Aaron Verheul, 17, Adel, IA                 37:55  
  Martin Jones, 17, Des Moines, IA            38:14  
6 Finishers     Time = 1:38:39     Places = 149

2. Valley C C 
  Russ Leino, 16, Windsor Heights, IA         31:22  
  Scott Price, 17, Wdm, IA                    32:15  
  Golden Krishna, 15, Wdm, IA                 35:56  
3 Finishers     Time = 1:39:32     Places = 169

3. Purple Pack 
  Josh Bard, 17, Eagle Grove, IA              34:05  
  Aaron Baluczynski, 18, Eagle Grove, IA      35:20  
  Thad Fisher, 16, Eagle Grove, IA            35:44  
  Judd Shutt, 18, Eagle Grove, IA             46:23  
4 Finishers     Time = 1:45:08     Places = 273

4. Ankeny C C 
  Andy McDermott, 14, Ankeny, IA              33:55  
  Nick Schreiner, 14, Ankeny, IA              34:16  
  Trent Weiler, 14, Ankeny, IA                39:11  
  Andy Giltner, 15, Ankeny, IA                39:21  
  Matthew Harbert, 15, Ankeny, IA             40:00  
5 Finishers     Time = 1:47:21     Places = 341

5. Foreskin 
  Nick Stubbe, 18, Cedar Falls, IA            33:44  
  Joe Bauer, 16, Cedar Falls, IA              37:09  
  Matt MacKenzie, 17, Cedar Falls, IA         37:20  
  Tim Froehle, 18, Cedar Falls, IA            37:45  
4 Finishers     Time = 1:48:11     Places = 360

6. Comets 
  Jerome Wolff, 18, Charles City, IA          33:23  
  Jonathan Reams, 15, Charles City, IA        37:07  
  Noah Wendland, 14, Charles City, IA         38:39  
  David Schmitz, 14, Ionia, IA                38:54  
  Scottie Cross, 15, Webster City, IA         48:43  
  Clark Middleton, 14, Webster City, IA       54:30  
  Dane Campidilli, 14, Webster City, IA       58:42  
7 Finishers     Time = 1:49:08     Places = 387

7. S M V'S 
  Daniel Humke, 17, Cedar Falls, IA           34:45  
  Nathan Nicholson, 16, Cedar Falls, IA       37:04  
  Mike Hirons, 17, Cedar Falls, IA            37:23  
  Kyle Spoelstra, 15, Waterloo, IA            39:54  
  Chris Obermeier, 16, Cedar Falls, IA        42:02  
  Timothy Hoekstra, 15, Waterloo, IA          44:47  
6 Finishers     Time = 1:49:12     Places = 381

8. Spencer 
  Nate Jones, 16, Spencer, IA                 36:14  
  Ben Fogarty, 16, Spencer, IA                36:20  
  Justin Schomburg, 15, Spencer, IA           36:51  
  Troy Lapointe, 16, Spencer, IA              57:26  
4 Finishers     Time = 1:49:24     Places = 370

9. Fab Four 
  Josh Chapman, 16, Adel, IA                  36:53  
  Nathan Robertson, 16, Adel, IA              37:07  
  Sean Winters, 17, Adel, IA                  37:08  
  Jamie Robertson, 14, Adel, IA               37:10  
4 Finishers     Time = 1:51:07     Places = 422

10. Ten Gauge 
  Michael Gunsaulus, 18, Newton, IA           36:20  
  Zach Walters, 17, Newton, IA                37:03  
  Adam Berkey, 18, Newton, IA                 40:41  
  Nick Walters, 14, Newton, IA                43:05  
4 Finishers     Time = 1:54:04     Places = 491

11. C F Diesel 
  Miles Bern, 15, Cedar Falls, IA             37:51  
  Jon Behm, 17, Cedar Falls, IA               38:06  
  Christer Hadland, 17, Cedar Falls, IA       42:20  
  Steve Schmeiser, 17, Cedar Falls, IA        42:22  
4 Finishers     Time = 1:58:16     Places = 591

12. Tigers 
  Brian Burkhardt, 17, Cedar Falls, IA        34:43  
  Sean Harrington, 18, Cedar Falls, IA        44:10  
  Tyler Morris, 18, Story City, IA            46:27  
3 Finishers     Time = 2:05:19     Places = 689

13. Young Guns 
  Darin Enderton, 17, Webb, IA                37:42  
  Mike Jacobson, 17, Sioux Rapids, IA         42:19  
  Ben Rolfes, 14, Sioux Rapids, IA            45:23  
3 Finishers     Time = 2:05:22     Places = 715

14. N A F N 
  Ryan Hartford, 17, Humboldt, IA             37:05  
  McKinsey Gonder, 16*, Badger, IA            50:28  
  Emily Van Langen, 18*, Humboldt, IA         50:31  
  Erika Vanderhoff, 17*, Dakota City, IA      58:05  
4 Finishers     Time = 2:18:02     Places = 936

15. S E Polk Rams 
  Nathan White, 15, Des Moines, IA            35:07  
  Aaron Wells, 14, Runnells, IA               38:22  
  Tim Anderson, 17, Altoona, IA             1:05:52  
3 Finishers     Time = 2:19:20     Places = 810

16. Jaywalkers 
  Jared Jablonski, 17, Urbandale, IA          45:45  
  Corey McKay, 18, Urbandale, IA              47:04  
  Mark Harris, 18, Urbandale, IA              47:24  
3 Finishers     Time = 2:20:12     Places = 990

17. Crackers 
  Joe Wickard, 15, Des Moines, IA             44:37  
  Cory Blythe, 16, Des Moines, IA             53:57  
  Daniel Bindel, 16, Des Moines, IA           54:01  
3 Finishers     Time = 2:32:33     Places = 1168

18. Skutt Catholic 
  Justin Nealon, 17, Omaha, NE                50:10  
  Nick Wide, 14, Omaha, NE                    50:22  
  Michael Schumacher, 17, Omaha, NE           53:37  
  Nate Ruffino, 18, Omaha, NE                 53:38  
  Kevin Broulette, 17, Omaha, NE              53:41  
  Steven Schumacher, 16, Omaha, NE            53:45  
  Chuck Cooper, 17, Omaha, NE                 53:46  
  Dan Honz, 16, Omaha, NE                     55:54  
  Tom Craig, 16, Omaha, NE                    55:55  
  John Hannam, 18, Omaha, NE                  58:18  
  Jason Janousek, 17, Omaha, NE             1:01:46  
11 Finishers     Time = 2:34:09     Places = 1217

19. W B C Club 
  Brandon Patterson, 17, Tama, IA             52:09  
  Corey Wilkens, 17, Montour, IA              52:09  
  Joe Hughes, 18, Tama, IA                    52:09  
3 Finishers     Time = 2:36:26     Places = 1261

20. Defensigators 
  Jonathan Buescher, 15, Urbandale, IA      1:05:29  
  Kathleen Finnerty, 16*, Urbandale, IA     1:05:45  
  Tom Dougherty, 16, Urbandale, IA          1:10:10  
3 Finishers     Time = 3:21:22     Places = 1617

21. Gigantic Hawks 
  Scott Mahrt, 18, Council Bluffs, IA       1:08:09  
  Adam Mattox, 17, Council Bluffs, IA       1:08:18  
  Mike Argotsinger, 15, Council Bluffs, IA  1:08:19  
3 Finishers     Time = 3:24:45     Places = 1635

22. Candy Head 
  Jessica Finnerty, 15*, Urbandale, IA      1:10:04  
  Maggie McKay, 15*, Urbandale, IA          1:10:05  
  Chris Hubbard, 16, Urbandale, IA          1:10:14  
3 Finishers     Time = 3:30:23     Places = 1654

                  FINISHER                  TIME


HIGH SCHOOL FEMALE (3 SCORERS)


1. The Big Dogs 
  Erin Kappeler, 16*, Durant, IA              42:54  
  Georgia Millward, 16*, Blairstown, IA       43:09  
  Lacey Leinbaugh, 16*, Holstein, IA          45:58  
  Beth Fischer, 16*, Wall Lake, IA            46:20  
  Katie Lichter, 16*, Galva, IA               46:29  
  Maria Duncale, 17*, Newhall, IA             48:59  
6 Finishers     Time = 2:12:00     Places = 834

2. Power Up 
  Bethany Waltersdorf, 18*, Creston, IA       44:26  
  Laura Baker, 18*, Kent, IA                  44:41  
  Alicia Young, 16*, Creston, IA              46:38  
3 Finishers     Time = 2:15:45     Places = 895

3. Oranges 
  Allison Kuball, 16*, Chariton, IA           47:41  
  Heidi Snook, 16*, Chariton, IA              47:41  
  Kelly McNaughton, 15*, Chariton, IA         48:56  
  Talia Ruble, 16*, Chariton, IA              48:59  
4 Finishers     Time = 2:24:17     Places = 1079

4. Moxie 
  Candice Six, 15*, Johnston, IA              50:01  
  Jamie Lambert, 15*, Johnston, IA            50:02  
  Felisa Hansen, 14*, Des Moines, IA          50:03  
3 Finishers     Time = 2:30:05     Places = 1161

5. Tigri 
  Jenni Janssen, 16*, Tipton, IA              46:48  
  Laura Schwitzer, 16*, Tipton, IA            46:52  
  Jessica Weaver, 16*, Tipton, IA             57:23  
3 Finishers     Time = 2:31:01     Places = 1140

6. Tigers 
  Chad Steffen, 18, Cedar Falls, IA           39:12  
  April Irwin, 17*, Cedar Falls, IA         1:00:49  
  Ashley Kunkle, 16*, Cedar Falls, IA       1:00:50  
  Julie Ruff, 16*, Cedar Falls, IA          1:00:50  
  Jocelyn Schaefer, 17*, Cedar Falls, IA    1:00:50  
  Nicole Doeden, 16*, Cedar Falls, IA       1:00:50  
6 Finishers     Time = 2:40:50     Places = 1186

7. Oogalee Booglees 
  Shaela Bresnan, 15*, Indianola, IA          53:45  
  Karri Wells, 16*, Indianola, IA             55:03  
  Lauren Zimmerman, 15*, Indianola, IA        55:03  
3 Finishers     Time = 2:43:51     Places = 1343

8. 4 Fifi 
  Laura Redig, 16*, Clarion, IA               54:26  
  Jamie Nagel, 15*, Clarion, IA               54:42  
  Abbie Meyer, 17*, Blairsburg, IA            55:16  
3 Finishers     Time = 2:44:24     Places = 1355

                  FINISHER                  TIME


OPEN MALE (3 SCORERS)


1. Bud Light 6-Pack 
  David Sutej, 30, Omaha, NE                  30:33  
  Carl Chamberlain, 30, Omaha, NE             30:48  
  Ronn Beene, 33, Omaha, NE                   30:53  
  Mike Vance, 35, Omaha, NE                   30:54  
  Gary Dougherty, 30, Omaha, NE               31:00  
  Mike Kuckta, 35, Omaha, NE                  33:18  
6 Finishers     Time = 1:32:13     Places = 30

2. Golgi Apparatus 
  Stephen Taylor, 22, Lamoni, IA              30:38  
  Andrew Hagman, 22, Lamoni, IA               30:45  
  Brian Braun, 20, Lamoni, IA                 31:32  
3 Finishers     Time = 1:32:54     Places = 43

3. Sweet G B 
  Ryan McInstosh, 18, Indianola, IA           31:43  
  Jeff Woodard, 21, Indianola, IA             31:44  
  Adam Graham, 18, Indianola, IA              32:16  
3 Finishers     Time = 1:35:42     Places = 95

4. Flaming Taint 
  Joel Hoger, 22, Indianola, IA               30:54  
  Troy Owens, 22, Carlisle, IA                31:25  
  Sam Grotewold, 20, Indianola, IA            33:30  
3 Finishers     Time = 1:35:48     Places = 97

5. Fitness Sports 1 
  Mike Carney, 35, Des Moines, IA             30:11  
  Ryan Wilcox, 27, Des Moines, IA             31:17  
  Doug Stone, 35, Des Moines, IA              35:41  
3 Finishers     Time = 1:37:09     Places = 125

6. L C Psycho Killers 
  Ben Stanerson, 21, Decorah, IA              31:59  
  Tim Constance, 20, Decorah, IA              33:21  
  Mark Thompson, 21, Decorah, IA              33:24  
  Matthew Chadwick, 21, Urbandale, IA         37:23  
4 Finishers     Time = 1:38:43     Places = 147

7. Psycho Killers 
  Nathan Canton, 18, Decorah, IA              31:20  
  Austin Budlong, 18, Decorah, IA             33:48  
  Gregory Vasey, 19, Decorah, IA              34:08  
  Josh Hildebrand, 19, Decorah, IA            34:33  
  Adam Goddard, 19, Decorah, IA               35:20  
5 Finishers     Time = 1:39:15     Places = 160

8. Ranger I 
  Samuel Craven, 19, Boone, IA                31:12  
  Joseph Rief, 20, Ames, IA                   33:58  
  Stephen Bultmann, 20, Ames, IA              36:31  
3 Finishers     Time = 1:41:40     Places = 213

9. Mac Scot Clan 
  Tim Pavlish, 20, St Paul, MN                33:47  
  Alf Hickey, 18, St Paul, MN                 34:17  
  Ben Knudson, 19, St Paul, MN                35:02  
  Aaron Ritz, 19, St Paul, MN                 35:26  
  Simon Messing, 19, St Paul, MN              38:08  
  Soren Anderson, 19, St Paul, MN             44:49  
  Nick Rose, 19, St Paul, MN                  45:02  
  John Anderson, 20, St Paul, MN              45:03  
8 Finishers     Time = 1:43:05     Places = 234

10. Panther Gold 
  Chad Goldsmith, 20, Cedar Falls, IA         31:43  
  Nick Janssen, 18, Cedar Falls, IA           35:57  
  Clint Ibeling, 19, Cedar Falls, IA          36:01  
  Michael Kates, 26, Cedar Falls, IA          45:07  
4 Finishers     Time = 1:43:39     Places = 253

11. Grocery Runners 
  Corey Holthaus, 19, Urbandale, IA           33:03  
  Josh Thomas, 21, Orange City, IA            34:38  
  Aaron Thomas, 18, Orange City, IA           36:19  
  Quentin Painter, 16, Perry, IA              41:14  
  Greg Cregeen, 15, Perry, IA                 43:43  
5 Finishers     Time = 1:44:00     Places = 255

12. Mudhens 
  Todd Christensen, 29, Altoona, IA           33:26  
  Ryan Elsbernd, 27, Des Moines, IA           35:04  
  Tim Houge, 30, Dallas Center, IA            37:29  
  Bill Vipond, 34, Ankeny, IA                 41:58  
  Rick Johnson, 33, Norwalk, IA               50:35  
5 Finishers     Time = 1:45:58     Places = 309

13. Cita 
  David Mabel, 33, Urbandale, IA              35:50  
  Jeff Anker, 34, Polk City, IA               35:53  
  Jason Alread, 32, Des Moines, IA            36:59  
  John Newell, 38, Des Moines, IA             39:42  
  Mark Wiltse, 31, Des Moines, IA             46:35  
5 Finishers     Time = 1:48:40     Places = 352

14. Fitness Sports 2 
  Tom Heuer, 41, Des Moines, IA               34:32  
  Pat Baldus, 33, Wdm, IA                     35:54  
  Amir Shalev, 26, Windsor Heights, IA        40:04  
3 Finishers     Time = 1:50:29     Places = 407

15. Zwack Pack 
  David Flory, 38, Ames, IA                   37:13  
  Jason Huntley, 26, Ames, IA                 37:24  
  Greg Courtney, 39, Ames, IA                 37:26  
  Jim Zwack, 24, Waconia, MN                  39:18  
4 Finishers     Time = 1:52:02     Places = 460

16. Team U P S Ii 
  Danny Tucker, 28, Newton, IA                33:07  
  Kris Stapes, 37, St Charles, IA             33:32  
  Steve Thompson, 37, Marshalltown, IA        48:52  
3 Finishers     Time = 1:55:31     Places = 486

17. Team Gildan 
  David Frank, 36, Adel, IA                   35:21  
  Barry Roberts, 40, Adel, IA                 38:12  
  Doug Winters, 39, Adel, IA                  41:59  
  Jim DePue, 39, Adel, IA                     51:31  
4 Finishers     Time = 1:55:31     Places = 523

18. Team Clucky 
  Lucas DeWitt, 25, Hampton, IA               30:51  
  Kyle Butson, 16, Hampton, IA                38:34  
  Doug Dannen, 18, Hampton, IA                47:27  
  Scott Strother, 18, Hampton, IA             47:28  
4 Finishers     Time = 1:56:52     Places = 544

19. Grub Worms 
  Joseph Haynes, 44, Ames, IA                 31:54  
  Rob Timan, 24, Ames, IA                     41:50  
  Frank Cerfogli, 29, Ames, IA                44:23  
  Timothy Stein, 22, Ames, IA                 46:14  
  Troy Bigelow, 22, Ames, IA                  46:31  
  Kim Flickinger, 23*, Ames, IA               46:55  
6 Finishers     Time = 1:58:06     Places = 558

20. Marginal Athletes 
  Tony McCormick, 19, Council Bluffs, IA      38:08  
  Reed Wessman, 19, Ames, IA                  40:40  
  Keith Tollenaere, 19, Ames, IA              41:20  
  Aaron Clark, 19, Urbandale, IA              43:14  
4 Finishers     Time = 2:00:08     Places = 644

21. Proud Pacers 
  Phil James, 21, Cedar Falls, IA             38:53  
  Nathanael Brandt, 21, Cedar Falls, IA       39:21  
  Randy Sturm, 21, Cedar Falls, IA            43:58  
  Neil Bubke, 21, Cedar Falls, IA             45:52  
  Tim Lansing, 18, Cedar Falls, IA            51:11  
5 Finishers     Time = 2:02:11     Places = 667

22. I S U Rangers 
  Derek Mercer, 19, Ames, IA                  40:13  
  Brent Hayward, 19, Ames, IA                 41:21  
  Andrew Wells, 20, Ames, IA                  41:21  
3 Finishers     Time = 2:02:54     Places = 706

23. Mustard's Cadets 
  Eric Wenke, 20, Ames, IA                    40:58  
  Kevin Heider, 20, Humboldt, IA              41:15  
  Scott Heider, 21, Humboldt, IA              43:58  
3 Finishers     Time = 2:06:10     Places = 748

24. Army R O T C 
  Ben Uhl, 21, Ames, IA                       36:52  
  Lief Gunhus, 33, Ames, IA                   40:06  
  Michael Davey, 34, Ames, IA                 50:43  
3 Finishers     Time = 2:07:40     Places = 755

25. Panther Purple 
  James Barnes, 19, Cedar Falls, IA           41:00  
  Matthew McCormick, 21, Cedar Falls, IA      41:03  
  Ryan Gilbert, 21, Wdm, IA                   46:04  
  Ryan Myers, 20, Cedar Falls, IA             46:56  
  Sara Walters, 20*, Cedar Falls, IA          57:32  
5 Finishers     Time = 2:08:06     Places = 785

26. Team Schnurr 
  Mark Anderson, 23, Ames, IA                 39:08  
  Scott August, 20, Ames, IA                  43:54  
  Andrew Soctt, 20, Cambridge, IA             47:17  
3 Finishers     Time = 2:10:18     Places = 807

27. Hash Flashers 
  Dave Fitz, 44, Ames, IA                     38:05  
  Randall Webb, 37, Ames,IA                   44:59  
  Thomas Cipressi, 42, Ames, IA               49:27  
  Mike Clayton, 43, Ames, IA                  49:29  
  Thomas Jackson, 54, Ames, IA                50:22  
  Greg Larson, 43, Ames, IA                   59:00  
6 Finishers     Time = 2:12:30     Places = 843

28. Carl's Lucky 12 
  Josh Shaver, 18, Ankeny, IA                 36:37  
  Neal Schuett, 18, Ankeny, IA                48:16  
  Chris Handley, 18, Elkhart, IA              48:17  
3 Finishers     Time = 2:13:09     Places = 854

29. Tijuna Toads 
  Stephen Fyfe, 33, Pella, IA                 32:23  
  Mike Gruver, 27, Lynnville, IA              35:15  
  Pat Davis, 35, Cedar Rapids, IA           1:06:19  
3 Finishers     Time = 2:13:56     Places = 673

30. E N P  C C Alumni 
  Steve Teske, 31, New Providence, IA         46:04  
  Michael Carr, 26, Ames, IA                  46:04  
  Michael Teske, 27, Eldora, IA               46:05  
  Brent Carr, 20, Ames, IA                    53:49  
4 Finishers     Time = 2:18:12     Places = 938

31. A T G Team 1 
  Shane Every, 23, Clive, IA                  44:29  
  Darwin Beck, 29, Grimes, IA                 46:18  
  Scott Torres, 30, Des Moines, IA            56:22  
3 Finishers     Time = 2:27:08     Places = 1068

32. Toledo Mudhens 
  Ben Lyon, 14, Toledo, IA                    48:13  
  George Kuhler, 34, Toledo, IA               50:12  
  Jeff Jesina, 17, Toledo, IA                 52:08  
  Mike Zmolek, 17, Toledo, IA                 52:09  
4 Finishers     Time = 2:30:33     Places = 1170

33. D P S Team Ii 
  Steven Conlon, 46, Wdm, IA                  44:46  
  Paul Wieck, 46, Clive, IA                   54:22  
  Penny Westfall, 49*, Van Meter, IA          57:14  
  Charles Black, 57, Wdm, IA                  57:40  
4 Finishers     Time = 2:36:22     Places = 1204

34. A T G Team 2 
  Don Seifried, 27, Urbandale, IA             42:37  
  Tim Heater, 34, Des Moines, IA              55:47  
  Will Miller, 29, Waukee, IA                 59:17  
3 Finishers     Time = 2:37:40     Places = 1206

35. Team U P S I 
  Derek Wachter, 29, Wdm, IA                  39:11  
  Lesa Hoy, 31*, Des Moines, IA               59:07  
  Jeff Dotson, 26, Des Moines, IA           1:02:46  
  Pat Carney, 49, Ankeny, IA                1:03:22  
  John Douglas, 46, Wdm, IA                 1:10:30  
5 Finishers     Time = 2:41:03     Places = 1205

36. Associate-N-Health 
  Jeff Dunlad, 33, Des Moines, IA             51:33  
  Charles Walker, 22, Des Moines, IA          59:48  
  Kenny Dugan, 24, Wdm, IA                  1:00:15  
  Antonio Garcia, 25, Wdm, IA               1:02:42  
  Kristina Luchtel, 24*, Des Moines, IA     1:02:46  
  Theresa Menough, 43*, Urbandale, IA       1:02:47  
6 Finishers     Time = 2:51:36     Places = 1397

                  FINISHER                  TIME


OPEN FEMALE (3 SCORE)


1. Flying Wheat Thins 
  Jana Peterson, 21*, Ames, IA                36:45  
  Maaike Ouwersloot, 20*, Ames, IA            37:39  
  Rachel Johnson, 20*, Ames, IA               38:13  
3 Finishers     Time = 1:52:36     Places = 466

2. Fitness Sports 
  Tricia Allen, 24*, Wdm, IA                  34:55  
  Kathleen Schweizer, 29*, Des Moines, IA     37:21  
  Julia Burke, 36*, Colo, IA                  40:43  
  Nancy Hoegh, 46*, Clive, IA                 41:47  
4 Finishers     Time = 1:52:59     Places = 473

3. Panther Gold 
  Jessic Moore, 18*, Cedar Falls, IA          39:38  
  Becky Kobliska, 19*, Cedar Falls, IA        39:39  
  Julie Binneboese, 19*, Cedar Falls, IA      39:48  
  Jessica Stowell, 19*, Cedar Falls, IA       39:54  
4 Finishers     Time = 1:59:04     Places = 621

4. Docs 
  Kris Winbinger, 24*, Des Moines, IA         39:44  
  Tavi Madden, 24*, Des Moines, IA            40:19  
  Valerie Vote, 31*, Des Moines, IA           44:23  
  Molly Smith, 24*, Wdm, IA                   46:47  
  Karen Gustafson, 25*, Des Moines, IA        47:32  
5 Finishers     Time = 2:04:25     Places = 713

5. Wee Three Sisters 
  Kristen Nauman, 19*, Mason City, IA         37:50  
  Katie Nauman, 14*, Mason City, IA           43:41  
  Kelly Nauman, 22*, Madrid, IA               47:33  
3 Finishers     Time = 2:09:03     Places = 783

6. Screw The Roos 
  Nicole Cueno, 18*, Grinnell, IA             42:26  
  Katie Converse, 19*, Grinnell, IA           48:14  
  Morse McKenzie, 21*, Dayton, MN             49:00  
  Alison Nair, 18*, Grinnell, IA              49:14  
  Emily Kearney, 18*, Grinnell, IA            49:16  
  Skylaer Artes, 19*, Grinnell, IA            53:46  
6 Finishers     Time = 2:19:39     Places = 993

7. Bar Rags 
  Brenda O'Hare, 31*, Ames, IA                46:55  
  Nancy Willert, 42*, Nevada, IA              47:22  
  Karol Krumm, 34*, Boone, IA                 47:29  
  Eve Wurtele, 47*, Ames, IA                  48:59  
  Paula Ringler, 32*, Boone, IA               58:58  
5 Finishers     Time = 2:21:45     Places = 1029

8. The Blue Bananas 
  Abby Wiesk, 19*, Decorah, IA                47:56  
  Jane McDermott, 19*, Decorah, IA            47:57  
  Kate Cooper, 19*, Decorah, IA               48:06  
3 Finishers     Time = 2:23:59     Places = 1073

9. Central C C 
  Rachel Woita, 19*, Pella, IA              1:02:27  
  Stephanie Paris, 20*, Pella, IA           1:02:28  
  Sally Shumaker, 19*, Pella, IA            1:02:28  
  Angela Kneeland, 19*, Pella, IA           1:02:29  
  Ailey Kleckner, 19*, Pella, IA            1:02:29  
  Jenny Evans, 18*, Pella, IA               1:02:29  
  Melanie Schutte, 19*, Pella, IA           1:02:30  
  Kamiel DeToye, 18*, Pella, IA             1:02:30  
  Jennifer Osteen, 21*, Pella, IA           1:02:32  
9 Finishers     Time = 3:07:22     Places = 1533

10. Tropical Breeze 
  Amanda Smith, 19*, Iowa City, IA          1:04:36  
  Anne Folkmann, 19*, Iowa City, IA         1:04:37  
  Inga Kimpston, 18*, Iowa City, IA         1:04:52  
3 Finishers     Time = 3:14:03     Places = 1579

                  FINISHER                  TIME


MASTER MALE (3 SCORE)


1. Fitness Sports 
  Keith Fevold, 40, Des Moines, IA            29:52  
  Glenn Daniels, 40, Indianola, IA            30:48  
  Jim Pollard, 46, Boone, IA                  31:28  
  Steve Carter, 50, Indianola, IA             38:51  
4 Finishers     Time = 1:32:08     Places = 37

2. McDuffers 
  Dave Nauman, 42, Mason City, IA             31:01  
  Curt Krieger, 46, Mason City, IA            32:29  
  Tim Fyfe, 40, Clear Lake, IA                33:14  
  David Currell, 45, Geneva, MN               34:11  
  Richard Kammerer, 41, Mason City, IA        34:30  
5 Finishers     Time = 1:36:43     Places = 116

3. Pit Vipers 
  Mike Nelson, 42, Danville, IA               32:22  
  Mike Skopec, 42, Traer, IA                  32:26  
  Nick Scott, 47, Cedar Rapids, IA            33:41  
  Brad Scott, 45, Marion, IA                  33:57  
  Martin Smith, 49, Cedar Rapids, IA          40:26  
  Daryl Julich, 43, Cedar Rapids, IA          53:37  
6 Finishers     Time = 1:38:28     Places = 146

4. The Athlete's Foot 
  Ken Trautman, 40, Cedar Falls, IA           31:55  
  Jim Selkirk, 43, Cedar Falls, IA            32:34  
  Mike Froehle, 43, Cedar Falls, IA           34:52  
  Ronald Martin, 42, Cedar Falls, IA          36:44  
  Donald Williams, 50, Cedar Falls, IA        37:38  
  Richard Anfinson, 47, Cedar Falls, IA       38:28  
6 Finishers     Time = 1:39:19     Places = 167

5. Trail Blazers 
  Ronald McKay, 55, Chariton, IA              34:24  
  Guy Ealey, 58, Newton, IA                   35:41  
  Andrew Hazer, 49, Columbia, IA              36:38  
  Rich Walters, 41, Newton, IA                39:51  
  Dave Morris, 50, Kellogg, IA                40:10  
  Kent Price, 50, Jonesboro, IL               52:04  
6 Finishers     Time = 1:46:42     Places = 307

6. Mohicans 
  Ron Fletcher, 41, DeWitt, IA                33:51  
  Richard Clark, 50, Rockhampton-Australia    35:55  
  Jan Fletcher, 47, Earlham, IA               37:16  
  Steve Radakovich, 54, Earlham, IA           39:20  
4 Finishers     Time = 1:47:01     Places = 327

7. O R C Masters 
  Bill Monahan, 56, Omaha, NE                 35:40  
  Michael Manna, 50, Omaha, NE                36:59  
  Lou Soukup, 47, Omaha, NE                   37:09  
  Chuck Cooper Sr, 47, Omaha, NE              55:57  
4 Finishers     Time = 1:49:47     Places = 385

8. Rubber Sole 
  James Jacobsen, 48, Des Moines, IA          36:20  
  Dennis Wheeler, 48, Des Moines, IA          37:41  
  Rick Hall, 45, Urbandale, IA                38:03  
3 Finishers     Time = 1:52:03     Places = 452

9. Pogue Mahone 
  Jeff Venter, 47, Waterloo, IA               36:52  
  Tom Shea, 52, Waterloo, IA                  49:22  
  Ken Murphy, 44, Waterloo, IA                51:53  
3 Finishers     Time = 2:18:05     Places = 928

                  FINISHER                  TIME


MASTER FEMALE (3 SCORE)


1. Too Young To Dye 
  Andriette Wickstrom, 43*, Storm Lake, IA    37:57  
  Beth Henriksen, 42*, Ames, IA               39:56  
  Sheila Maddock, 42*, Johnston, IA           40:24  
  Jane Dye, 45*, Perry, IA                    43:32  
4 Finishers     Time = 1:58:16     Places = 609

2. Cbrc Hot Flashes 
  Claudia Scott, 47*, Marion, IA              44:03  
  Jeanne Roeder, 46*, Fulton, IL              51:45  
  Judie Gulley, 56*, Orion, IL                55:20  
3 Finishers     Time = 2:31:06     Places = 1146

COED TEAMS (2 MALES & 2 FEMALES)


1. Bosons 
  Jason Vogel, 19, Ames, IA                   29:41  
  Ben Skelton, 20, Ames,IA                    29:45  
  Andrea Crapisi, 20*, Ames, IA               32:28  
  Courtney Pleak, 22*, Ames, IA               38:15  
Time = 2:10:07     Places = 28

2. Janitor Strut 
  Kenny Wilcox, 20, Waverly, IA               33:38  
  Kevin Lamb, 20, Ft Madison, IA              35:59  
  Emily Roesger, 19*, Waverly, IA             38:24  
  Betsy Neff, 20*, Waverly, IA                40:43  
Time = 2:28:42     Places = 72

3. Addis Ababa 
  Matt Showman, 19, Des Moines, IA            32:49  
  Kwong Yau, 23, Des Moines, IA               34:40  
  Rebecca Harasyn, 20*, Des Moines, IA        38:27  
  Heather Terlecki, 19*, Des Moines, IA       49:25  
Time = 2:35:19     Places = 91

4. C C Playa's 
  Robby Blackwood, 17, Crystal Lake, IL       35:47  
  Mike Patterson, 17, Crystal Lake, IL        36:45  
  Mean Szmajda, 17*, Crystal Lake, IL         42:46  
  Marie Patton, 17*, Crystal Lake, IL         42:50  
Time = 2:38:07     Places = 87

5. Rcycccc 
  Lance Hawley, 22, York, NE                  32:04  
  Cody Babcock, 21, York, NE                  32:28  
  Lisa Nesladek, 21*, York, NE                45:06  
  Traci Doele, 20*, York, NE                  50:45  
Time = 2:40:21     Places = 92

6. Tiggers 
  Paul Vogelsberg, 17, Waverly, IA            32:17  
  Dan Olsen, 17, Shell Rock, IA               34:36  
  Sara Koehler, 17*, Waverly, IA              46:50  
  Lisa Lee, 17*, Waverly, IA                  46:50  
Time = 2:40:32     Places = 96

7. Braun Cows 
  Matt Renken, 20, Cedar Falls, IA            36:50  
  Shaun Enderton, 21, Webb, IA                40:10  
  Emily Pedersen, 19*, Cedar Falls, IA        46:20  
  Christy Braun, 22*, Cedar Falls, IA         46:24  
Time = 2:49:42     Places = 113

8. Big Phat Fatties 
  Michael Denehy, 22, Iowa City, IA           32:42  
  Steve Taylor, 24, Iowa City, IA             32:46  
  Jesse Ammerman, 21*, Iowa City, IA          52:28  
  Susan McAndrew, 20*, Iowa City, IA          52:48  
Time = 2:50:42     Places = 130

9. Sherpa 
  Greg Miller, 22, Iowa City, IA              39:09  
  Travis Masot, 22, Iowa City, IA             40:11  
  Betty Chang, 22*, Iowa City, IA             46:05  
  Lisa Brown, 23*, Iowa City, IA              50:00  
Time = 2:55:23     Places = 132

10. Cooler 
  Dain Liepa, 22, Iowa City, IA               38:15  
  Michael Mann, 21, Iowa City, IA             44:08  
  Miki Walsh, 22*, Iowa City, IA              47:37  
  Sarah Shay, 22*, Iowa City, IA              47:39  
Time = 2:57:38     Places = 138

11. 3 Speed Dogs & Pup 
  Sid Iyer, 20, Des Moines, IA                40:39  
  Tyler Foulkes, 21, Des Moines, IA           40:54  
  Jen Williams, 21*, Des Moines, IA           50:08  
  Gretchen Haas, 21*, Des Moines, IA          51:59  
Time = 3:03:40     Places = 160

12. Tree Herders 
  Tom Schultz, 23, Ames, IA                   38:02  
  Hannah Friedman, 24*, Ames, IA              47:47  
  Richard C Schultz, 56, Roland, IA           50:13  
  Janice Eivins, 21*, Winterset, IA           56:13  
Time = 3:12:14     Places = 176

13. Night Crawlers 
  Aaron Sokolowski, 20, Holstein, IA          38:03  
  Paul Wilkie, 17, Cherokee, IA               46:47  
  Trali Sokolowski, 18*, Holstein, IA         46:49  
  Dana Reinholdt, 17*, Cherokee, IA         1:07:36  
Time = 3:19:13     Places = 170

14. Rookies & Dream 
  Jesse Bro, 12, Toledo, IA                   48:05  
  Matt Bro, 35, Toledo, IA                    48:20  
  Denise Fikes, 35*, Manchester, IA           51:26  
  Deb Bro, 32*, Toledo, IA                    54:00  
Time = 3:21:49     Places = 206

15. D A L E 
  Aaron Huizenga, 24, Kankakee, IL            45:29  
  Dale Huizenga, 54, Kankakee, IL             47:06  
  Elisabeth Huizenga, 19*, Orange City, IA    57:01  
  Leah Huizenga, 21*, Orange City, IA         57:03  
Time = 3:26:37     Places = 204

16. Tracksters 
  Steve Argersinger, 31, Des Moines, IA       45:52  
  Lori Buseman, 32*, Des Moines, IA           54:28  
  Jeff Alaimo, 36, Des Moines, IA             55:47  
  Jill Swesey, 31*, Des Moines, IA            55:54  
Time = 3:32:00     Places = 217

17. Hoiho's 
  Glenn Metcalf, 48, Moville, IA              57:11  
  Sheryl Brehm, 37*, Van Horne, IA          1:01:05  
  Sandra Mooney, 31*, Iowa City, IA         1:01:05  
  Fred Palkovic, 43, Bellevue, NE           1:01:16  
Time = 4:00:35     Places = 273

18. Norwalk X C 
  Rusty Doll, 17, Cumming, IA                 51:25  
  Joe Felton, 16, Norwalk, IA               1:07:12  
  Ashley Nation, 15*, Norwalk, IA           1:07:37  
  Christy Sommers, 16*, Norwalk, IA         1:07:45  
Time = 4:13:58     Places = 280

19. Chiapas 
  Angie Schreuder, 17*, Otley, IA           1:04:50  
  Kurt Beyer, 16, Otley, IA                 1:14:44  
  Michael Schreuder, 15, Otley, IA          1:14:45  
  Jen Schreuder, 20*, Ames, IA              1:14:45  
Time = 4:49:02     Places = 310

Return to home page.