14th Annual Town and Country Days Road Race Results

2 Mile Walk/Run

AGE DIVISION                                  Women                                                Men

OVERALL WINNER             Madison Simon (13:48)                                  Ross Wedewer (11:48)

15-                                           1. Caylee Hermsen (13:51)                  1. Ryan Digmann (13:50)

                                                2. Maci Simon (14:35)                         2. Isaiah Hammerand (14:30)

                                                3. Leah Digmann (14:39)                    3. Trenton Hammerand (14:40)

16-19                                       1. Madison Simon (13:48)                   1. Kurt Koopmann (13:50)

                                                2. Leah Wille (13:52)

                                                3. Nicole Weber (14:30)

20-29                                       1. Kayla Horsfield (16:39)                   1. Ross Wedewer (11:48)

                                                2. Lindsey Schlarmann (16:42)                        2. Dylan Ambrosy (12:52)

                                                3. Kylie Neumans (17:11)                    3. Bob Vokac (15:24)

30-39                                       1. Katie Mumm (16:27)                                   1. Kris Klein (16:51)

                                                2. Dawn Knipper (17:52)                     2. Richard Biechler (34:45)

                                                3. Sarah Berger (18:10)                                  

40-49                                       1. Lora Messer (16:16)                        1. Lee Hoerner (18:42)

                                                2. Tracey Horsfall (16:16)                   2. Calvin Koeller (25:44)

                                                3. Sarah Koeller (18:44)                                 

50-59                                       1. Catherine Van Paemel (20:08)         1. Jeff Simon (16:15)

                                                2. Vanessa Main (26:26)                                  2. Garry Ganen (23:28)

60+                                          1. Dianne McDermott (28:47)

 

OVERALL RESULTS

1.     Ross Wedewer (11:48)                          25. Kris Klein (16:51)                         

2.     Dylan Ambrosy (12:52)                                   26. Derek Hoerner (16:57)

3.     Madison Simon (13:48)                                   27. Kylie Neumans (17:11)

4.     Ryan Digmann (13:50)                                    28. Andrea Hanson (17:50)

5.     Kurt Koopmann (13:50)                                  29. Dawn Knipper (17:52)

6.     Caylee Hermsen (13:51)                                  30. Sarah Berger (18:10)

7.     Leah Wille (13:52)                               31. Jordan Vontalge (18:13)

8.     Nicole Weber (14:30)                           32. Olivia Kopp (18:13)

9.     Isaiah Hammerand (14:34)                  33. Mollie McDermott (18:16)

10.  Maci Simon (14:35)                             34. Trudy Ostwinkle (18:17)

11.  Leah Digmann (14:39)                        35. Abby Simon (18:34)

12.  Trenton Hammerand (14:40)               36. Lee Hoerner (18:42)

13.  Morgan Simon (15:20)                                    37. Sara Koeller (18:44)

14.  Bob Vokac (15:34)                              38. Alison Schlarmann (19:44)

15.  Brady Horfall (16:08)                          39. Catherine Van Paemel (20:08)

16.  Bethie Walker (16:12)                          40. Ella Digmann (23:20)

17.  Jeff Simon (16:15)                               41. Garry Gansen (23:28)

18.  Lora Messe (16:16)                              42. Joan Hoerner (24:52)

19.  Tracey Horsfall (16:16)                                   43. Danielle Rochwite (25:43)

20.  Leah Leick (16:23)                              44. Calvin Koeller (25:44)

21.  Meredith Hoerner (16:24)                    45. Natalie Main (26:26)

22.  Katie Mumm (16:27)                           46. Vanessa Main (26:26)

23.  Kayla Horsfield (16:39)                                   47. Janet Derga (27:15)

24.  Lindsey Schlarmann (16:42)                48. Laura Derga (28:15)

49. Dianne McDermott (28:47)                  54. Richard Biechler (34:45)

50. Anna Digmann (33:51)                                    55. Elaina Biechler (34:46)

51. Karla Digmann (34:00)                                    56. Jessica Francia (34:53)

52. Kara Urbain (34:28)                            57. Trevor Gloeckner (34:54)

53. Megan Schroeder (34:34)

 

8K

AGE DIVISION                                  Women                                                Men

OVERALL WINNER             Sarah Kluesner (41:54)                                 John Warnke (27:19)

15-                                                                                                       1. Owen West (31:49)

                                                                                                            2. Cade Messer (31:50)

                                                                                                            3. Nick Fowler (38:35)

16-19                                       1. Sarah Kluesner (41:54)                    1. Joe Freiburger (27:21)

                                                2. Laura Snyder (41:54)                                  2. Nathan Betts (28:29)

                                                3. Alyssa Dougherty (41:54)                3. Cameron Coles (32:15)

20-29                                       1. Ashley Klein (44:05)                                   1. John Warnke (27:19)

                                                2. Whitney Derga (44:05)                    2. Nick Steger (29:07)

                                                3. Hannah Myers (46:24)                     3. Isaac Manternach (40:52)

30-39                                       1. Lisa Sabers (45:05)                          1. Wade Johnson (34:40)

                                                2. Val Spoerle (46:33)                         2. Francis Domitrovich (37:06)

                                                                                                            3. Keith Connolly (39:39)

40-49                                                                                                   1. Dennis Oberfoell (34:41)

                                                                                                            2. Ted Boffeli (44:26)

                                                                                                            3. David Abresch (46:41)

50-59                                       1. Sharon Klein (50:00)

60-69                                       1. Paula Odefey (55:15)

 

OVERALL RESULTS

1.     John Warnke (27:19)                           21. Ashley Klein (44:05)

2.     Joe Freiburger (27:21)                         22. Whitney Derga (44:05)

3.     Nathan Betts (28:29)                            23. Ted Boffeli (44:26)

4.     Nick Steger (29:07)                             24. Tony Jasper (44:48)

5.     Owen West (31:49)                               25. Lisa Sabers (45:05)

6.     Cade Messer (31:50)                            26. Cody Gadberry (45:54)

7.     Cameron Coles (32:15)                                    27. Hannah Myers (46:24)

8.     Ryker Kurimski (33:18)                                   28. Ben Soppe (46:29)

9.     Dawson Biermann (33:52)                   29. Val Spoerle (46:33)

10.  Wade Johnson (34:40)                         30. David Abresch (46:41)

11.  Dennis Oberfoell (34:41)                     31. Sharon Klein (50:00)

12.  Dylan Gadberry (36:15)                                  32. Paula Odefey (55:15)

13.  Francis Domitrovich (37:06)

14.  Nick Fowler (38:35)

15.  Keith Connolly (39:39)

16.  Isaac Manternach (40:52)

17.  Sarah Kluesner (41:54)

18.  Laura Snyder (41:54)

19.  Alyssa Dougherty (41:54)

20.  Ethan Hoefler (42:30)


Return to home page