36th Living History Farms - around 7 miles

Urbandale, IA

Nov. 22, 2014

40 at start and cloudy

Results by Cal Murdock

Top runners

Overall

Age Group teams

Coed Teams

Main Results

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME


HIGH SCHOOL FEMALE (3 COUNT)


1. Tornado Terror 
    2    4  Isabelle Brezinka, 15*, Ramsey, MN       1:03:39  
    3    5  Sydney Paulson, 15*, Ramsey, MN          1:03:39  
    4    6  Taylor Krone, 15*, Ramsey, MN            1:03:39  
    6    8  Maria Kalkman, 16*, Ramsey, MN           1:06:05  
    7    9  Sarone Paulzine, 17*, Ramsey, MN         1:06:11  
   10   12  Emma Steffens, 16*, Ramsey, MN           1:08:55  
   11   13  Noelle Josephson, 15*, Ramsey, MN        1:08:55  
   12   14  Emily Brand, 17*, Ramsey, MN             1:08:55  
Total Time = 3:10:57     Total Places = 783

2. Omaha South Girls 
    8   10  Maricruz Mora, 16*, Omaha, NE            1:08:12  
    9   11  Abril Orozco, 17*, Omaha, NE             1:08:12  
   18   20  Jesse Ixta, 16*, Omaha, NE               1:13:47  
   19   21  Cassidy Lee, 17*, Omaha, NE              1:14:09  
Total Time = 3:30:11     Total Places = 1031

3. Wxc 
   13   15  Rachel Brush, 17*, Clive, IA             1:09:07  
   15   17  Maggie Laird, 15*, Clive, IA             1:11:56  
   16   18  Brianna Young, 18*, Urbandale, IA        1:12:06  
   24   30  Lindey Carlson, 16*, Wdm, IA             1:22:17  
   34   55  Kate Derrick, 16*, Waukee, IA            1:41:42  
   57   82  Ashley Sjurson, 15*, West Des Moines, IA 1:51:48  
   72  105  Sarah Dombrosky, 16*, Urbandale, IA      2:11:54  
Total Time = 3:33:09     Total Places = 1086

4. Destiny Children 
   17   19  Sarah Edinburgh, 16*, Minneapolis, MN    1:13:08  
   20   23  Samantha Moran, 15*, Minneapolis, MN     1:17:39  
   21   24  Alison Coldwell, 15*, Minneapolis, MN    1:17:39  
   22   25  Ella Willford, 18*, Minneapolis, MN      1:17:53  
   23   26  Natalie Dusek, 17*, Minneapolis, MN      1:18:13  
   30   36  Erin Clemens, 16*, Minneapolis, MN       1:27:43  
Total Time = 3:48:26     Total Places = 1251

5. Ames Girls Xc 
   25   31  Zoe Pritchard, 17*, Ames, IA             1:24:24  
   26   32  Caroline Marnin, 17*, Ames, IA           1:24:24  
   27   33  Jessica Rehmann, 16*, Ames, IA           1:24:24  
   28    2  Kate Nettleton, 14*, Ames, IA            1:24:26  
   31   49  Alyssa Lehman, 16*, Ames, IA             1:32:31  
   32   51  Madalynn Kouba, 16*, Ames, IA            1:36:50  
Total Time = 4:13:12     Total Places = 1587

6. Smsxc Girls 
   29   34  Colleen Bontrager, 16*, Overland Park, KS
                                                     1:24:51  
   54   75  Miah Gray, 17*, Overland Park, KS        1:44:52  
   55   76  Natalie Warshaw, 16*, Overland Park, KS  1:44:54  
Total Time = 4:54:37     Total Places = 2109

7. Central Eagles 
   35    6  Madeline Riddell, 14*, Omaha, NE         1:44:07  
   36   57  Brianni Jones, 15*, Omaha, NE            1:44:07  
   37   58  Madison Craig, 15*, Omaha, NE            1:44:07  
   38   59  Hannah DePriest, 17*, Omaha, NE          1:44:07  
   39   60  Sammy Roberts, 15*, Omaha, NE            1:44:07  
   40   61  Celeste Perez, 16*, Omaha, NE            1:44:07  
   41    7  Davina Westbrook, 14*, Omaha, NE         1:44:07  
   42   62  Emily Zetterman, 16*, Omaha, NE          1:44:07  
   43   63  Averie Linnell, 15*, Omaha, NE           1:44:08  
   44   64  Mary Winekauf, 16*, Omaha, NE            1:44:08  
   45   65  Shannon Dillman, 17*, Papillion, NE      1:44:08  
   46   66  Olivia Larson, 16*, Omaha, NE            1:44:15  
   47   67  Leah Henriksen, 15*, Omaha, NE           1:44:19  
   48   68  Grace De Laittre, 15*, Omaha, NE         1:44:20  
   49   69  Tessa Harlow, 17*, Omaha, NE             1:44:20  
   50   70  Chloe Klare, 15*, Omaha, NE              1:44:26  
   51   71  Natalie Nepper, 16*, Omaha, NE           1:44:27  
   52   72  Monica Elker, 16*, Omaha, NE             1:44:27  
   53   73  Maggie Winton, 16*, Omaha, NE            1:44:44  
Total Time = 5:12:21     Total Places = 2268

8. McXc Girlpower 
   58   85  Halle Phillips, 16*, Mason City, IA      1:54:44  
   59   86  Alyssa Wendel, 16*, Mason City, IA       1:54:44  
   60   87  Meredith Armstrong, 15*, Mason City, IA  1:54:45  
   61   88  Madeline Kim, 17*, Mason City, IA        1:54:45  
   62   89  Adison Cobb, 16*, Mason City, IA         1:54:45  
   63   90  Haley Muyskens, 16*, Mason City, IA      1:54:45  
Total Time = 5:44:13     Total Places = 2628

9. North Polk Xc 
   64   99  Ohara Lesher, 17*, Cambridge, IA         2:03:55  
   65  100  Madison Johnson, 17*, Elkhart, IA        2:03:55  
   66   12  Jaden Sardou, 14*, Bondurant, IA         2:04:05  
   67  101  Sophie Blanchard, 15*, Polk City, IA     2:04:06  
   68   13  Abby McCloud, 14*, Polk City, IA         2:04:06  
   69   14  Amelia Lesher, 14*, Cambridge, IA        2:04:06  
   70   15  McKenzie Friedman, 14*, Polk City, IA    2:04:06  
   71   16  Cassandra Cory, 14*, Alleman, IA         2:04:06  
Total Time = 6:11:55     Total Places = 2803
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME


HIGH SCHOOL MALE (3 COUNT)


1. Flash Running Club 
    1    1  Sam Schillinger, 16, Cedar Falls, IA       43:12  
    2    2  Hiram Marquez, 17, Cedar Falls, IA         43:30  
    3    3  Ethan Smith, 17, Cedar Falls, IA           43:48  
    6    5  Dylan Southall, 17, Cedar Falls, IA        45:53  
    9    8  Andrew Nurse, 16, Cedar Falls, IA          47:49  
   10    9  Jacob Hartman, 16, Cedar Falls, IA         48:01  
   16   16  Jacob Johnson, 17, Cedar Falls, IA         51:59  
Total Time = 2:10:30     Total Places = 71

2. Royal Nation 
    5    4  Paul Henning, 17, Woodbury, MN             45:37  
    8    7  Joseph Romain, 15, Woodbury, MN            47:30  
   12   11  Eric Shumaker, 17, Woodbury, MN            49:59  
   27   26  Bennett Strand, 17, Woodbury, MN           57:13  
Total Time = 2:23:06     Total Places = 170

3. Omaha South Boys 
    4    5  Gerardo Perez, 19, Omaha, NE               44:51  
   17   17  Marco Flores, 16, Omaha, NE                52:15  
   18   18  Alex Perez, 15, Omaha, NE                  52:52  
   19    1  Trevor Ramsdell, 14, Omaha, NE             53:44  
   25   24  Tony Flores, 16, Omaha, NE                 56:15  
Total Time = 2:29:58     Total Places = 254

4. Tornado Terror 
   14   14  Harrison Redepenning, 17, Ramsey, MN       51:17  
   15   15  Brandon Radzom, 16, Ramsey, MN             51:27  
   23   22  Taron Townsend, 15, Ramsey, MN             55:23  
   24   23  Jacob Baldus, 17, Ramsey, MN               55:52  
Total Time = 2:38:07     Total Places = 345

5. Shawnee Mission S 
    7    6  Sandis Simchuk, 17, Overland Park, KS      46:06  
   11   10  Robert Michels, 17, Overland Park, KS      49:12  
   60   62  Brandon Maxey, 17, Overland Park, KS     1:08:29  
   61   63  Daniel Lopez, 15, Leawood, KS            1:08:29  
   62   64  Alejandro Diaz, 18, Overland Park, KS    1:08:29  
Total Time = 2:43:47     Total Places = 442

6. Running Orange 
   20   19  Greg Rinn, 17, West Des Moines, IA         53:54  
   21   20  Britton Klomstad, 16, West Des Moines, IA  53:59  
   35   34  Sean Parris, 17, West Des Moines, IA     1:00:06  
   53   51  Griham Hentzen, 17, West Des Moines, IA  1:03:32  
   54   52  Joe Anderson, 18, West Des Moines, IA    1:03:32  
   55   53  Brandon Luong, 16, West Des Moines, IA   1:03:32  
   71   97  Trevor Tyma, 16, West Des Moines, IA     1:30:43  
   72   98  Jake Wheeler, 16, West Des Moines, IA    1:30:45  
   73  100  Ian Dubbs, 18, Urbandale, IA             1:30:58  
   74  110  Tucker Rochleau, 18, West Des Moines, IA 1:47:06  
Total Time = 2:47:59     Total Places = 454

7. Speeed 
   13   13  Jonah Penningroth, 16, Urbandale, IA       51:15  
   26   25  Brady Kluesner, 18, Urbandale, IA          56:58  
   34    4  Ryan Finer, 14, Urbandale, IA              59:55  
   36   35  Griffin Clabaugh, 16, Urbandale, IA      1:00:43  
   37   36  Drake Henrichs, 16, Urbandale, IA        1:00:43  
   38   37  Tad Schweizer, 16, Urbandale, IA         1:00:43  
   40   38  Michael Westphal, 16, Urbandale, IA      1:01:07  
Total Time = 2:48:08     Total Places = 450

8. Guardian Galaxy 
   22   21  Jackson Roche, 17, Minneapolis, MN         54:16  
   29    3  Evan Legrand, 13, Minneapolis, MN          58:19  
   49    6  Charlie Vaaler, 14, Minneapolis, MN      1:01:20  
   58   58  James Pfister, 16, Minneapolis, MN       1:05:10  
Total Time = 2:53:55     Total Places = 536

9. Mana'o'i'o 
   31   30  Tanner Stumm, 17, Ankeny, IA               59:14  
   32   31  Dakota Lucht, 16, Ankeny, IA               59:15  
   33   32  Connor Neils, 15, Ankeny, IA               59:15  
   39    5  Jayden Oshirak, 14, Ankeny, IA           1:01:00  
   63   66  Nicholas Turner, 18, Ankeny, IA          1:08:42  
   64   10  Noah Wright, 14, Ankeny, IA              1:09:19  
Total Time = 2:57:44     Total Places = 567

10. Johnston Dragonsxc 
   30   28  Zane Johnson, 16, Johnston, IA             58:45  
   50    7  Henric Krause, 14, Johnston, IA          1:02:06  
   51   48  Justin Gard, 15, Johnston, IA            1:02:06  
   52   49  Colton Marshall, 16, Granger, IA         1:02:07  
   59   59  Seth Andrews, 17, Johnston, IA           1:05:33  
   65   67  Chris Hartley, 15, Johnston, IA          1:10:19  
   68   73  Braden Cooper, 17, Des Moines, IA        1:12:20  
   69   76  Bryan Friestad, 16, Johnston, IA         1:13:36  
   70   92  Alex Nichol, 18, Johnston, IA            1:28:08  
Total Time = 3:02:57     Total Places = 656

11. Trojan Project 
   41   39  Ian McGillicuddy, 17, Iowa Cidy, IA      1:01:08  
   42   40  Noah Brase, 18, North Liberty, IA        1:01:08  
   43   41  Abdalla Ali, 17, Iowa City, IA           1:01:09  
   44   42  Josh Jensen, 17, Iowa City, IA           1:01:09  
   45   43  Akash Borde, 18, Coralville, IA          1:01:10  
   46   44  Adam Weis, 18, North Liberty, IA         1:01:10  
   47   45  Ali Ali, 15, Iowa City, IA               1:01:10  
   48   46  Gustave Stewart, 17, Iowa City, IA       1:01:13  
   66   69  Daniel Smith, 17, North Liberty, IA      1:11:05  
   67   70  Micah Smith, 16, North Liberty, IA       1:11:06  
Total Time = 3:03:25     Total Places = 639
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME


OPEN FEMALE (3 COUNT)


1. Fat Stanleys 
    2    1  Angie Voight, 37*, St. Paul, MN            49:15  
    3    1  Erin Block, 40*, Ames, MN                  49:46  
    6    6  Nordica Stocker, 29*, St. Paul, MN         57:47  
Total Time = 2:36:48     Total Places = 328

2. Tornado Terror 
    4    2  Caitlin Braithwaite, 27*, Iowa City, IA    51:21  
    5    3  Jess Kociscak, 25*, Ramsey, MN             52:12  
    7    3  Dana Townsend, 37*, Ramsey, MN           1:01:34  
Total Time = 2:45:07     Total Places = 433

3. Team Lulu 
   10    5  Bobbi Snodgrass, 52*, Indianola, IA      1:19:59  
   11   27  Hannah Snodgrass, 16*, Indianola, IA     1:20:12  
   12   20  Lacey Mitchell, 26*, Indianola, IA       1:20:12  
Total Time = 4:00:23     Total Places = 1432

4. Legs Like Finewine 
   13   17  Lisa Peterson, 37*, Sioux City, IA       1:28:57  
   14    9  Teri Grupp, 54*, Dakota Dunes, SD        1:28:58  
   15   13  Karen Van De Steeg, 49*, Sioux City, IA  1:28:58  
   16   28  Kathryn Formeris, 21*, Sioux City, IA    1:28:58  
   17   11  Val Abrams, 51*, Hampton, IA             1:34:58  
Total Time = 4:26:53     Total Places = 1800

5. Drake Rowing 
   20   43  Alexandria Lueck, 20*, Des Moines, IA    1:46:30  
   21   80  Haley Abrams, 18*, Des Moines, IA        1:46:35  
   22   45  Laura Claydon, 19*, Eagle, CO            1:47:38  
   35   52  Brianna Varela, 20*, Des Monies, IA      2:06:46  
   36   53  Tristina Meister, 20*, Des Moines, IA    2:06:47  
   37   54  Sarah Larson, 19*, Watertown, SD         2:06:48  
Total Time = 5:20:43     Total Places = 2423

6. Rockin' Robbins 
   23   34  Heather Harms, 28*, Ackley, IA           1:50:20  
   24   48  Holly Richtsmeier, 23*, Ackley, IA       1:50:21  
   38   14  Glenna Richtsmeier, 58*, Ackley, IA      2:11:09  
Total Time = 5:51:50     Total Places = 2649

7. Wutw 
   25   29  Amanda Spalding, 34*, Monroe City, MO    2:03:26  
   26   25  Pam Robson, 43*, Panora, IA              2:03:27  
   27   40  Katie Underhill, 29*, Monroe City, MO    2:03:27  
Total Time = 6:10:20     Total Places = 2787

8. Dickie's Girls 
   31   27  Jacquelyn McCoy, 40*, Storm Lake, IA     2:04:51  
   32   38  Amanda Dirkx, 35*, Norwalk, IA           2:04:52  
   33   28  Karie Merkwan, 42*, Belle Plaine, MN     2:05:19  
Total Time = 6:15:02     Total Places = 2838

9. Steve Can Suck It! 
   39   24  Payton Baldridge, 12*, Carlisle, IA      2:29:05  
   40   33  Jennifer Ugolini, 43*, Carlisle, IA      2:29:07  
   41   27  Mary Baldridge, 45*, Carlisle, IA        2:29:29  
Total Time = 7:27:41     Total Places = 3096
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME


OPEN MALE OR OPEN (3 COUNT)


1. Runablaze Iowa 
    1    1  Mason Frank, 25, Bloomington, MN           39:27  
    2    2  Charlie Paul, 25, Iowa City, IA            41:03  
    3    1  Chris Robertson, 22, Ames, IA              41:39  
   18    6  Adam Best, 22, West Des Moines, IA         45:00  
   24    9  Daniel Sevcik, 24, Minneapolis, MN         46:04  
   25    1  Ellen Ries, 27*, Urbandale, IA             46:11  
Total Time = 2:02:09     Total Places = 9

2. Lrc Racing 
    4    2  Jason Zakaras, 32, Gretna, NE              42:11  
    6    4  Brian Wandzilak, 34, Lincoln, NE           42:24  
   12    9  Andrew Jacob, 28, Lincoln, NE              43:16  
   13   10  Logan Watley, 27, Elkhorn, NE              43:18  
Total Time = 2:07:51     Total Places = 45

3. Collegeville Tc 
    5    3  Aaron Beaber, 31, Minneapolis, MN          42:13  
    7    6  Nicholas Peterson, 25, Otsego, MN          42:29  
   11    6  Andrew Keenan, 34, Minneapolis, MN         43:10  
   15    1  Joe Papin, 35, St. Paul, MN                43:53  
   17    8  Michael Mack, 34, St. Paul, MN             44:45  
   28    9  Tom Myers, 33, Saint Paul, MN              47:32  
   35    6  Steve Christopher, 35, Minneapolis, MN     48:58  
   59   14  Christopher Coffey, 33, Minneapolis, MN    53:44  
   72   18  Joe Cates, 34, St. Paul, MS                58:13  
Total Time = 2:07:52     Total Places = 45

4. Thorsday Champions 
    8    5  Nate Canton, 34, North Liberty, IA         42:32  
   14    7  Ross Salinas, 34, Iowa City, IA            43:39  
   20    2  Mark Thompson, 37, Iowa City, IA           45:44  
   32   13  Joe Nellis, 24, Iowa City, IA              48:22  
   77   10  Daniel Vondra, 36, Iowa City, IA           59:56  
Total Time = 2:11:55     Total Places = 78

5. Bethel Tc 
   16    4  Zach Haskins, 24, Maple Grove, MN          44:13  
   30   11  Spencer Hinseth, 23, Andover, MN           48:00  
   33   15  Sam Greeno, 24, Des Moines, MN             48:36  
   40   18  Brent Schultz, 24, Wayzata, MN             50:05  
   42   19  Nick Krinkie, 24, Danbury, WI              50:21  
   44   22  Andrew Zabel, 25, Edina, MN                50:33  
   47   21  Luke Rustad, 23, St. Paul, MN              51:17  
   55   24  Mark Bostrom, 24, Mora, MN                 53:02  
   58   27  Matthew McKeever, 25, Hutchinson, MN       53:30  
Total Time = 2:20:49     Total Places = 155

6. Tcrc 
   21    3  Kurt Keiser, 41, Jordan, MN                45:52  
   27    4  David Helm, 42, Annandale, MN              47:14  
   29    4  Greg Sorensen, 39, Minneapolis, MN         47:46  
   57    8  Nick Graham, 41, Minneapolis, MN           53:26  
   60    9  Kurt Decker, 43, Minneapolis, MN           54:03  
Total Time = 2:20:52     Total Places = 143

7. Rim Jobs 
    9    7  Austin Williamson, 28, Des Moines, IA      42:39  
   39   19  Thom Waters, 28, Sioux City, IA            49:59  
   48   23  Cory McAnelly, 29, Des Moines, IA          51:38  
   50   24  Evan Koester, 29, Des Moines, IA           51:59  
   71   33  Barnes Kelley, 28, Des Moines, IA          57:41  
Total Time = 2:24:16     Total Places = 202

8. Prestige Worldwide 
   10    8  Brian Holdmeyer, 25, Washington, MO        42:51  
   45   20  Jacob Waddingham, 24, Macksburg, IA        50:36  
   56   26  Greg Orf, 26, University City, MO          53:17  
   68   31  Charles Robey, 26, Saint Louis, MO         57:09  
   69   32  Dave Whelan, 27, Madison, WI               57:10  
   70   35  Patrick Kotecki, 24, Saint Louis, MO       57:16  
   85   42  William Herrington, 24, Saint Louis, MO  1:01:35  
Total Time = 2:26:44     Total Places = 228

9. Killer Beez 
   22   13  Michael Finnerty, 27, Minneapolis, MN      45:58  
   43   21  Carl Henderson, 29, Minneapolis, MN        50:22  
   46   11  Dennis Curran, 32, Plymouth, MN            51:00  
   54   22  Bennett Henderson, 24, Minneapolis, MN     52:29  
Total Time = 2:27:20     Total Places = 225

10. Nipsey Hussle 
   31   12  Walter Summers, 24, Olathe, KS             48:19  
   38   18  Kyle Morgison, 26, Eudora, KS              49:49  
   41   20  Grant Catloth, 26, Lawrence, KS            50:07  
   65   30  Jacob Kucza, 28, Emporia, KS               55:56  
Total Time = 2:28:15     Total Places = 228

11. Past Prime Mn 
   37   17  Carl Bauer, 29, Minneapolis, MN            49:36  
   49    7  Ryan Key, 41, Inver Grove Heigh, MN        51:58  
   51    7  Bob Wilke, 39, Prior Lake, MN              52:06  
   79   15  Tony Einertson, 41, Stewartville, MN     1:00:41  
   94   21  Shannon VanEssen, 42, Brooklyn Park, MN  1:05:56  
Total Time = 2:33:40     Total Places = 287

12. Goof Troop 
   52   12  Adam Riediger, 32, Sergeant Bluff, IA      52:19  
   53   25  Kyle Semprini, 25, Marshalltown, IA        52:26  
   80   12  Philip Frank, 48, Sioux City, IA         1:00:44  
   82   21  Nathan Gilster, 33, Sioux Falls, SD      1:01:15  
   88   22  Ronald Bay, 32, Sioux City, IA           1:02:19  
Total Time = 2:45:29     Total Places = 428

13. !!!??? 
   23    3  Doron Clark, 36, Minneapolis, MN           46:01  
   75   19  Tyrel Clark, 32, Eyota, MN                 59:06  
   84    3  Katie Kenyon, 23*, Overland Park, KS     1:01:34  
  100   43  Will Avery, 27, Arvada, CO               1:07:29  
  127   55  Aaron Tsui, 21, Lincoln, NE              1:14:37  
  151   39  Evan Avery, 33, Lenexa, KS               1:22:29  
  186   67  Russel Rader, 25, Overland Park, KS      1:30:53  
  205   21  Barry Voelker, 50, Adel, IA              1:40:51  
Total Time = 2:46:41     Total Places = 454

14. Pab 
   19   12  Thomas Murphy, 29, Boulder, CO             45:23  
   66   16  Dylan Huey, 32, Des Moines, IA             56:04  
  104   17  Robert Johnson, 38, Des Moines, IA       1:08:04  
Total Time = 2:49:31     Total Places = 507

15. Trhs Alumni 
   34    5  Eric Graham, 36, Gardner, KS               48:42  
   86   11  Willis Humphrey, 35, Des Moines, IA      1:01:48  
   89   23  Trent Graham, 32, Kansas City, MO        1:02:52  
Total Time = 2:53:22     Total Places = 549

16. Team Wiemers 
   73   38  Zac Wiemers, 21, West Des Moines, IA       59:00  
   87   10  Galyn Wiemers, 54, West Des Moines, IA   1:01:49  
   91   24  Justin Wiemers, 30, West Des Moines, IA  1:03:57  
  105   51  Luka Williams Ortiz, 22, Arica           1:08:25  
Total Time = 3:04:46     Total Places = 684

17. The Three Browns 
   64    2  Noah Brown, 13, Wilton, IA                 55:45  
   83   14  Matthew Brown, 47, Wilton, IA            1:01:33  
  108   53  Samuel Brown, 23, Wilton, IA             1:09:37  
Total Time = 3:06:55     Total Places = 716

18. Mana'o'i'o 
   76   29  Cory Suedmeier, 16, Ankeny, IA             59:14  
   90   50  John Hollinrake, 16, Ankeny, IA          1:03:25  
  110   21  Eric Klingensmith, 38, Ankeny, IA        1:10:18  
Total Time = 3:12:57     Total Places = 785

19. Apple 
   81   38  Kevin Karnstedt, 25, Davenport, IA       1:01:11  
   97   19  Bill Vickers, 49, Annapolis, MD          1:06:33  
  118   24  David Hamman, 48, Naperville, IL         1:11:36  
Total Time = 3:19:20     Total Places = 880

20. Running Rebels 
   96   60  Elijah Hoffman, 16, Sioux Rapids, IA     1:06:22  
  103   61  Dalton Demers, 17, Storm Lake, IA        1:07:47  
  114   28  Keith Stoeber, 32, Sioux Rapids, IA      1:11:13  
  115   12  Wyatt Erickson, 13, Marathon, IA         1:11:13  
  185   42  Lindsey Ricklefs, 16*, Albert City, IA   1:30:46  
Total Time = 3:25:22     Total Places = 966

21. Life Time Run-D M 
   62   28  Tyler McCubbin, 25, Windsor Heights, IA    54:28  
  119   14  Brandi Schindel, 24*, West Des Moines, IA
                                                     1:11:54  
  144   19  Dara Madigan, 26*, Ankeny, IA            1:19:25  
Total Time = 3:25:47     Total Places = 970

22. Team Shitston 
   63   30  Zachariah Rueger, 23, Madison, WI          54:56  
  106   65  Gabriel Rueger, 15, Hubbard, IA          1:08:37  
  162   25  Naomi Rueger, 19*, Ames, IA              1:25:17  
Total Time = 3:28:50     Total Places = 1015

23. Let's Get Lucky 
   74   14  Chris Zoet, 44, Archer, IA                 59:02  
   78   20  Eric Burns, 31, Lake City, IA              59:59  
  192   15  Melissa Richardson, 47*, Urbandale, IA   1:31:52  
  203   37  Warren Richardson, 46, Urbandale, IA     1:40:31  
Total Time = 3:30:53     Total Places = 1027

24. Stealth 
  111   47  Andrew Gannon, 27, Hays, KS              1:10:18  
  112   13  Bob Stratton, 52, Omaha, NE              1:10:18  
  113   27  Chris Gannon, 34, Omaha, NE              1:10:22  
Total Time = 3:30:58     Total Places = 1045

25. Nerfherders 
  122   22  Jeremy Mueller, 38, Waukee, IA           1:13:35  
  123   23  Brandon Hillman, 39, Golden Valley, MN   1:13:44  
  124   24  Jeremy Rubin, 38, Ankeny, IA             1:13:53  
  125   32  Patrick Mueller, 30, Chicago, IL         1:13:58  
  126   25  Matt Hillis, 36, Clive, IA               1:13:59  
Total Time = 3:41:12     Total Places = 1165

26. Jammers 
   99   20  Troy Johnson, 48, Lakeville, MN          1:06:36  
  121   74  Gunnar Johnson, 17, Lakeville, MN        1:12:45  
  156   15  Tanner Johnson, 14, Lakeville, MN        1:23:07  
  177   17  Sam Johnson, 12, Jackson, MN             1:28:15  
  178   31  Jeff Johnson, 45, Jackson, MN            1:28:15  
  181   44  Tom Turner, 40, Jackson, MN              1:29:39  
  182   13  Heidi Moss, 41*, Jackson, MN             1:29:39  
  195   20  Ryker Johnson, 14, Jackson, MN           1:32:16  
  196   33  Mike Johnson, 46, Jackson, MN            1:32:21  
Total Time = 3:42:28     Total Places = 1192

27. Monkeyshines 
  101   26  Ryan Sisson, 31, Ankeny, IA              1:07:33  
  117   30  Andy Walters, 34, West Des Moines, IA    1:11:27  
  169   44  Kyle Pedersen, 34, Des Moines, IA        1:26:53  
  170   45  Ried Bentley, 33, Des Moines, IA         1:26:54  
  228   67  Andy Hermanson, 33, Urbandale, IA        2:04:00  
Total Time = 3:45:53     Total Places = 1239

28. Sbge 
  132   77  Caleb Townsend, 15, Bondurant, IA        1:17:27  
  133   53  Bret Vander Streek, 26, Ankeny, IA       1:17:28  
  134   57  Kurt Townsend, 24, Bondurant, IA         1:17:28  
  135   54  Louis Vander Streek, 29, Ankeny, IA      1:17:31  
  136    7  Leanne Vander Streek, 30*, Ankeny, IA    1:17:31  
  137   55  Derek Townsend, 27, Chelsea, IA          1:17:31  
Total Time = 3:52:23     Total Places = 1287

29. Fumsu 
  141   57  Rich Franko, 27, Lakeville, MN           1:19:14  
  142   16  Samantha Franko, 27*, Lakeville, MN      1:19:14  
  143   17  Natalie Lang, 26*, De Forest, WI         1:19:15  
Total Time = 3:57:43     Total Places = 1374

30. Team Birkie 
  145   35  Steve Clark, 38, Des Moines, IA          1:19:26  
  146    9  Kate Clark, 37*, Des Moines, IA          1:19:47  
  147    9  Lisa Vetterlein, 40*, Des Moines, IA     1:19:47  
Total Time = 3:59:00     Total Places = 1404

31. Runken Dunners 
  152   59  Zachary Samson, 24, Atkins, IA           1:22:46  
  153   60  Kevin Huss, 24, Raymond, IA              1:22:46  
  154   58  Marcus Williams, 25, Council Bluffs, IA  1:22:46  
  155   59  Colin Egan, 25, Cedar Falls, IA          1:22:46  
Total Time = 4:08:18     Total Places = 1515

32. Gotta Go Fast 
  102   11  Katherine Frels, 25*, Lincoln, NE        1:07:40  
  168    7  Donna Paglialunga, 56*, Guthrie Center, IA
                                                     1:26:48  
  201   71  Brian Joyce, 25, Rochester, MN           1:36:46  
Total Time = 4:11:14     Total Places = 1568

33. Ruffle Our Ridges 
  163   42  Sean Bovinett, 32, Johnston, IA          1:25:51  
  164   63  Ben Nagel, 25, Des Moines, IA            1:25:52  
  165   38  Roberto Estrada, 37, Des Moines, IA      1:25:52  
Total Time = 4:17:35     Total Places = 1647

34. 3655 Crc 
   95   16  Robert Randol, 37, De Soto, IA           1:06:20  
  194   68  Quentin Adair, 26, Ankeny, IA            1:32:12  
  209   22  Joel Laird, 52, Des Moines, IA           1:42:46  
Total Time = 4:21:18     Total Places = 1694

35. The Bunny Hops 
  173   17  James Fredregill, 51, Cumming, IA        1:27:39  
  174   66  Jose Ocegueda, 21, Cumming, IA           1:27:39  
  175   16  Alex Fredregill, 14, Cumming, IA         1:27:40  
Total Time = 4:22:58     Total Places = 1722

36. Pace Cadets 
  130    6  Angela Bahr, 32*, Norwalk, IA            1:17:03  
  131   34  John Jared Bahr, 32, Norwalk, IA         1:17:25  
  222   91  Leah Denny, 15*, Johnston, IA            1:56:09  
  225   30  Kimberly Martorano, 36*, Des Moines, IA  1:56:59  
Total Time = 4:30:37     Total Places = 1736

37. Where The Wild 
  183   10  Doris Leners, 55*, Bettendorf, IA        1:29:45  
  184   29  Anne Leners, 20*, Bettendorf, IA         1:29:45  
  197   32  Mikaela Leners, 23*, Bettendorf, IA      1:32:31  
  198   69  Nathan Leners, 26, Ames, IA              1:32:31  
Total Time = 4:32:01     Total Places = 1890

38. Phi Psi 
  187   68  Adam Goldberg, 19, Cedar Rapids, IA      1:30:57  
  188   69  Evan Blackwell, 19, Ames, IA             1:31:11  
  193  102  Kyle Lathrop, 18, Ankeny, IA             1:32:00  
  199   72  Chris Read, 20, Ames, IA                 1:34:07  
Total Time = 4:34:08     Total Places = 1931

39. Team Drop Squat 
  161   11  Holly Pettlon, 33*, Grinnell, IA         1:24:57  
  176   11  Dennis Lowry, 55, Kellogg, IA            1:27:45  
  208   73  Trevor Lowry, 27, North Liberty, IA      1:42:00  
Total Time = 4:34:42     Total Places = 1862

40. Team High Life 
  166   13  Missy Henry, 35*, Dea Moines, IA         1:26:42  
  167   39  Daryl Miller, 35, Des Moines, IA         1:26:43  
  211   15  Lori Taha, 51*, Des Moines, IA           1:48:16  
  212   25  Kathleen Sprole, 32*, Minneapolis, MN    1:48:16  
Total Time = 4:41:41     Total Places = 1935

41. Team Ear Wax 
  138   56  Joel Farber, 26, Clive, IA               1:18:02  
  149   58  Jared Farber, 23, Clive, IA              1:22:24  
  231   20  Jeffrey Farber, 56, Clive, IA            2:10:41  
Total Time = 4:51:07     Total Places = 1914

42. Team Pig 
  202   54  Eric How, 30, Leighton, IA               1:40:30  
  204   77  Joel Kimpston-Burkgren, 23, Knoxville, IA
                                                     1:40:44  
  206   72  Lance Eysink, 26, Pella, IA              1:41:20  
  207   79  Austin Willets, 24, Knoxville, IA        1:41:28  
Total Time = 5:02:34     Total Places = 2184

43. Fdx Dsmr 
  128   14  Robert Toncar, 53, Des Moines, IA        1:15:13  
  219   79  Kody McCauley, 27, Ankeny, IA            1:54:22  
  223   21  V Natera, 44*, Des Moines, IA            1:56:40  
Total Time = 5:06:15     Total Places = 2163

44. Moscow Mules 
  216   26  Leslie Brown, 36*, Melbourne, IA         1:52:32  
  217   84  Zach Paulus, 20, West Des Moines, IA     1:52:32  
  218   19  Kris Paulus, 45*, West Des Moines, IA    1:52:32  
Total Time = 5:37:36     Total Places = 2550

45. Movin' On Up 
  210   61  Karl Langhart, 30, Saint Louis Park, MN  1:46:47  
  224   81  Micah Davids, 27, Des Moines, IA         1:56:45  
  229   32  Stephanie Langhart, 30*, Saint Louis Park, MN
                                                     2:06:55  
  230   19  Thomas Hennick, 55, Elk River, MN        2:06:58  
Total Time = 5:50:27     Total Places = 2664

46. Generation Gap 
  232   31  Sam Branstad Phillips, 14, Des Moines, IA
                                                     2:11:16  
  233   32  Tommy Branstad Phillips, 12, Des Moines, IA
                                                     2:11:38  
  234   47  David Phillips, 47, Des Moines, IA       2:11:38  
  235   23  Christine Branstad, 45*, Des Moines, IA  2:11:38  
  236   68  Nathan Olson, 32, Des Moines, IA         2:11:38  
Total Time = 6:34:32     Total Places = 2941

47. Team Naughty Nurse 
  240   61  Brianne Tigges, 23*, Pleasant Hill, IA   2:17:17  
  241   62  Danielle Cooper, 23*, Urbandale, IA      2:17:17  
  242   45  Alex Yarbrough, 25*, Des Moines, IA      2:17:21  
  243   25  Tammy Goldhorn, 46*, Ankeny, IA          2:17:21  
Total Time = 6:51:55     Total Places = 3065
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME


MASTER FEMALE (3 COUNT)


1. Seasoned Runner 
    2    2  Sheila Eldred, 41*, Minneapolis, MN      1:00:38  
    6    5  Molly Cooper, 41*, Minneapolis, MN       1:07:20  
    7    6  Mary Scavotto, 40*, Minneapolis, MN      1:08:37  
Total Time = 3:16:35     Total Places = 840

2. Nanny Goatz 
    3    1  Peg Pearson, 50*, Omaha, NE              1:03:24  
    4    2  Cindy Gress, 50*, Bellevue, NE           1:04:25  
    8    5  Amy Erlbacher-Anderson, 45*, Omaha, NE   1:14:39  
   11    5  Carol Healy, 56*, Omaha, NE              1:19:02  
   15    1  Joy Mann, 65*, Omaha, NE                 1:24:44  
   17   24  Tabitha Campbell, 45*, Omaha, NE         2:12:00  
   18   31  Kim McSheehy, 43*, Omaha, NE             2:14:51  
Total Time = 3:22:28     Total Places = 926

3. Too Young To Dye 
    1    1  Andriette Wickstrom, 59*, Storm Lake, IA 1:00:02  
    5    3  Patty Croonquist, 57*, Fort Dodge, IA    1:06:20  
   10    4  Heather Stilborn, 52*, Clive, IA         1:16:32  
Total Time = 3:22:54     Total Places = 907

4. Ladies Of Evening 
    9    4  Deanna Jares, 56*, Omaha, NE             1:15:14  
   12    8  Megan Berry Barlow, 45*, Weeping Water, NE
                                                     1:19:33  
   13    1  Bea Sides, 63*, Omaha, NE                1:19:33  
   14    7  Jean Ubbelohde, 53*, Papillion, NE       1:24:10  
   16   18  Janet Laughlin, 54*, Arlington Heights, IL
                                                     2:00:33  
Total Time = 3:54:20     Total Places = 1338

5. The Queen B'S 
   19   28  Laura Madden, 45*, Newton, IA            2:36:16  
   20   34  Angie Van Dalen, 41*, Newton, IA         2:36:16  
   21   35  Krista Wright, 40*, Newton, IA           2:36:16  
Total Time = 7:48:48     Total Places = 3111
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME


MASTER MALE (3 COUNT)


1. Lrc-Masters 
    2    2  Ivan Ivanov, 44, Lincoln, NE               41:51  
    4    1  Brian Kelley, 55, Lincoln, NE              45:56  
    5    2  Timothy Larsen, 45, Gretna, NE             46:19  
    7    1  Brett Daugherty, 51, Lincoln, NE           47:49  
    8    4  Darin Schlake, 45, Malcolm, NE             48:06  
    9    5  Jason Schmaderer, 41, Lincoln, NE          48:15  
   10    2  Craig Christians, 53, Bellevue, NE         48:31  
   12    3  Jeff Hansen, 50, Lincoln, NE               48:37  
   17    3  Scott Wieskamp, 55, Panama, NE             51:31  
   18    7  Kevin Burke, 50, Lincoln, NE               52:16  
   21    4  Kerry McDermott, 57, Lincoln, NE           55:46  
   24   13  Ken Lackey, 46, Lincoln, NE              1:01:31  
Total Time = 2:14:06     Total Places = 92

2. McDuffers 
    1    1  Scott Gall, 40, Cedar Falls, IA            39:58  
   11    2  Dennis Wallach, 57, Chanhassen, MN         48:34  
   14    6  Marty Gingerich, 51, Parnell, IA           49:53  
   15    5  Chris Bowers, 46, Ottumwa, IA              50:17  
   16    6  Steve Younker, 49, Mason City, IA          50:25  
   35    1  Curt Krieger, 62, Mason City, IA         1:12:07  
Total Time = 2:18:25     Total Places = 150

3. Sigma Phi Nothing 
    3    1  James Johnson, 46, Boulder, CO             42:23  
    6    3  Bill Castle, 46, Boone, IA                 47:34  
   13    4  David Swanson, 50, Iowa City, IA           48:44  
   19    7  Tom Penningroth, 48, Urbandale, IA         53:51  
   20    8  Tim Harrris, 52, Tijeras, NM               54:18  
   23    9  Burton Marlowe, 52, Lisle, IL            1:00:19  
Total Time = 2:18:41     Total Places = 138

4. Speed Bumps 
   25   16  Mike Wiegman, 40, Omaha, NE              1:02:03  
   28   18  Mark Shea, 43, Galva, IA                 1:04:05  
   29   19  Brad Schroeder, 42, Pleasant Hill, IA    1:04:05  
   30   20  Chris Snowardt, 42, Omaha, NE            1:05:17  
Total Time = 3:10:13     Total Places = 774

5. Dbq- Masters 
   26   17  Curt Ehlinger, 44, Dubuque, IA           1:02:14  
   27   15  Dean Gilkes, 47, Dubuque, IA             1:02:18  
   37   26  Eric Larsen, 48, Dubuque, IA             1:17:22  
Total Time = 3:21:54     Total Places = 905

6. Tijuana Toads 
   31   22  Ronald Cox, 44, Mooresville, IN          1:07:02  
   32   21  Todd Chistensen, 45, Altoona, IA         1:07:02  
   39   29  Gary Hoversten, 45, Kansas City, MO      1:22:21  
   40   30  Mike Linch, 44, Creston, IA              1:22:21  
   43   35  Corey Kluesner, 47, Urbandale, IA        1:37:33  
Total Time = 3:36:25     Total Places = 1113

7. Maxwell Xc Club 
   36   26  Jerry Meinerts, 41, Maxwell, IA          1:15:25  
   38   28  Tom Dumbaugh, 47, Maxwell, IA            1:19:40  
   41   40  Jon Hartgers, 41, Maxwell, IA            1:27:26  
   42   41  Marcus Fricke, 40, Maxwell, IA           1:27:26  
Total Time = 4:02:31     Total Places = 1448

Return to home page.