34th Midnight Madness 10km Teams

Ames, IA

July 9, 2005

10K Overall

10K Top Ten

10K Teams

5K Overall

5K Teams

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


OPEN MALE


1. Snail Pace Tc 
    1    1  M20 Matthew Chesang, 23, Manhattan, KS          30:07    4:51
    3    1  M25 Shadrack Kimeli, 28, Manhattan, KS          31:30    5:04
    4    3  M20 Vincent Topiwo, 22, Manhattan, KS           31:32    5:04
3 Finishers     Time = 1:33:08     Places = 8

2. Run N Fun 
    2    2  M20 Andrew Carlson, 23, St. Paul, MN            30:16    4:52
    7    4  M25 Jason Finch, 28, River Falls, WI            32:25    5:13
    8    4  M20 Matt Hooley, 23, Minneapolis, MN            32:41    5:15
    9    5  M25 Eric Pierce, 28, Minneapolis, MN            33:09    5:20
   10    6  M25 Michael Little, 28, Minneapolis, MN         33:22    5:22
5 Finishers     Time = 1:35:21     Places = 21

3. Kansas City Smokes 
    5    2  M25 Blake Boldon, 25, Ames, IA                  32:16    5:11
   11    5  M20 Daniel Craig, 24, Springfield, MO           33:47    5:26
   18    1  W20 Casey Owens, 22*, Springfield, MO           37:00    5:57
3 Finishers     Time = 1:43:01     Places = 50

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


OPEN FEMALE


1. Run N Fun 
   20    1  W35 Bonnie Sons, 39*, Shorewood, MN             37:32    6:02
   24    2  W30 Erin Ward, 30*, Eagan, MN                   39:03    6:17
   30    1  W45 Beth Henriksen, 49*, Ames, IA               44:49    7:13
3 Finishers     Time = 2:01:23     Places = 181

2. Prairie Striders 
   23    1  W25 Desiree Budd, 25*, Mankato, MN              38:30    6:12
   26    3  W30 Theresa Gosnell, 33*, Omaha, NE             40:10    6:28
   31    1  W50 Andriette Wickstrom, 50*, Storm Lake, IA    45:33    7:20
3 Finishers     Time = 2:04:11     Places = 210

3. Team Animal 
   28    2  W25 Jessica Dahlberg, 25*, Ames, IA             41:15    6:38
   33    4  W30 Kristina Calicchio, 30*, Ames, IA           46:34    7:30
   35    3  W25 Tressa Meyer, 25*, Ames, IA                 47:00    7:34
3 Finishers     Time = 2:14:48     Places = 343

4. Iowa Central Cc 
   27    8  M20 Gatluak Chuol, 22, Ames, IA                 40:35    6:32
   39    5  W30 Lynn Koger, 32*, Barnum, IA                 52:02    8:22
   40    1  W15 Stephanie Whalen, 18*, Dubuque, IA          52:03    8:22
   43    2  W15 Morgan Hendricks, 19*, Bagley, IA           54:43    8:48
   45    3  W15 Emily Boyd, 18*, Jewell, IA               1:03:03   10:09
   46    4  W15 Lisa Fitzpatrick, 18*, Des Moines, IA     1:07:27   10:51
6 Finishers     Time = 2:24:39     Places = 580

5. Hillman Girls 
   38    6  W20 Stephanie Hillman, 20*, Grand Junction, IA  50:26    8:07
   44    8  W20 Becci Hillman, 22*, Ames, IA                56:28    9:05
   47    2  W50 Mary Hillman, 51*, Grand Junction, IA     1:09:28   11:11
3 Finishers     Time = 2:56:21     Places = 1071

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


MASTER MALE


1. Fitness Sports 
   14    1  M40 Phil Kauder, 44, Cascade, IA                35:01    5:38
   15    1  M45 Keith Fevold, 47, Des Moines, IA            36:17    5:50
   17    2  M40 Roger Scott, 40, Clive, IA                  36:48    5:55
3 Finishers     Time = 1:48:05     Places = 74

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


MASTER FEMALE

Top

Return to home page.