LHF teams.htmTEXTppppnr 38th Living History Farms Teams

38th Living History Farms

Urbandale, IA

Nov. 19, 2016

30s and 18 mph NW wind

If you have questions regarding the results contact Cal Murdock

Top finishers

Overall results

Teams

Coed Teams

Home

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

                             Last updated Nov. 19, 2016 2:19 PM
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME


High School Female (count 3)


1. Dashing Jags 
    2    2  Brittany Hegstad, 17*, Ankeny, IA        1:07:11  
    3    3  Jesslyn Gaumer, 16*, Ankeny, IA          1:07:11  
    4    2  Jeanne Peters, 14*, Ankeny, IA           1:07:11  
   15   15  Katelyn Lajoie, 16*, Ankeny, IA          1:12:53  
   16   18  Meredith King, 15*, Ankeny, IA           1:15:31  
   17   19  Shantal Hernandez, 15*, Ankeny, IA       1:16:01  
   21    9  Ellie Wilson, 14*, Ankeny, IA            1:38:38  
   22   10  Ella McLaughlin, 14*, Ankeny, IA         1:38:38  
   23   11  Bailey Dennis, 14*, Ankeny, IA           1:38:38  
Total Time = 3:21:33     Total Places = 666

2. Killer Beez 
    1    1  Madeline Launstein, 16*, Minneapolis, MN 1:05:39  
    5    4  Alison Coldwell, 17*, Minneapolis, MN    1:09:53  
    6    5  Nicole Ryden, 15*, Minneapolis, MN       1:09:53  
    7    6  Mia Green, 15*, Minneapolis, MN          1:09:53  
    8    7  Maddie Hannan, 15*, Minneapolis, MN      1:09:53  
   18    5  Mackenzie Rian, 13*, Minneapolis, MN     1:17:58  
Total Time = 3:25:25     Total Places = 709

3. Tornado Terror 
    9    9  Maria Kalkman, 18*, Anoka, MN            1:12:24  
   10   10  Taylor Krone, 16*, Anoka, MN             1:12:24  
   11   11  Sydney Paulson, 17*, Anoka, MN           1:12:24  
   12   12  Alli Becker, 15*, Anoka, MN              1:12:24  
   13   13  Isabelle Brezinka, 17*, Anoka, MN        1:12:24  
   14   14  Lily Larson, 16*, Anoka, MN              1:12:24  
Total Time = 3:37:12     Total Places = 816
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME


High School Male (count 3)


1. Killer Beez 
    1    6  Mitchell Schroeder, 16, Minneapolis, MN    52:01  
    3   10  James Pfister, 18, Minneapolis, MN         54:30  
    6   14  Charlie Grabow, 15, Minneapolis, MN        56:34  
    8   18  William Bergstrom, 15, Minneapolis, MN     58:15  
   12   22  Evan Legrand, 15, Minneapolis, MN          59:04  
   13   23  Owen Dean, 15, Minneapolis, MN             59:28  
Total Time = 2:43:05     Total Places = 297

2. Martz's Morons 
    2    7  Andrew Rompot, 17, Iowa City, IA           52:25  
    7   15  Ace Holst, 16, Coralville, IA              56:34  
   14   24  Logan Stuart, 17, Coralville, IA           59:39  
   15   25  Nathan Abramoff, 18, Iowa City, IA       1:00:03  
   16   27  Micah Smith, 18, North Liberty, IA       1:00:24  
   23   35  Danny Rompot, 15, Iowa City, IA          1:03:51  
   29   41  Ethan Goers, 16, Iowa City, IA           1:08:55  
   31   45  Jacob Greenlee, 15, Coralville, IA       1:12:07  
Total Time = 2:48:38     Total Places = 351

3. Sf Christian 
    4   11  Bailey Vande Griend, 17, Sioux Falls, SD   55:06  
    9   19  Caleb DeWeerd, 18, Sioux Falls, SD         58:31  
   10   20  Lance Van Zee, 17, Sioux Falls, SD         58:34  
   11   21  Connor Vander Haar, 16, Harrisburg, SD     58:40  
Total Time = 2:52:11     Total Places = 373

4. Abs Construction 
    5    1  Blaine Adams, 14, Bondurant, IA            55:35  
   17    4  Seth VanBaale, 14, Bondurant, IA         1:00:54  
   18    5  Andrew Ulmer, 14, Bondurant, IA          1:01:13  
Total Time = 2:57:42     Total Places = 438

5. Running Orange 
   19    6  Sammy Overton, 14, West Des Moines, IA   1:01:37  
   20   33  Collin Day, 17, West Des Moines, IA      1:03:34  
   21   34  Jake Arnold, 15, West Des Moines, IA     1:03:34  
   22    7  Jack Smeins, 14, West Des Moines, IA     1:03:35  
   24    8  Landon Denker, 14, West Des Moines, IA   1:03:56  
   25   36  Jake Soto, 15, West Des Moines, IA       1:04:01  
   32   12  Connor Niland, 14, West Des Moines, IA   1:12:54  
   33   49  Garrett Horak, 16, Urbandale, IA         1:14:09  
   34   50  Sam Hixson, 17, West Des Moines, IA      1:14:35  
   35   13  Isaac Bierma, 14, Clive, IA              1:14:40  
   44   17  Patrick Niland, 14, West Des Moines, IA  1:19:54  
   45   73  Graham Margulies, 15, West Des Moines, IA
                                                     1:28:06  
   46   19  Jake Umble, 14, West Des Moines, IA      1:28:07  
   47   20  Jack Schaeuble, 14, West Des Moines, IA  1:28:09  
   48   74  Will Schaeuble, 17, West Des Moines, IA  1:28:53  
Total Time = 3:08:45     Total Places = 555

6. Jaguars Boys Xc 
   27   40  Curt Peters, 16, Ankeny, IA              1:07:21  
   28   10  Kade Van Meeteren, 14, Ankeny, IA        1:07:54  
   30   42  Nick Waddell, 17, Ankeny, IA             1:08:58  
   49   89  Matt Hines, 16, Ankeny, IA               1:36:00  
Total Time = 3:24:13     Total Places = 699

7. Roosevelt Xc 
   36   51  Harrison Prentice, 15, Des Moinesdes Moi, IA
                                                     1:14:46  
   37   52  Finn McNally, 16, Des Moines, IA         1:14:46  
   38   53  Cam McNally, 15, Des Moines, IA          1:14:46  
   39   54  Festo Iranezeye, 15, Des Moines, IA      1:14:46  
   40   55  Matthew Voss, 17, Des Moines, IA         1:14:46  
   41   56  Seth Kallestad, 17, Des Moines, IA       1:14:46  
   42   57  Austin Quinn, 15, Des Moines, IA         1:14:46  
   43   58  Lars Elsbernd, 16, Des Moines, IA        1:14:46  
Total Time = 3:44:18     Total Places = 924
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME


Open Male or Open (count 3)


1. Lincoln Running Co 
    5    5  Ryan Dostal, 27, Omaha, NE                 42:22  
    9    1  Brian Wandzilak, 36, Lincoln, NE           43:03  
   11    2  Andrew Jacob, 30, Lincoln, NE              43:18  
   15    1  Ivan Marsh, 42, Lincoln, NE                43:29  
   17    8  Cole Marolf, 26, Hickman, NE               43:50  
   28   12  Joe Coil, 25, Bellevue, NE                 45:37  
   34   15  Logan Watley, 29, Elkhorn, NE              46:42  
Total Time = 2:08:43     Total Places = 29

2. Flash Running Club 
    8    2  Ethan Smith, 19, Cedar Falls, IA           42:59  
   10    1  Isaac Smith, 18, Cedar Falls, IA           43:06  
   16    3  Hiram Marquez, 19, Cedar Falls, IA         43:33  
   20    2  Jake Hartman, 18, Cedar Falls, IA          44:37  
   27    3  Andrew Nurse, 18, Cedar Falls, IA          45:32  
   45    5  Ben Hertz, 18, Cedar Falls, IA             48:52  
   52    8  Dylan Southall, 19, Cedar Falls, IA        51:12  
  114   44  Paul Pease, 17, Cedar Falls, IA          1:11:29  
Total Time = 2:09:38     Total Places = 38

3. Runablaze Iowa 
    1    1  Charlie Paul, 27, Iowa City, IA            40:39  
    2    2  Ben Jaskowiak, 27, Des Moines, IA          41:00  
   41   12  Ermin Sabljakovic, 30, Waterloo, IA        48:03  
   50    1  Traci Kresser, 30*, Clive, IA              51:02  
Total Time = 2:09:42     Total Places = 55

4. Collegeville Tc 
    6    6  Matthew Scherber, 26, Hopkins, MN          42:25  
    7    1  Joe Renier, 24, Cambridge, MN              42:48  
   24    4  Alex Cole, 24, Minneapolis, MN             45:03  
   25    2  Tom Myers, 35, Saint Paul, MN              45:04  
   26    6  Aaron Beaber, 33, Saint Paul, MN           45:26  
   29   13  Michael Kuhlman, 26, Hopkins, MN           45:56  
   31    5  Sam Renier, 22, Minneapolis, MN            46:28  
   33   14  Bill Feyereisen, 29, Minneapolis, MN       46:34  
   43    6  Mark Rapacz, 35, Minneapolis, MN           48:32  
   44    6  Samuel Fransen, 24, Minneapolis, MN        48:48  
   46    7  Michael Mack, 36, Minneapolis, MN          48:58  
   47    8  Steve Christopher, 37, Minneapolis, MN     49:52  
   48   22  Alex Kurt, 29, Minneapolis, MN             49:57  
   51   14  Charlie Sawyer, 31, Minneapolis, MN        51:10  
   59   11  Ryan Rapacz, 38, Saint Paul, MN            53:52  
   61   12  Christopher Doll, 36, Peosta, IA           54:34  
   64   13  Joe Cates, 36, Saint Paul, MN              55:20  
   67   14  Joe Papin, 37, Saint Paul, MN              56:05  
   68   15  Luke Healy, 35, Saint Louis Park, MN       56:26  
   70   16  Christopher Coffey, 35, Minneapolis, MN    56:50  
   81   19  Joseph Keenan, 36, Saint Paul, MN          59:44  
Total Time = 2:10:16     Total Places = 43

5. Mustache Rides 
   13    3  Michael Hartnett, 34, Richfield, MN        43:26  
   14    4  Joshua Klawitter, 31, Minneapolis, MN      43:28  
   18    5  Scott Weispfennig, 31, Saint Paul, MN      43:52  
   35   10  Toessawat Suparat, 31, Minneapolis, MN     47:04  
   94   21  Derek Hinrichs, 30, Saint Paul, MN       1:02:57  
Total Time = 2:10:46     Total Places = 51

6. Winneshiek T C 
    3    3  Drew Burmahl, 29, Cedar Rapids, IA         41:42  
   21    9  Austin Tegels, 29, Des Moines, IA          44:44  
   23   11  Evan Neubauer, 26, Iowa City, IA           45:00  
   49   23  Karl Gesch, 26, Des Moines, IA             50:35  
Total Time = 2:11:26     Total Places = 55

7. Thorsday 
   22   10  Nick Andresen, 25, Iowa City, IA           44:58  
   36    3  Kurt Rompot, 47, Iowa City, IA             47:13  
   37    3  Mark Thompson, 39, Iowa City, IA           47:30  
Total Time = 2:19:41     Total Places = 115

8. Rim Jobs 
   32    8  Austin Williamson, 30, Moline, IL          46:30  
   40   11  Thomas Waters, 30, Iowa Falls, IA          47:58  
   56   11  Joel Waters, 22, Des Moines, IA            53:28  
   57   16  Evan Koester, 31, Des Moines, IA           53:28  
Total Time = 2:27:56     Total Places = 177

9. Nipsey Hussle 
   38   17  Grant Catloth, 28, Lawrence, KS            47:35  
   39   18  Walter Summers, 26, Olathe, KS             47:46  
   58   25  Kyle Morgison, 28, Lawrence, KS            53:47  
  120   46  Matt Bilhimer, 28, Salina, KS            1:14:40  
Total Time = 2:29:08     Total Places = 186

10. Emporia Track Club 
    4    4  Asher Delmott, 26, Lebo, KS                42:17  
   55   10  Paul Zimmerman, 24, Lincoln, NE            52:37  
   65   29  Christopher Dvorak, 27, Cedar Rapids, IA   55:47  
  107   41  Andrew Wayman, 26, Lenexa, KS            1:08:04  
Total Time = 2:30:41     Total Places = 201

11. Killer Beez 
   30    7  Dennis Curran, 34, Minneapolis, MN         46:14  
   60    9  Charlie Vaaler, 16, Minneapolis, MN        54:01  
   69   16  David Hockenberry, 15, Minneapolis, MN     56:46  
   79    5  Tom Hockenberry, 50, Minneapolis, MN       59:02  
  136   20  Sandeep Patel, 49, Minneapolis, MN       1:23:26  
Total Time = 2:37:01     Total Places = 251

12. Prestige Worldwide 
   42   20  Jacob Waddingham, 26, Ames, IA             48:12  
   63   28  Jack Hostettler, 25, La Grange Park, IL    54:57  
   71   31  Scott Vicker, 27, Creston, IA              57:00  
   76   32  David Whelan, 29, Madison, WI              58:48  
   77   33  Charles Robey, 28, Saint Louis, MO         58:48  
   80   34  Patrick Kotecki, 26, Saint Louis, MO       59:37  
   91   37  Matthew Bucher, 25, Dekalb, IL           1:02:49  
Total Time = 2:40:09     Total Places = 281

13. Kenrick-Glennon 
   62   12  Paul Floersch, 24, Omaha, NE               54:35  
   89   35  Grant Monnig, 25, Glasgow, MO            1:01:32  
   97   24  Ty Taylor, 24, Saint Louis, MO           1:04:26  
   99   25  Bradley Distler, 24, Saint Louis, MO     1:04:36  
  101   27  Jared Samson, 23, Saint Louis, MO        1:05:30  
  103   23  Paul Clark, 30, Saint Louis, MO          1:06:19  
  106   32  Zach Jones, 23, Saint Louis, MO          1:07:56  
Total Time = 3:00:33     Total Places = 469

14. Carlislexc 
   85   28  Carter Logue, 15, Carlisle, IA           1:00:27  
   86   29  Kobi Sadler, 17, Carlisle, IA            1:00:28  
   87   30  Truman Kruse, 16, Pleasantville, IA      1:00:55  
  100   26  Brandon Short, 19, Carlisle, IA          1:04:48  
Total Time = 3:01:50     Total Places = 483

15. Goof Troop 
   54   15  Adam Riediger, 34, Sergeant Bluff, IA      51:24  
   96   22  Ronald Bay, 34, Sioux City, IA           1:03:30  
  108   24  Nathan Gilster, 35, Sioux Falls, SD      1:09:10  
Total Time = 3:04:04     Total Places = 509

16. Kj Boss Runners 
   83    2  Noah Kohut-Jackson, 14, Cambridge, IA    1:00:23  
   84   16  Luke Kohut-Jackson, 20, Cambridge, IA    1:00:26  
   95    9  David Jackson, 49, Cambridge, IA         1:03:29  
Total Time = 3:04:18     Total Places = 501

17. Dirty Birds 
   66   30  Brian Sopcak, 27, Streamwood, IL           55:51  
   73   18  Jonathan Sopcak, 30, Woodridge, IL         57:52  
  127   49  Nick Anderson, 29, Austin, MN            1:18:49  
Total Time = 3:12:32     Total Places = 595

18. Creighton Rc 
   82   26  Connor McCullum, 18, Annapolis, MD       1:00:18  
  110    8  Abby Ludwig, 18*, Oak Lawn, IL           1:11:07  
  113   12  Claire Dyer, 19*, Naperville, IL         1:11:26  
Total Time = 3:22:51     Total Places = 681

19. Energizer Bunnies 
   93   21  Michael Donlin, 24, Des Moines, IA       1:02:55  
  105   40  Joseph Sweeney, 25, Radcliffe, IA        1:07:50  
  124   38  Jake Swanson, 24, Ottumwa, IA            1:17:38  
  125   39  Nicholas Donlin, 24, Ottumwa, IA         1:17:38  
Total Time = 3:28:23     Total Places = 757

20. Team Utah 
   98    9  Zane Newell, 14, Salt Lake City, UT      1:04:31  
  102   11  John Newell, 48, Salt Lake City, UT      1:05:32  
  144    6  Teri Newell, 50*, Salt Lake City, UT     1:25:56  
Total Time = 3:35:59     Total Places = 846

21. Skinny Bulldog 
  117   44  Joel Braden, 26, Ames, IA                1:14:14  
  118   45  Nicholas Hess, 26, Champaign, IL         1:14:14  
  131   41  Andrew Taverna, 24, Eau Claire, WI       1:21:02  
Total Time = 3:49:30     Total Places = 966

22. G-Team 
  111    4  Stephanie Groathouse, 45*, Waukee, IA    1:11:16  
  112   13  A J Groathouse, 45, Waukee, IA           1:11:20  
  182   88  Tyler Groathouse, 18, Waukee, IA         1:35:55  
Total Time = 3:58:31     Total Places = 1081

23. Lake Run Club 
  122    5  Brigette Van Hook, 39*, Stanford, IL     1:16:29  
  126   23  Bryan Van Hook, 42, Stanford, IL         1:18:48  
  143   25  Randy Barnett, 47, Bloomington, IL       1:25:41  
Total Time = 4:00:58     Total Places = 1120

24. We Run Trains 
  128   14  Mischa Impossible, 34*, West Des Moines, IA
                                                     1:20:18  
  129   15  Diane Scott, 32*, West Des Moines, IA    1:20:20  
  130   29  Mario Deangelo, 32, Des Moines, IA       1:20:23  
Total Time = 4:01:01     Total Places = 1114

25. Bishfam 
  132   12  William Bishop, 54, West Des Moines, IA  1:23:05  
  133   54  Andrew Bishop, 28, Peoria, IL            1:23:06  
  134   65  Matthew Bishop, 17, West Des Moines, IA  1:23:10  
  135   55  Zachary Bishop, 25, West Des Moines, IA  1:23:10  
Total Time = 4:09:21     Total Places = 1183

26. Kiss - Farewell 
  137   22  Jay Van Wyk, 46, Ankeny, IA              1:24:06  
  138    6  Monica Van Wyk, 46*, Ankeny, IA          1:24:07  
  139   23  Todd Snook, 46, Ankeny, IA               1:24:10  
  140   28  Brent Ouellette, 44, Ankeny, IA          1:24:18  
Total Time = 4:12:23     Total Places = 1239

27. Saturday Morning 
  121    7  Randy Westman, 57, Russell, IA           1:15:53  
  161   32  Nicholas Schwab, 36, Cedar Falls, IA     1:30:05  
  166   33  Scott Breitbach, 36, Lincoln, NE         1:30:29  
Total Time = 4:16:27     Total Places = 1310

28. Treasured Haven 
  145   58  Zach Johnson, 27, Rush City, MN          1:26:16  
  146   18  Britta Wey, 31*, Johnston, IA            1:26:18  
  147   25  Isaac Johnson, 23*, Rush City, MN        1:26:18  
Total Time = 4:18:52     Total Places = 1317

29. !?!? 
  148   32  Tyrel Clark, 34, Eyota, MN               1:26:45  
  149   30  Evan Avery, 35, Lusby, MD                1:26:45  
  150   60  Will Avery, 29, Henderson, CO            1:26:46  
Total Time = 4:20:16     Total Places = 1332

30. Runforestrun 
  151   70  Seth Ashley, 18, Waukee, IA              1:27:02  
  152   28  Ken Ashley, 49, Waukee, IA               1:27:02  
  153   71  Justin Ashley, 18, Waukee, IA            1:27:02  
Total Time = 4:21:06     Total Places = 1347

31. What Are We Doing? 
  109   11  Dominick Arce, 13, Ames, IA              1:10:26  
  154   46  Gabriel Diaz, 19, Ames, IA               1:27:15  
  197   73  Alex Swaroff, 29, Johnston, IA           1:45:28  
  199   11  Betsy Matos, 41*, Ames, IA               1:52:06  
Total Time = 4:23:09     Total Places = 1313

32. Blackwall Fitness 
  142   31  Phillip Brecht, 33, Marengo, IA          1:25:28  
  158    8  Kandyce Smolik, 38*, Marengo, IA         1:29:27  
  159   31  Russ Smolik, 36, Marengo, IA             1:29:27  
Total Time = 4:24:22     Total Places = 1390

33. Jet Fuel 
  123   48  Edwin Reiter, 28, Waukee, IA             1:16:35  
  169   12  Fred Smock, 58, Independence, IA         1:33:59  
  177   16  Megan Reiter, 25*, Waukee, IA            1:34:37  
Total Time = 4:25:11     Total Places = 1396

34. J-Rocks Final Ride 
   12    7  Brett Egan, 25, Waukon, IA                 43:21  
  198   74  Derek Weiss, 29, Waterloo, IA            1:48:42  
  200   76  Marcus Williams, 27, Council Bluffs, IA  1:53:43  
  201   77  Danny Cook, 29, Cedar Falls, IA          1:54:29  
  202   78  Kevin Huss, 26, Alleman, IA              1:54:29  
  203   43  Ivan Valtchev, 37, Waterloo, IA          1:54:29  
  204   79  Colin Egan, 27, Waterloo, IA             1:54:29  
  205   47  Justin Holthaus, 31, Cedar Falls, IA     1:54:30  
  214   82  Zachary Samson, 26, Atkins, IA           2:17:56  
Total Time = 4:25:46     Total Places = 1292

35. $11 With A Drink 
  163   47  Daniel Kelly, 19, Iowa City, IA          1:30:20  
  164   48  Harris Seabold, 19, Ames, IA             1:30:20  
  165   76  Sy Butler, 18, Iowa City, IA             1:30:20  
Total Time = 4:31:00     Total Places = 1476

36. Cobb Nation 
  170   51  Josh Cobb, 23, Panora, IA                1:34:12  
  171   35  Victoria Holcomb, 22*, Panora, IA        1:34:13  
  172    7  Abby Cobb, 13*, Panora, IA               1:34:13  
  173    6  Kim Cobb, 42*, Panora, IA                1:34:15  
Total Time = 4:42:38     Total Places = 1578

37. Team Dickinson 
  174   81  Matthew Dickinson, 18, Greenfield, IA    1:34:20  
  175   14  Miche Dickinson Coleman, 28*, Pella, IA  1:34:20  
  176   15  Danielle Dickinson, 26*, Creston, IA     1:34:26  
Total Time = 4:43:06     Total Places = 1594

38. Party Pandas 
  178   38  Keith Dietzenbach, 32, Minneapolis, MN   1:34:50  
  179   39  Chris Hassebroek, 31, Waterloo, NE       1:34:50  
  180   40  Jason Erbskorn, 31, Olathe, KS           1:34:50  
Total Time = 4:44:30     Total Places = 1629

39. Square Pegs 
  183    9  Susan Pegg, 49*, Urbandale, IA           1:37:00  
  184   23  Tyler Pegg, 13, Urbandale, IA            1:37:26  
  185   31  Harry Pegg, 46, Urbandale, IA            1:37:26  
Total Time = 4:51:52     Total Places = 1686

40. Brown Street Squad 
  160   31  Lottie Gidal, 16*, Iowa City, IA         1:29:43  
  162    6  Sylvia Gidal, 14*, Iowa City, IA         1:30:06  
  207   16  Eric Gidal, 50, Iowa City, IA            1:59:05  
  208   11  Jennie Gidal, 52*, Iowa City, IA         1:59:05  
  209   12  Jacqueline Briggs, 52*, Iowa City, IA    2:02:37  
Total Time = 4:58:54     Total Places = 1629

41. Don Parry 
  155   10  Don Parry, 58, Johnston, IA              1:27:39  
  181    8  Joy Parry, 57*, Johnston, IA             1:35:09  
  206   12  Laird Nossuli, 40*, Urbandale, IA        1:56:42  
Total Time = 4:59:30     Total Places = 1661

42. Team Below Belt 
  186   42  Jamie Nosbisch, 33, Floyd, IA            1:42:27  
  187   26  Tonya Nosbisch, 30*, Floyd, IA           1:42:27  
  188   43  Jesse Gifford, 31, Charles City, IA      1:42:27  
Total Time = 5:07:21     Total Places = 1767

43. Back4more 
  189   44  John Maly, 34, Des Moines, IA            1:44:48  
  190   32  Trent Troyer, 45, Ankeny, IA             1:44:48  
  191    7  Charlee Eekhoff, 40*, Pella, IA          1:44:48  
Total Time = 5:14:24     Total Places = 1797

44. Musical Fruit 
  192   12  Ellie Huisman, 13*, Clive, IA            1:45:10  
  193   30  Ethan Huisman, 42, Clive, IA             1:45:10  
  194   47  Emma Huisman, 16*, Clive, IA             1:45:10  
Total Time = 5:15:30     Total Places = 1806

45. We Run Pasture 
  211   81  Derek Niewohner, 26, Scribner, NE        2:12:28  
  212   29  Maggie Stollberg, 26*, Scribner, NE      2:12:29  
  213   14  Tammy Niewohner, 46*, Scribner, NE       2:12:29  
Total Time = 6:37:26     Total Places = 2058
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME


Open Female (count 3)


1. Raiderrunners4eva 
    4    3  Allie Antrim, 25*, Bartlesville, OK      1:03:31  
    5    4  Kerry Clark, 23*, Haysville, KS          1:03:31  
   17   31  Sydney Logan, 24*, Leavenworth, KS       1:32:53  
   18   34  Clare Dolan, 23*, Overland Park, KS      1:33:40  
Total Time = 3:39:55     Total Places = 886

2. Emporia Track Club 
    6    7  Taylor Stueve, 22*, Omaha, NE            1:08:08  
    7   13  Carolyn Wallace, 23*, Olathe, KS         1:11:56  
   19   36  Amy Feldkamp, 24*, Mission, KS           1:36:59  
Total Time = 3:57:03     Total Places = 1062

3. Killer Beez 
   10    4  Saheli Patel, 14*, Minneapolis, MN       1:17:58  
   11    5  Angela Erdrich, 51*, Minneapolis, MN     1:23:06  
   12    3  Caroline Vaaler, 55*, Minneapolis, MN    1:23:36  
Total Time = 4:04:40     Total Places = 1149

4. Sassy Mamas 
    8    6  Tiffany Olson, 35*, Iowa City, IA        1:17:44  
    9   12  Trina Asay, 30*, Iowa City, IA           1:17:44  
   22   25  Celeste Davis, 32*, Iowa City, IA        1:40:21  
Total Time = 4:15:49     Total Places = 1273

5. Drake Rowing 
   13   26  Kelsey Taylor, 22*, Des Moines, IA       1:28:07  
   14   27  Julie Shipley, 20*, Des Moines, IA       1:28:07  
   20   38  Taylor Schaben, 22*, Des Moines, IA      1:39:52  
   21   39  Sarah Larson, 21*, Watertown, SD         1:39:52  
   35   43  Gabrielle Brodek, 21*, Des Moines, IA    2:00:53  
   36   50  Melanie Dahlstrom, 18*, Des Moines, IA   2:00:53  
Total Time = 4:36:06     Total Places = 1491

6. Runaway Moms 
   23   14  Lyn Jenkins, 35*, Carlisle, IA           1:44:40  
   24   15  Sarah Shelquist, 36*, Des Moines, IA     1:44:40  
   29   20  Ramona Draper, 36*, Des Moines, IA       1:50:46  
   30   29  Ann Gadbury, 34*, Des Moines, IA         1:50:47  
   33   11  Kim Medici Shelquist, 57*, Madrid, IA    1:59:25  
Total Time = 5:20:06     Total Places = 1833

7. !!4hisglory!! 
   16   10  Stephanie Fleckenstein, 28*, Des Moines, IA
                                                     1:28:52  
   31   30  Mindy Six, 31*, Mitchellville, IA        1:56:20  
   32   10  Marla Vos, 56*, Reasnor, IA              1:56:21  
Total Time = 5:21:33     Total Places = 1779

8. Moms In The Mud 
   26    9  Lynn Cullen, 43*, Smithville, MO         1:48:31  
   27   19  Angie Bannwarth, 39*, Smithville, MO     1:48:32  
   28   10  Holly DeAnna, 45*, Smithville, MO        1:48:33  
Total Time = 5:25:36     Total Places = 1883

9. Colors By Heather 
   37   44  Heidi Sheldon, 22*, Pella, IA            2:01:08  
   38   45  Cassie Buma, 20*, Pella, IA              2:01:08  
   39   47  Mikayla Nunnikhoven, 24*, Pella, IA      2:26:17  
Total Time = 6:28:33     Total Places = 2029
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME


Master Male (count 3)


1. Lrc Masters 
    1    1  Ivan Ivanov, 46, Lincoln, NE               43:15  
    2    2  Ryan Regnier, 40, Lincoln, NE              43:52  
    4    2  Thomas Woods, 45, Lincoln, NE              46:00  
    5    1  Brian Kelley, 57, Lincoln, NE              47:19  
    6    5  Jason Schmaderer, 43, Lincoln, NE          47:22  
    7    2  Craig Christians, 55, Bellevue, NE         47:55  
   10    4  Darin Schlake, 47, Malcolmmalcolm, NE      50:10  
   12    1  Brett Daugherty, 53, Lincoln, NE           51:06  
   22    6  Kevin Burke, 52, Lincoln, NE               59:29  
Total Time = 2:13:07     Total Places = 67

2. Tc Running Company 
    3    4  Mark Evans, 42, Appleton, WI               44:23  
    8    6  Jason Minnick, 43, Minneapolis, MN         48:07  
    9    7  David Helm, 44, Annandale, MN              48:33  
   16    9  James Mullenix, 40, Cromwell, MN           53:54  
   19   11  Nicholas Graham, 43, Minneapolis, MN       56:03  
Total Time = 2:21:03     Total Places = 136

3. Lhf Panthers 
   11    5  Bill Castle, 48, Boone, IA                 50:59  
   13    6  Jeff Short, 47, Oak Park, IL               51:47  
   18    3  Tom Penningroth, 50, Urbandale, IA         55:55  
   21    4  Tim Harris, 54, Tijeras, NM                57:20  
   23    7  Craig Lampright, 53, Stillwater, MN      1:01:25  
Total Time = 2:38:41     Total Places = 264

4. Past Prime Mn 
   15    8  Bob Wilke, 41, Prior Lake, MN              53:11  
   17   10  Ryan Key, 43, Inver Grove Heigh, MN        55:21  
   20   12  Shannon Van Essen, 44, Minneapolis, MN     56:39  
   24   16  Tony Einertson, 43, Stewartville, MN     1:05:22  
Total Time = 2:45:11     Total Places = 314

5. Dubuque Hawaiians 
   27    9  Eric Larsen, 50, Dubuque, IA             1:14:40  
   28   15  Dean Gilkes, 49, Dubuque, IA             1:14:40  
   29   16  Curt Ehlinger, 46, Dubuque, IA           1:14:40  
   30   19  Chad Darter, 42, Dubuque, IA             1:14:40  
Total Time = 3:44:00     Total Places = 906
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME


Master Female (count 3)


1. Too Young To Dye 
    1    1  Christine Price, 47*, Des Moines, IA       54:40  
    2    1  Andriette Wickstrom, 61*, Storm Lake, IA 1:01:54  
    4    1  Heather Stilborn, 54*, Clive, IA         1:14:10  
Total Time = 3:10:44     Total Places = 569

2. Ladies Of The Eve 
    3    3  Megan Berry Barlow, 47*, Weeping Water, NV
                                                     1:11:04  
    5    1  Jean Ubbelohde, 55*, Papillion, NE       1:14:38  
    6    4  Denise Larson, 52*, Papillion, NE        1:18:20  
    7    1  Bea Sides, 65*, Omaha, NE                1:20:07  
    8    2  Deanna Jares, 58*, Omaha, NE             1:20:22  
   13    2  Paula Kummer, 67*, San Antonio, TX       1:58:32  
Total Time = 3:44:02     Total Places = 911

3. Legs Like Fine W 
    9    5  Teri Grupp, 56*, Dakota Dunes, SD        1:28:52  
   10    6  Junia Punt, 56*, Orange City, IA         1:28:52  
   11    8  Valerie Abrams, 53*, Rockford, IA        1:47:21  
   12    9  Karen Van De Steeg, 51*, Sioux City, IA  1:47:23  
Total Time = 4:45:05     Total Places = 1553

Return to home page.