35th Midnight Madness 10 km (6.214 miles)

Ames, IA

July 15, 2006

Low 90s at the start & Humid

Results by Cal Murdock

10K results

10K team results

5K results

5K team results

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Open Men


1. Kansas 
    1    1  M20 Matthew Chesang, 24, Manhattan, KS          30:05    4:50
    4    3  M20 Vincent Topiwo, 23, Lenexa, KS              31:36    5:05
    6    2  M25 Moses Waweru, 28, Hastings, MN              32:20    5:12
3 Finishers     Time = 1:34:00     Places = 12

2. Kenyada 
    3    2  M20 Bernard Onsarre, 23, Columbia, KY           31:27    5:04
    5    1  M30 Philip Samoei, 30, West Des Moines, IA      31:37    5:05
    8    3  M25 Jared Segera, 29, Columbia, KY              33:12    5:20
3 Finishers     Time = 1:36:15     Places = 18

3. Fitness Sports 
    2    1  M25 Jason Lehmkuhle, 28, St Paul, MN            30:14    4:52
    7    2  M30 Marty Dalton, 30, Stuart, IA                32:34    5:14
   13    4  M30 Julius Rotich, 31, West Des Moines, IA      33:58    5:28
   15    6  M25 Jacob Kaemmer, 29, Des Moines, IA           34:48    5:36
   20    1  M45 Phil Kauder, 45, Cascade, IA                36:57    5:57
5 Finishers     Time = 1:36:45     Places = 26

4. Kansas City Smoke 
   10    4  M25 Eric Graham, 27, Olathe, KS                 33:29    5:23
   11    3  M30 Misgiana Kifleyesus, 32, Kansas City, MO    33:37    5:25
   12    5  M25 Rikki Hacker, 28, Kansas City, MO           33:52    5:27
3 Finishers     Time = 1:40:58     Places = 39

5. Nebraska Brooks 
    9    4  M20 Levi Ashley, 23, Lincoln, NE                33:24    5:22
   16    6  M20 Tom Nichols, 23, Lincoln, NE                35:11    5:40
   17    7  M20 Paul Wilson, 24, Omaha, NE                  35:18    5:41
3 Finishers     Time = 1:43:53     Places = 50

6. Tryathletics 
   21    1  M40 Marc Keys, 43, Columbia, MO                 37:35    6:03
   23    5  M30 Matt Dreier, 31, Columbia, MO               38:09    6:08
   34    2  M45 Steve Stonecipher-Fishe, 49, Columbia, MO   41:50    6:44
3 Finishers     Time = 1:57:34     Places = 127

7. Red's Roofers 
   14    5  M20 Skyler Nesheim, 22, Des Moines, IA          34:14    5:30
   33    7  M25 Brandon Millard, 27, Altoona, IA            41:32    6:41
   37    1  M35 Patrick Owens, 36, Pleasant Hill, IA        42:18    6:48
   39    1  M15 Dennis Krieger, 18, Altoona, IA             43:54    7:04
4 Finishers     Time = 1:58:03     Places = 142

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Open Women


1. Nebraska-Brooks 
   18    1  W20 Kayte Tranel, 23, Lincoln, NE               36:36    5:53
   22    1  W35 Suzanne Weeder-Einspahr, 35, Seward, NE     38:03    6:07
   25    2  W20 Gina Morgan, 24, Lincoln, NE                38:46    6:14
   41    4  W20 Kelly Yacevich, 24, Lincoln, NE             45:41    7:21
4 Finishers     Time = 1:53:23     Places = 98

2. Run N Fun 
   26    1  W25 Rebekah Walter, 25, Shoreview, MN           38:56    6:16
   27    2  W25 Jodi Smith, 28, Ames, IA                    39:06    6:18
   28    1  W30 Erin Ward, 31, St. Paul, MN                 39:21    6:20
   31    1  W40 Bonnie Sons, 40, Shorewood, MN              39:42    6:23
4 Finishers     Time = 1:57:22     Places = 127

3. Casey's Angels 
   48    5  W20 Abby Showalter, 20, Altoona, IA             51:24    8:16
   52    3  W15 Kaitlin Showalter, 17, Altoona, IA          55:25    8:55
   53    4  W15 Alison Showalter, 18, Altoona, IA           55:26    8:55
3 Finishers     Time = 2:42:14     Places = 724

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Master Men


1. McDuffers 
   24    1  M50 David Nauman, 50, Mason City, IA            38:11    6:09
   35    2  M50 Curt Krieger, 54, Mason City, IA            42:14    6:48
   36    2  M40 Todd Haugen, 43, Story City, IA             42:17    6:48
3 Finishers     Time = 2:02:41     Places = 164

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Master Women


1. Prairie Striders 
   32    2  W40 Sharon Stubler, 41, Minnetonka, MN          40:41    6:33
   43    2  W50 Andriette Wickstrom, 51, Storm Lake, IA     46:59    7:34
   44    1  W55 Gloria Jensen, 59, White Bear Lake, MN      47:48    7:41
3 Finishers     Time = 2:15:27     Places = 301

2. Nifty Fifty 
   40    1  W50 Beth Henriksen, 50, Ames, IA                44:40    7:11
   46    3  W50 Kathleen Wendel, 51, Ames, IA               48:52    7:52
   47    4  W50 Jane Wickman, 52, Kellogg, IA               51:22    8:16
3 Finishers     Time = 2:24:53     Places = 419

Top

Return to home page.