28th Living History Farms 2006

Extra t-shirts are available from last years (2005) race at $10 @. Contact us here

Urbandale, Iowa
November 18, 2006

Largest XC race in North America Record 4985 finishers in one 6.8M race (old.record.2005.-.4381)
Record 199 teams scored (old record 2004 - 171)

Pics & story by Des Moines Register. More pics. Story in Minneapolis Star Tribune

New video! 1. Ten minute LHF Race Movie courtesy of Troy Zeleznik,

2.Two minute Video of race here courtesy of Des Moines Register and John Gapps.

Remember, your LHF race bib (number) entitles you to 20% at Fitness Sports!

Results below Send us you stories and anecdotes HERE. We will publish them HERE

Thanks to all the volunteers and others that make this event the success that it is. The Capital Striders and Urbandale Jaycees, Boy Scouts Pack & Troop 34, Des Moines Ham Radio Group, CIA Swim Club, Urbandale Fire & Rescue, Mercy Medical Center Emergency Services and Des Moines University Doctors and Student Docs along with all the other individuals who give of their time and talent.

Photography this year by;

Link here to thousands of photos here. You can even order your own

Look up your race number here for the picture, in case you don't know it.

Quick Summary of results. Complete results below.
28th Living History Farms 6.8 miles
Urbandale, Iowa
November 18, 2006

TOP 20 MEN
1. Matt Downin, Madison, WI, 37:47; 2. Ladarius Gold (alias, Andy Downin, Madison, WI, 37:47; 3.
Travis Arment, Sioux Falls, SD, 37:56; 4. Chris Jensen, Mason City, 38:10;
5. Luke Garringer, Kearney, NE, 38:26; 6. Henry Dennis, Fond Du Lac, WI,
38:33; 7. Austin Williamson, Des Moines, 38:35; 8. Magnus Holmstrom,
Jefferson City, MO, 38:49; 9. Pascal Dobert, Madison, WI, 38:59; 10. Julius
Rotich, West Des Moines, 39:00; 11. Nick Cooper, Des Moines, 39:04; 12. Eric
Rasmussen, York, NE, 39:11; 13. James Sorenson, Hastings, MN, 39:14; 14.
Shannon Stenger, Papillion, NE, 39:19; 15. Ricky Reusser, Ames, 39:58; 16.
Charlie Knuth, Salt Lake City, UT, 40:16; 17. John Tripp, Omaha, NE, 40:18;
18. Brandon Jessop, Madeira, OH, 40:24; 19. Ding Dong, Winona, 40:34; 20.
Nick Holmes, Bartonville, IL, 40:35.

TOP AGE DIVISION MEN
14 & Under - 1. Andrew Barrett, Des Moines, 46:15; 2. Evan Selsor,
Winterset, 46:38; 3. Riley Coates, Rapid City, SD, 46:49. 15-18 - 1. Holmes,
40:35; 2. Nick Caprario, Kearney, NE, 41:29; 3. Kevin Stubbs, Kearney, NE,
41:30. 19-24 - 1. Arment, 37:56; 2. Garringer, 38:26; 3. Williamson, 38:35.
25-29 - 1. Downin, 37:47; 2. Jensen, 38:10; 3. Holmstrom, 38:49. 30-34 - 1.
Gold, 37:47; 2. Dennis, 38:33; 3. Dobert, 38:59. 35-39 - 1. Tom Kreissler,
Lawrence, KS, 42:59; 2. Michael McGrane, Arlington, MA, 43:46; 3. Gary
Dougherty, Omaha, NE, 44:11. 40-44 - 1. Roger Scott, Clive, 44:54; 2. Todd
Nott, Plattsmouth, NE, 45:24; 3. Rod Yeacker, Ortonville, MI, 46:40. 45-49 -
1. Phil Kauder, Cascade, 42:43; 2. Craig Chritians, Bellevue, NE, 42:53; 3.
Dennis Wallach, Chanhassen, MN, 44:41. 50-54 - 1. David Nauman, Mason City,
45:17; 2. Joseph Haynes, Ames, 45:54; 3. Steve Riley, Lawrence, KS, 46:26.
55-59 - 1. Ralph Miller, Genoa, NE, 51:59; 2. Marvin Stern, Sterling, IL,
52:11; 3. James Jacobsen, Des Moines, 53:05. 60-64 - 1. Ed Dieleman,
Oskaloosa, 1:00:25; 2. Dannion McGary, Urbandale, 1:03:11; 3. Dean Rowe,
Princeton, IL, 1:07:01. 65-69 - 1. Dwight Beavers, Mason City, 55:03; 2. Jim
Streeby, Ottumwa, 1:06:47; 3. Jack Bates, Mt Pleasant, 1:09:59. 70 & Up - 1.
Jerry Triplett, Winterset, 1:23:54; 2. Glen Zirbel, Ankeny, 1:36:06; 3.
Delmar Holtz, West Point, 1:52:56.

Video of the race courtesy of Des Moines Register

TOP 20 WOMEN
1. Erin Ward, St. Paul, MN, 46:07; 2. Angie Voight, Minneapolis, MN, 48:00;
3. Casey Owens, Cedar Rapids, 48:29; 4. Sarah Walker, Greeley, CO, 48:32; 5.
Mackenzie Madison, Ankeny, 48:35; 6. Brittney Graff, Kansas, KS, 49:00; 7.
Nicole Deboom, Boulder, CO, 49:45; 8. Jenny Weber, Des Moines, 49:45; 9.
Kathryn Trandem, Iowa City, 49:47; 10. Joanne Parker, Panora, 49:56; 11.
Nicole Cueno, Minneapolis, MN, 49:56; 12. Michelle Paxton, Lincoln, NE,
50:01; 13. Cynthia Brochman, Maplewood, MN, 50:57; 14. Kelly Yacevich,
Lincoln, NE, 51:02; 15. Courtney Mann, Omaha, NE, 51:05; 16. Jill Simpson,
Madison, WI, 51:14; 17. Trisha Schlick, Ames, 51:22; 18. Liz Connors,
Minneapolis, MN, 51:30; 19. Kristi Gibbs, Omaha, NE, 51:54; 20. Alana
Walker, Kirksville, MO, 51:56.

TOP AGE DIVISION WOMEN
14 & Under - 1. Payton Hartman, Smithville, MO, 55:49; 2. Amantha May,
Woodburn, 1:02:50; 3. Madie Hubbell, Des Moines, 1:05:02. 15-18 - 1. Graff,
49:00; 2. Kelsey Carmean, Ortonville, MI, 54:18; 3. Kalyn Kruckenberg, Mason
City, 55:36. 19-24 - 1. Owens, 48:29; 2. Madison, 48:35; 3. Yacevich, 51:02.
25-29 - 1. Voight, 48:00; 2. Walker, 48:32; 3. Trandem, 49:47. 30-34 - 1.
Ward, 46:07; 2. Deboom, 49:45; 3. Weber, 49:45. 35-39 - 1. Parker, 49:56; 2.
Christine Price, Des Moines, 53:28; 3. Kathleen Schweizer, Urbandale, 53:48.
40-44 - 1. Brochman, 50:57; 2. Dana Kramer, Urbandale, Ia , 52:29; 3. Linda
Barnhart, Omaha, NE, 53:13. 45-49 - 1. Michele Stevens, Denver, 1:01:38; 2.
Barb Kraus, Decorah, 1:04:10; 3. Lisa Simonetta, Des Moines, 1:05:03. 50-54
- 1. Sheila Maddock, Johnston, 55:52; 2. Beth Henriksen, Ames, 56:32; 3.
Andriette Wickstrom, Storm Lake, 59:29. 55-59 - 1. Bea Sides, Blair, NE,
1:06:48; 2. Marie Quanbeck, Newton, 1:17:50; 3. Carol Lee, Park City, UT,
1:19:40. 60-64 - 1. Anne Medeiros, Bellevue, NE, 1:11:30; 2. Mariana Phipps,
Omaha, NE, 1:12:26; 3. Marianne Schroeder, Bettendorf, 1:19:10. 65-69 - 1.
Carol Hartman, Hiawatha, 1:39:49; 2. Jeanie Kelsay, Council Bluffs, 1:45:55;
3. Sara Risser, Cameron, MO, 1:58:31. 70 & Up - 1. Marge Nielsen, Spencer,
1:28:22.

Complete results here.

Top Age Groupers

Overall 6.8 M

Teams

Coed Teams

2K Fun Run

Some more pics by participant


Age group breakout

126 finishers among Men 14 & Under
467 finishers among Men 15 - 18
490 finishers among Men 19 - 24
438 finishers among Men 25 - 29
284 finishers among Men 30 - 34
322 finishers among Men 35 - 39
230 finishers among Men 40 - 44
188 finishers among Men 45 - 49
145 finishers among Men 50 - 54
73 finishers among Men 55 - 59
29 finishers among Men 60 - 64
12 finishers among Men 65 - 69
4 finishers among Men 70 & Up
86 finishers among Women 14 & Under
375 finishers among Women 15 - 18
565 finishers among Women 19 - 24
359 finishers among Women 25 - 29
210 finishers among Women 30 - 34
176 finishers among Women 35 - 39
159 finishers among Women 40 - 44
124 finishers among Women 45 - 49
72 finishers among Women 50 - 54
25 finishers among Women 55 - 59
6 finishers among Women 60 - 64
5 finishers among Women 65 - 69
1 finishers among Women 70 & Up
2816 male finishers
2169 female finishers
4985 total finishers
Again the 19-24 females group is the biggest!


Complete results here.

Top Age Groupers

Overall 6.8 M

Teams

Coed Teams

2K Fun Run


2005 results

2004 results

2003 results

2002 results

2001 results

2000 results

1999 results

1998 results

1997 results


Urbandale Jaycees

City's of
Urbandale
Fire and Rescue Units


Classic Print Ltd
Serving the metro area.


Java Joe's

Coffe House

Emergency Services

Back home