10 KILOMETER TEAMS

AMES, IOWA

July 7, 2001
93 DEGREES, HUMID
Results by CAL MURDOCK

10K Teams

10K Overall

5K Teams

5K Overall

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


OPEN MALE


1. Runners Edge 
    2    1  M25 Jason Minnick, 28, Maple Grove, MN          33:41    5:25
    3    2  M25 Josh Metcalf, 26, Worthington, MN           33:42    5:25
    5    2  M20 James Mullenix, 23, St. Paul, MN            34:11    5:30
3 Finishers     Time = 1:41:33     Places = 10

2. Run N Fun 
    1    1  M20 Eric Pierce, 24, Lino Lakes, Mn             33:14    5:21
    8    3  M25 Derek Phillips, 28, Minneapolis, MN         34:35    5:34
   13    5  M25 Russ Spangler, 29, St. Paul, MN             36:40    5:54
3 Finishers     Time = 1:44:29     Places = 22

3. Prairie Striders 
    6    3  M20 Jason Probasco, 23, Vermillion, SD          34:15    5:31
    9    4  M25 Nick Burrow, 26, Brookings, SD              34:41    5:35
   11    1  M30 Paul Danger, 30, Brookings, SD              36:16    5:50
3 Finishers     Time = 1:45:11     Places = 26

4. Bals 
   16    4  M20 Tony Ekman, 20, Des Moines, IA              37:53    6:06
   24    6  M20 Bryan Maher, 21, Indianola, IA              39:46    6:24
   31    7  M20 Douglas Besch, 21, Algona, IA               40:48    6:34
3 Finishers     Time = 1:58:25     Places = 71

5. Flying Zambezi Bro 
   47    4  M30 Don Fraher, 32, Pella, IA                   51:57    8:22
   48    6  M25 David Zwank, 28, Adel, IA                   52:08    8:23
   49    7  M25 Joel Bennett, 28, Pella, IA                 53:08    8:33
3 Finishers     Time = 2:37:12     Places = 144

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


OPEN FEMALE


1. Sorta Running 
   17    1  W30 Staci Bennett, 32*, White Bear Lake, MN     37:54    6:06
   18    2  W30 Eve Rukavina, 33*, Minneapolis, MN          37:59    6:07
   20    1  W35 Bonnie Sons, 35*, Shorewood, MN             38:35    6:13
   25    1  W20 Barbaa Breidenbach, 24*, Ames, IA           39:46    6:24
4 Finishers     Time = 1:54:27     Places = 55

2. Prairie Striders 
   21    1  W25 Marie Sample, 25*, Marshall, MN             38:41    6:13
   26    2  W35 Sharon Stubler, 36*, Minnetonka, MN         39:55    6:25
   30    3  W20 Jodi Smith, 22*, Ames, IA                   40:15    6:29
3 Finishers     Time = 1:58:50     Places = 77

3. Fitness Sports 
   28    2  W20 Jana Gottschalk, 23*, Iowa City, IA         40:01    6:26
   33    3  W30 Lisa Marshall, 33*, Granger, Ia             41:25    6:40
   39    2  W40 Sue Boley, 44*, Maxwell, IA                 45:37    7:20
   42    5  W30 Cristen Vasquez, 30*, Des Moines, IA        48:10    7:45
4 Finishers     Time = 2:07:02     Places = 100

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


MASTER MALE


1. Fitness Sports 
    7    2  M40 Phil Kauder, 40, Cascade, IA                34:20    5:31
   10    3  M40 Keith Fevold, 43, Des Moines, IA            35:19    5:41
   29    4  M40 Jeff Wubbena, 40, Fort Dodge, IA            40:08    6:27
3 Finishers     Time = 1:49:46     Places = 46

2. Team Reliv 
    4    1  M40 Tim Schmid, 43, Holts Summit, MO            33:48    5:26
   12    1  M45 Marc Romine, 46, Holts Summit, MO           36:24    5:51
   27    4  M45 John Weghorst, 46, Tebbets, MO              40:00    6:26
3 Finishers     Time = 1:50:10     Places = 43

3. Prairie Striders 
   14    2  M45 Terry Stewart, 47, Brooklyn Park, MN        36:45    5:55
   15    3  M45 Steve Moe, 47, New Ulm, MN                  37:01    5:57
   32    5  M40 Jim Glazer, 41, Burnsville, MN              41:04    6:36
3 Finishers     Time = 1:54:49     Places = 61

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


MASTER FEMALE


1. Prairie Striders 
   37    1  W40 Vicki Nelson, 40*, Sioux Falls, SD          44:14    7:07
   38    1  W50 Gloria Jansen, 54*, Edina, MN               45:28    7:19
   40    1  W45 Andriette Wickstrom, 46*, Storm Lake, IA    46:09    7:25
3 Finishers     Time = 2:15:50     Places = 115

Top

Return to home page.