33rd Midnight Madness 10 Kilometer

Ames, Iowa

July 10, 2004

80 degrees - summer

by Cal Murdock

10K Overall

10K Teams

5K Overall

5K Teams

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE


Open Male (3 score)


1. Metro Walk&Run 
    1    1  Silverus Kimeli, 24, Oklahoma City, OK      30:19    4:53
    5    2  Dmitry Drozdov, 32, Warrensburg, MO         32:11    5:11
    7    3  Misgina Kifleyesus, 30, Kansas City Mo      32:51    5:17
   10    3  Rikki Hacker, 26, Overland Park, KS         33:30    5:23
   45    3  Rusty Collins, 38, Kansas City Mo           42:10    6:47
5 Finishers     Time = 1:35:19     Places = 15

2. Fitness Sports 
    2    1  Julius Rotich, 28, West Des Moines, IA      31:19    5:02
    6    3  Marcus Murphy, 22, Dubuque, IA              32:31    5:14
    8    2  Marty Dalton, 28, Earlham, IA               33:02    5:19
   15    6  Jacob Kaemmer, 27, Des Moines, IA           34:23    5:32
   26    1  Joe Marshall, 36, Granger, Ia               36:39    5:54
5 Finishers     Time = 1:36:51     Places = 20

3. Team Nebraska 
    3    2  Mike Morgan, 24, Lincoln, NE                31:23    5:03
    9    4  Levi Ashley, 21, Lincoln, NE                33:25    5:23
   11    5  J McLaughlin, 24, Lincoln, NE               33:43    5:25
   13    5  Ryan Salem, 29, Lincoln, NE                 34:17    5:31
   21    7  Nick Rector, 23, Lincoln, NE                35:33    5:43
   24    8  Nolan Hansen, 22, Lincoln, NE               36:06    5:48
6 Finishers     Time = 1:38:30     Places = 30

4. Prairie Striders 
   12    4  Greg Darbyshire, 25, Brookings, SD          34:11    5:30
   18    6  Kevin Doe, 23, Stillwater, MN               35:11    5:40
   23    7  Ed Whetham, 27, Brookings, SD               35:58    5:47
   28    4  Paul Danger, 33, Brookings, SD              36:59    5:57
4 Finishers     Time = 1:45:18     Places = 76

5. Big Johnson 
   20    1  Jay Matlack, 18, Shawnee, KS                35:30    5:43
   25    9  Jesse Chettle, 21, Shawnee, KS              36:32    5:53
   27   10  Nick Cole, 21, Shawnee, KS                  36:51    5:56
   33    2  Michael Bloemker, 35, Overland Park, KS     37:41    6:04
4 Finishers     Time = 1:48:53     Places = 104

6. N America Sports 
    4    1  Ambrose Makau, 30, Olathe, KS               31:39    5:06
   38    5  Nicholas Kioko, 33, Olathe, KS              39:35    6:22
   43    5  Rose Chichi, 30*, Olathe, KS                41:32    6:41
3 Finishers     Time = 1:52:45     Places = 136

7. Senor Hamburger 
   61    2  Casey Goranson, 18, Hampton, IA             53:57    8:41
   62    7  Amanda Huling, 17*, Hampton, IA             55:58    9:00
   63    3  Jared Snell, 18, Hampton Ia                 56:08    9:02
3 Finishers     Time = 2:46:02     Places = 990

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE


Open Female (3 score)


1. Team Iowa 
   32    3  Michelle Ihmels, 31*, Ames, IA              37:36    6:03
   35    4  Robyn Friedman, 31*, Lambs Grove, IA        37:54    6:06
   41    1  Lisa Marshall, 36*, Granger, IA             40:20    6:29
3 Finishers     Time = 1:55:49     Places = 159

2. Prairie Striders 
   30    2  Theresa Gosnell, 32*, Omaha, NE             37:20    6:00
   34    1  Marie Sample, 28*, Marshall, MN             37:43    6:04
   46    2  Sharon Stubler, 39*, Minnetonka, MN         42:12    6:47
3 Finishers     Time = 1:57:13     Places = 175

3. Delta Force 
   39    1  Laura Kelley, 18*, Leawood, KS              39:38    6:23
   40    2  Connie Abbott, 18*, Overland Park, KS       39:42    6:23
   49    3  Nicole Porter, 19*, Overland Park, KS       42:51    6:54
3 Finishers     Time = 2:02:10     Places = 210

4. Metrowalk & Ladies 
   36    2  Melissa Todd, 29*, Kansas City Mo           38:07    6:08
   44    4  Tanya Born, 26*, Olathe, KS                 41:35    6:41
   48    1  Julia Scherer, 45*, Olathe, KS              42:50    6:53
3 Finishers     Time = 2:02:30     Places = 216

5. Sknaps 
   53    4  Lisa Koll, 16*, Fort Dodge, IA              45:03    7:15
   59    5  Lydia Gawtry, 18*, Fort Dodge, IA           52:29    8:27
   60    6  Tina McCarville, 18*, Fort Dodge, IA        53:48    8:39
3 Finishers     Time = 2:31:19     Places = 684

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE


Master Male (3 score)


1. Fitness Sports 
   16    2  Phil Kauder, 43, Cascade, IA                34:36    5:34
   17    3  Mike Carney, 41, Des Moines, IA             35:06    5:39
   19    1  Keith Fevold, 46, Des Moines, IA            35:16    5:40
   42    5  Doug Stone, 41, Des Moines, IA              41:09    6:37
4 Finishers     Time = 1:44:57     Places = 72

2. Prairie Striders 
   14    1  Tom Stambaugh, 44, Nevis, MN                34:21    5:32
   31    4  Paul Schroeder, 40, Nevis, MN               37:29    6:02
   64    1  Bob Bartling, 77, Brookings, SD           1:10:35   11:21
3 Finishers     Time = 2:22:24     Places = 530

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE


Master Female (3 score)


1. Prairie Striders 
   50    1  Vicki Nelson, 43*, Sioux Falls, SD          43:50    7:03
   55    2  Andriette Wickstrom, 49*, Storm Lake, IA    46:24    7:28
   56    1  Gloria Jansen, 57*, Edina, MN               47:03    7:34
3 Finishers     Time = 2:17:16     Places = 408

2. Gag, Alien & Frog 
   51    2  Melanie Anderson, 41*, Clive, IA            44:04    7:05
   52    1  Nancy Hoegh, 51*, Clive, IA                 44:09    7:06
   58    2  Elaine Van Dyck, 50*, Des Moines, IA        49:15    7:55
3 Finishers     Time = 2:17:27     Places = 420

Top

Return to home page.