27th Living History Farms 10 Km - 6.214 miles

Urbandale, Iowa

Nov. 19, 2005

40 degrees and Cloudy

Results by Cal Murdock

Quick Summary

Age Groups

Overall 10K

Coed Teams

1 Mile

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

                  FINISHER                  TIME


HIGH SCHOOL MALE (TOP 3 SCORE)


1. Badger Milk 
  Nick Caprario, 16, Kearney, NE              40:19  
  Joe Klahn, 18, Kearney, NE                  41:17  
  Chris Webber, 16, Kearney, NE               42:50  
  Cory Hanson, 18, Kearney, NE                44:15  
  Nate Crawford, 17, Kearney, NE              45:54  
5 Finishers     Time = 2:04:25     Places = 316

2. 4-A State Champs 
  Pat Davis, 18, Cedar Falls, IA              40:38  
  Danny Rieger, 17, Waterloo, IA              42:17  
  Jason Knox, 16, Cedar Falls, IA             43:20  
  Alex Mark, 16, Cedar Falls, IA              44:53  
4 Finishers     Time = 2:06:14     Places = 364

3. 2 Latinos & Ginger 
  Peter Falcon, 16, Bellevue, NE              40:18  
  Simon Falcon, 14, Bellevue, NE              44:16  
  Joseph Chebul, 15, Bellevue, NE             46:05  
3 Finishers     Time = 2:10:39     Places = 530

4. Ram Rods 
  Brian Wall, 16, Des Moines, IA              42:53  
  Ali Abdesalam, 16, Des Moines, IA           44:12  
  Crawford Hubbell, 15, Des Moines, IA        46:02  
3 Finishers     Time = 2:13:06     Places = 598

5. The Gimps 
  John Pratt, 16, Grundy Center, IA           43:27  
  Cory Sents, 17, Grundy Center, IA           45:53  
  Dana Schmidt, 17, Grundy Center, IA         47:05  
  Emmanue Lolitai, Grundy Center, IA          49:58  
  Lucas Neher, 17, Grundy Center, IA          50:55  
5 Finishers     Time = 2:16:24     Places = 717

6. Flying Eagles 
  Jared Dittman, 16, Omaha, NE                40:41  
  Dylan McMahon, 15, Omaha, NE                48:11  
  Bobby Stoffel, 17, Omaha, NE                49:43  
  Michael Lynch, 15, Omaha, NE                56:25  
  Joe Shaw, 16, Omaha, NE                     56:25  
5 Finishers     Time = 2:18:33     Places = 850

7. M H S X C 
  Matt Hirsch, 15, Muscatine, IA              47:50  
  Kevin Dolan, 16, Muscatine, IA              48:15  
  Joshua Fick, 17, Muscatine, IA              48:56  
  Evan Schmelzer, 16, Muscatine, IA           57:37  
  Zachary Martin, 18, Muscatine, IA           57:39  
  Brett Williams, 17, Muscatine, IA           57:40  
  Connor Lawrence, 17, Muscatine, IA          57:41  
  Nathan Nundell, 17, Muscatine, IA         1:13:44  
  Greg Walker, 16, Muscatine, IA            1:14:04  
  Jarid Wagner, 16, Muscatine, IA           1:14:15  
  Curtis Bowden, 17, Muscatine, IA          1:14:16  
  Alex Hirsch, 17, Muscatine, IA            1:14:17  
  Chris Mann, 16, Muscatine, IA             1:14:17  
  Kaleb Boyer, 17, Muscatine, IA            1:14:38  
  Matthew Johannsen, 18, Muscatine, IA      1:14:55  
  Barry Rivera, 17, Muscatine, IA           1:21:16  
16 Finishers     Time = 2:25:01     Places = 1063

8. Team Nate 
  Jim Topolinski, 17, Ely, IA                 44:59  
  Andrew Chamberlain, 17, Cedar Rapids, IA    50:11  
  Austin Vondracek, 17, Swisher, IA           50:11  
  Nick Smith, 18, Cedar Rapids, IA          1:00:39  
  Peter Galloway, 17, Waldorf, IA           1:00:40  
  Curtis Vodraska, 18, Cedar Rapids, IA     1:03:17  
6 Finishers     Time = 2:25:20     Places = 1138

9. T M N T 
  Nate Nuzum, 16, Johnston, IA                43:59  
  Chris Ajluni, 16, Johnston, IA              51:10  
  Ty Foster-Stavneak, 17, Johnston, IA        55:40  
3 Finishers     Time = 2:30:48     Places = 1550

10. Joetown Joes 
  Gideon Grenell, 17, Coralville, IA          49:19  
  Joe Hochstetler, 15, Iowa City, IA          52:01  
  Jonathan Koerner, 15, Kalona, IA            53:24  
  Austin Yoder, 15, Wellman, IA               56:45  
4 Finishers     Time = 2:34:44     Places = 1663

11. Teem 
  Ben Potts, 16, Pleasant Hill, IA            44:18  
  Wesley Large, 15, Altoona, IA               55:56  
  Dusty Nesheim, 17, Des Moines, IA           57:26  
3 Finishers     Time = 2:37:38     Places = 2036

12. Pokemon Masters 
  Trev Fiedler, 16, George, IA                53:37  
  Kc Fiedler, 18, George, IA                  53:37  
  Mack Vandekamp, 16, Rock Rapids, IA         53:53  
  Tyler Fluth, 18, George, IA                 53:57  
4 Finishers     Time = 2:41:06     Places = 2091

13. Pac-Man 
  David Sevcik, 15, Cedar Falls, IA           48:03  
  Daniel Sevcik, 15, Cedar Falls, IA          48:55  
  Joey Sevcik, 14, Cedar Falls, IA          1:06:46  
3 Finishers     Time = 2:43:44     Places = 2550

14. Ames Top 
  Iain Wilson, 18, Ames, IA                   54:19  
  Michael Dunlay, 18, Ames, IA                54:44  
  Greg Shirbroun, 18, Ames, IA                54:53  
  Jarrett Wendt, 17, Nevada, IA               55:12  
4 Finishers     Time = 2:43:55     Places = 2309

15. M C Love 
  Donald Carpenter, 18, Canton, IL            52:09  
  Andrew Kay, 17, Canton, IL                  58:40  
  Michael Chandler, 17, Canton, IL          1:03:26  
  John Parkinson, 18, Canton, IL            1:03:26  
  Andy Jarvis, 16, Canton, IL               1:03:26  
  Kody Laswell, 15, Canton, IL              1:03:27  
  Tim Woodworth, 16, Canton, IL             1:03:27  
7 Finishers     Time = 2:54:13     Places = 3174

16. Doughboys 
  Erik Schwichtenberg, 14, Clear Lake, IA     57:32  
  Jay-Rod Rosel, 17, Clear Lake, IA         1:02:23  
  Brian Fyfe, 17, Clear Lake, IA            1:03:06  
  Buhrady Ott, 18, Clear Lake, IA           1:03:07  
  Payton Hand, 14, Clear Lake, IA           1:03:09  
  Stevie Story, 17, Clear Lake, IA          1:03:20  
6 Finishers     Time = 3:03:00     Places = 3831

17. Las Cacas 
  Jacob Schrum, 17, Marshalltown, IA        1:01:11  
  Ben Merryman, 17, Marshalltown, IA        1:01:37  
  Andrew Inhelder, 17, Marshalltown, IA     1:09:07  
  Luke Johnson, 17, Marshalltown, IA        1:09:08  
4 Finishers     Time = 3:11:54     Places = 4635

18. Blue Devils 
  Isaiah Robbins, 17, Quincy, IL              56:50  
  Joshua Bishop, 15, Quincy, IL             1:06:22  
  Marc Amarillas, 15, Quincy, IL            1:09:02  
  William Klingner, 17, Quincy, IL          1:09:02  
  Adam Kurjanski, 17, Quincy, IL            1:09:03  
  Connor Eling, 16, Quincy, IL              1:09:03  
  Adam Walton, 15, Quincy, IL               1:09:04  
  Eric Cottinghma, 15, Quincy, IL           1:09:05  
8 Finishers     Time = 3:12:13     Places = 4744

19. Triumph 
  Mike Davis, 16, Woodward, IA              1:00:58  
  Darrius Bolden, 17, Woodward, IA          1:05:31  
  Garin Shaw, 15, Woodward, IA              1:09:26  
3 Finishers     Time = 3:15:54     Places = 5059

20. Running Orange 
  Tucker Levis, 15, West Des Moines, IA     1:05:02  
  Nathan Wiemers, 14, West Des Moines, IA   1:11:23  
  Sam Bailin, 17, Urbandale, IA             1:12:01  
  David Aipperspach, 18, Clive, IA          1:12:03  
  Jason Scarow, 15, Clive, IA               1:12:11  
  Nick Connolly, 18, West Des Moines, IA    1:12:11  
  Ariel Klein, 17, Urbandale, IA            1:13:13  
  Andy Steinmetz, 15, West Des Moines, IA   1:14:05  
8 Finishers     Time = 3:28:25     Places = 6191

21. The Hey Guys 
  Luke Kimmes, 15, West Des Moines, IA      1:09:32  
  Michael Donahue, 16, Des Moines, IA       1:09:33  
  Robbie Becker, 15, Waukee, IA             1:09:34  
3 Finishers     Time = 3:28:37     Places = 6303

22. Starboard Side 
  Benjamin Connell, 15, Omaha, NE             58:03  
  Christian Rojas, 15, Charlotte Amawlie, VI
                                            1:25:27  
  James Wilson, 16, Woodward, IA            1:28:43  
3 Finishers     Time = 3:52:12     Places = 8162

23. Apetites 
  Scott Heemstra, 16, Urbandale, Ia         1:09:26  
  Zachary Crabbs, 17, Redfield, IA          1:29:41  
  Damien Chance, 18, Bagley, IA             1:29:41  
  Ryan McCleeary, 15, Panora, IA            1:29:41  
4 Finishers     Time = 4:08:47     Places = 9582

24. Team Victory 
  Deanton Campbell, 15, Woodward, IA        1:03:03  
  David Shoemaker, 17, Woodward, IA         1:38:27  
  Logan Cox, 16, Woodward, IA               1:38:43  
3 Finishers     Time = 4:20:12     Places = 9705

25. Port Side 
  Greg O'Toole, 17, Sibley, IA              1:24:41  
  Nicholas McFarland, 15, St Ansgar, IA     1:28:43  
  Zac Young, 16, Bremen, IN                 1:44:16  
3 Finishers     Time = 4:37:39     Places = 11290

                  FINISHER                  TIME


HIGH SCHOOL FEMALE (TOP 3 SCORE)


1. All You Can Eat 
  Hannah Roeder, 17, Des Moines, IA           44:15  
  Fionna Fallon, 18, Des Moines, IA           54:06  
  Lori Chesser, 15, Des Moines, IA          1:00:33  
  Sarah Swartz, 14, Des Moines, IA          1:05:40  
  Hannah Rohret, 16, Des Moines, IA         1:14:21  
5 Finishers     Time = 2:38:53     Places = 2156

2. C F Runnas #1 
  Sarah Larsen, 16, Cedar Falls, IA           54:01  
  Kelsey Davis, 15, Cedar Falls, IA           54:12  
  Paige Herson, 14, Cedar Falls, IA         1:01:24  
  Summer Anderson, 15, Cedar Falls, IA      1:01:34  
  Jessica Steward, 17, Cedar Falls, IA      1:01:46  
5 Finishers     Time = 2:49:36     Places = 2757

3. Runnin' Jays 
  Anna Meyer, 15, Seward, NE                  55:12  
  Lindsey Hofpar, 16, Ulysses, NE             59:52  
  Rachel Ness, 17, Seward, NE                 59:52  
  Ashley Cochran, 17, Garland, NE           1:04:37  
  Ashley Elwell, 18, Seward, NE             1:04:37  
  Jessica Cochran, 14, Garland, NE          1:19:54  
  Lisa Kozisek, 15, Seward, NE              1:19:54  
  Ashley Baumbach, 17, Seward, NE           1:19:57  
  Jennifer Yelden, 17, Seward, NE           1:40:13  
9 Finishers     Time = 2:54:55     Places = 3170

4. Sexy Beasts 
  Kylie Hubbell, 16, Lincoln, NE            1:01:53  
  Laura Clonston, 17, Lincoln, NE           1:01:54  
  Jordan Heiliger, 16, Lincoln, NE          1:01:54  
  Ali Bunde, 16, Lincoln, NE                1:02:11  
  Laura Hahn, 16, Lincoln, NE               1:12:45  
5 Finishers     Time = 3:05:40     Places = 4029

5. Urbandale X C 
  Nicole Wilson, 16, Urbandale, Ia            52:48  
  Stephanie Mundt, 15, Urbandale, Ia          58:01  
  Anna Bernard, 15, Urbandale, IA           1:25:51  
3 Finishers     Time = 3:16:39     Places = 5130

6. Tigers 
  Aleia Salazar, 14, Clive, IA              1:02:54  
  Paige Hook, 16, West Des Moines, IA       1:10:00  
  Alison Meyer, 15, West Des Moines, IA     1:13:33  
  Jenna Bergeson, 17, Urbandale, IA         1:28:44  
4 Finishers     Time = 3:26:26     Places = 6005

7. J V Don't Matter 
  Carly Hammer, 16, Urbandale, IA           1:04:35  
  Kelsey Hyde, 17, Urbandale, Ia            1:04:47  
  Felicia Hoover, 17, Urbandale, IA         1:17:31  
3 Finishers     Time = 3:26:53     Places = 6092

8. Zilos 
  Emily Fletcher, 17, Fort Dodge, IA        1:09:09  
  Katie Thompson, 15, Ft Dodge, IA          1:09:10  
  Alyssa Cashman, 18, Fort Dodge, IA        1:09:10  
3 Finishers     Time = 3:27:28     Places = 6154

9. Team Nick 
  Amanda Carson, 17, Cedar Rapids, IA       1:08:30  
  Erin Dick, 18, Solon, IA                  1:08:30  
  Bridget Slattery, 16, Swisher, IA         1:12:15  
  Aimee Soukup, 15, Fairfax, IA             1:12:15  
4 Finishers     Time = 3:29:14     Places = 6254

10. G I Slows 
  Melissa Frost, 17, St Charles, MO         1:10:19  
  Kristin Haluszczak, 18, St Peters, MO     1:10:20  
  Molly Ray, 16, St Charles, MO             1:10:20  
  Lauren Bruns, 17, St Peters, MO           1:10:20  
  Riley Mahn, 17, St Peters, MO             1:10:21  
5 Finishers     Time = 3:30:58     Places = 6459

11. M C Lovelies 
  Kayla Vanhouten, 17, Canton, IL           1:11:47  
  Amber Furness, 16, Canton, IL             1:11:48  
  Kendra Bunner, 17, Canton, IL             1:12:00  
  Lauren McCartney, 15, Canton, IL          1:12:13  
4 Finishers     Time = 3:35:35     Places = 6828

12. N H S Fibo 
  Mallory Bendixen, 17, Des Moines, IA      1:14:22  
  Yolanda Padilla, 17, Des Moines, IA       1:14:53  
  Emily Kerns, 17, Des Moines, IA           1:15:52  
  Anna Johns, 18, Des Moines, IA            1:30:38  
4 Finishers     Time = 3:45:06     Places = 7806

13. Stay Fresh 
  Jenni Hufford, 18, Ankeny, IA             1:15:46  
  Amber Meyer, 17, Ankeny, IA               1:15:47  
  Ashley Thomas, 18, Ankeny, IA             1:15:48  
  Michelle Nannas, 16, Ankeny, IA           1:15:48  
  Tara Larson, 16, Ankeny, IA               1:15:49  
  Kelly Vogel, 17, Ankeny, IA               1:15:49  
  Kaitlin Severson, 15, Ankeny, IA          1:15:49  
  Christi Donaghy, 16, Ankeny, IA           1:15:50  
8 Finishers     Time = 3:47:19     Places = 8036

14. Team Yoder 
  Annette Gingerich, 16, Parnell, IA        1:20:13  
  Rebecca Yoder, 17, Wellman, IA            1:20:14  
  Yvonne Hooley, 17, Wayland, IA            1:20:14  
  Jenny Hochstetler, 17, Iowa City, IA      1:20:14  
  Megan Yoder, 16, Kalona, IA               1:20:18  
5 Finishers     Time = 4:00:40     Places = 9149

15. Super Heros 
  Melissa Linde, 18, Ankeny, IA             1:14:04  
  Rachel Biedermann, 16, Ankeny, IA         1:23:48  
  Laura Ruff, 18, Ankeny, IA                1:23:49  
  Mona Porter, 15, Ankeny, IA               1:44:30  
  Amy Klinkefus, 17, Ankeny, IA             1:44:30  
5 Finishers     Time = 4:01:40     Places = 9078

16. Delores 
  Jess Larson, 16, Clear Lake, IA           1:26:29  
  Laura Fyfe, 15, Clear Lake, IA            1:26:29  
  Amanda Kockler, 16, Clear Lake, IA        1:30:27  
  Victoria Moran, 16, Clear Lake, IA        1:30:27  
4 Finishers     Time = 4:23:24     Places = 10880

                  FINISHER                  TIME


OPEN MALE (TOP 3 SCORE)


1. Runnin Lopes 
  Brandon Jessop, 28, Madeira, OH             34:04  
  Luke Garringer, 22, Kearney, NE             35:11  
  Erich Whitemore, 32, Fremont, NE            38:28  
  Kurt Holliday, 32, Seward, NE               39:52  
  Eric Bane, 19, Oakland, IA                  40:37  
  Kevin Bane, 18, Oakland, IA                 44:56  
  Scott Haug, 26, Clarkson, NE                50:31  
7 Finishers     Time = 1:47:42     Places = 54

2. Dreaded Chasers 
  Bo Rydze, 22, Iowa City, IA                 35:31  
  Dirk Marple, 19, Iowa City, IA              36:17  
  Nate Canton, 25, Ely, IA                    37:01  
  Joel Reese, 25, Coralville, IA              37:05  
  Alex Anderson, 24, Fort Collins, CO         37:36  
5 Finishers     Time = 1:48:48     Places = 46

3. 388 Ledgewood 
  Henry Dennis, 31, Fond Du Lac, WI           33:52  
  The Virgin, 26, Madison, WI                 34:26  
  Andy Bosley, 32, Thiensville, WI            40:43  
3 Finishers     Time = 1:49:00     Places = 93

4. Team Neb-Brooks 1 
  Shannon Steger, 27, Papillion, NE           35:27  
  Dustin Llewellyn, 27, Omaha, NE             37:12  
  Chris Kopp, 26, Omaha, NE                   37:16  
3 Finishers     Time = 1:49:54     Places = 64

5. 533 Rushmore 
  Andy Downin, 32, Madison, WI                34:11  
  Ding Dong, 28, St Paul, MN                  36:01  
  Pascal Dobert, 31, Madison, WI              40:43  
3 Finishers     Time = 1:50:54     Places = 102

6. Team Neb-Brooks 2 
  Jason Brindle, 28, Blair, NE                37:09  
  Ben Sandy, 30, Bellevue, NE                 38:40  
  Craig Christians, 44, Bellevue, NE          39:20  
3 Finishers     Time = 1:55:07     Places = 129

7. Fitness Sports 
  Marty Dalton, 29, Stuart, IA                37:10  
  Jacob Kaemmer, 28, Des Moines, IA           37:25  
  Alex White, 25, West Des Moines, IA         40:39  
  Joe Marshall, 37, Granger, IA               42:05  
  Kathleen Schweizer, 36, Urbandale, IA       51:49  
5 Finishers     Time = 1:55:13     Places = 136

8. Reactor Woods 
  Ryan French, 23, Ames, IA                   34:58  
  Barrett Barr, 22, Ames, IA                  39:43  
  Derek Wallen, 26, Ames, IA                  40:36  
  Myron Peto, 35, Ames, IA                    41:19  
  Timothy Meyer, 24, Ames, IA                 41:57  
  Dan Shaffer , 38, Ames, IA                  50:54  
6 Finishers     Time = 1:55:16     Places = 146

9. Mn-Duluth Alumni 
  Brett Carroll, 26, Rochester, MN            38:20  
  Ryan Humphreys, 22, Hannibal, MO            39:01  
  Timothy Rand, 28, Winfield, IA              39:09  
  Kevin Johnson, 26, Owatonna, MN             41:23  
  Todd Mountin, 24, Milaca, MN                48:33  
  John Paton, 24, Maplewood, MN             1:10:37  
  Hitesh Bhatt, 25, Des Moines, IA          1:24:33  
7 Finishers     Time = 1:56:28     Places = 143

10. L C C C 
  Matt Stebbins, 22, Decorah, IA              38:45  
  Kyle Abernathy, 21, Decorah, IA             39:18  
  Joel Schrock, 19, Decorah, IA               40:37  
  Darren Jankord, 20, Sioux Falls, SD         42:44  
  Ryan Snell, 21, Hampton, IA                 52:14  
  Jeff Hellman, 20, Decorah, IA               53:20  
6 Finishers     Time = 1:58:39     Places = 182

11. Light Up The Barn 
  Justin White, 23, Lee's Summit, MO          37:29  
  Charlie Hawkins, 23, Rolla, MO              40:15  
  Justin Hall, 23, Rolla, MO                  41:00  
3 Finishers     Time = 1:58:43     Places = 196

12. Hawkeye R C 
  Josh Fisher, 27, Coralville, IA             39:16  
  Rob Schemmel, 20, Iowa City, IA             42:09  
  Adam Paulson, 20, Iowa City, IA             44:03  
3 Finishers     Time = 2:05:27     Places = 359

13. Aews & The Bro 
  Daniel Groepper, 19, Ames, IA               38:00  
  David McKay, 18, Iowa City, IA              38:04  
  Collin Raaz, 19, Ames, IA                   51:58  
3 Finishers     Time = 2:08:00     Places = 657

14. The Felony Commita 
  Michael Sinklier, 19, Des Moines, IA        42:19  
  Andrew Minear, 19, Des Moines, IA           42:24  
  Alex Dull, 19, Marshalltown, IA             44:59  
  Jon Aldrich, 19, Altoona, IA                46:54  
  Chris Fletcher, 21, Fort Dodge, IA          58:22  
5 Finishers     Time = 2:09:41     Places = 486

15. Take No Prisoners 
  Seth Brickley, 18, Mount, MN                40:40  
  Andy Burton, 23, St Bonifacous, MN          41:11  
  Matthew Secor, 18, St Bonifacous, MN        51:16  
  Jeff Winn, 18, Cheyenne, WY               1:00:52  
  Phil Neilson, 18, St Bonifacous, MN       1:03:17  
5 Finishers     Time = 2:13:06     Places = 719

16. Tijuana Toads 
  Carl Raum, 18, Fredericksburg, IA           44:23  
  Todd Christensen, 36, Altoona, IA           44:30  
  Paul Lovell, 37, Cresco, IA                 44:55  
  Ronald Cox, 35, Mooresville, IN             45:04  
  Mike Linch, 35, Creston, IA                 57:56  
  Gary Hoversten, 36, Kansas City, KS         57:57  
6 Finishers     Time = 2:13:48     Places = 629

17. Indian Alumni 
  Jamie Bradley, 18, Indianola, IA            42:21  
  Adam Thompson, 20, Indianola, IA            42:32  
  Jared Ramthun, 20, Indianola, IA            50:34  
  Adam Halls Halls, 18, Ames, IA              50:47  
  Jarred Cox, 19, Cedar Rapids, IA            53:14  
  Collin Donahue-Oponski, 19, Indianola, IA   54:58  
6 Finishers     Time = 2:15:27     Places = 755

18. Bohemian Alps 
  Tony Ojeda, 34, Roca, NE                    42:15  
  Peter Mitchell, 31, Dwight, NE              44:52  
  Dale Nielsen, 46, Brainard, NE              50:10  
3 Finishers     Time = 2:17:16     Places = 796

19. Sigep 
  Cole Meyers, 18, Des Moines, IA             45:46  
  Tim Tesar, 21, Des Moines, IA               47:43  
  Adam Werley, 21, Des Moines, IA             49:12  
  Jeremiah Holtan, 20, Des Moines, IA         54:12  
  Greg Walker, 18, Des Moines, IA           1:03:29  
  Alexander Holmquist, 19, Des Moines, IA   1:03:36  
  Richard Keeling, 25, Clive, IA            1:17:34  
7 Finishers     Time = 2:22:40     Places = 972

20. Team Thriller 
  Josh Hurford, 18, Rolla, IL                 48:11  
  Josh Bird, 18, Rolla, MO                    48:13  
  Christopher Murray, 18, Wilmington, MA      49:48  
  Samuel Patterson, 22, Rolla, MO             49:48  
  Joffroi Holcombe, 19, Rolla, MO             49:49  
  Gary Black, 20, Rolla, MO                   49:49  
  Kevin Mennel, 20, St. Louis, MO             49:49  
  Matthew Russell, 19, Clark, MO              49:50  
  Kurt Schauwecker, 18, Columbia, MO          49:50  
  Tom Green, 18, Rolla, MO                    50:24  
  Michael Serniak, 22, Rolla, MO              50:30  
  Adam Schuerman, 21, Rolla, MO               51:55  
  Nick Schreiner, 21, Ankeny, IA              51:58  
  Brian Johnston, 22, Rolla, MO             1:00:35  
  Tyler Nelson, 19, Rolla, MO               1:00:43  
  Brandon Zwink, 22, Cedar Falls, IA        1:01:15  
  Dana Narconis, 18, Rolla, MO              1:16:40  
17 Finishers     Time = 2:26:11     Places = 1119

21. U M M Run Studs 
  Kyle Schwartz, 21, Morris, MN               47:09  
  Dan Dutcher, 20, Morris, MN                 48:25  
  Tony Krueger, 19, Morris, MN                51:25  
  David Hamrum, 21, Morris, MN                54:06  
  Brian Perrault, 22, Morris, MN              54:36  
5 Finishers     Time = 2:26:58     Places = 1202

22. Team Pab 
  Aaron Ver Heul, 24, Adel, IA                47:59  
  Robert Johnson, 29, Des Moines, IA          48:52  
  Nicholas Sly, 24, W Des Moines, IA          50:55  
  Lee Henderson, 24, Des Moines, IA           53:55  
  Dylan Huey, 23, Des Moines, IA              53:56  
  Derek Robinson, 24, Iowa City, IA         1:00:49  
  Nathan Schularick, 25, Iowa City, IA      1:02:11  
  Anne Jolivette, 25, Iowa City, IA         1:02:13  
8 Finishers     Time = 2:27:46     Places = 1237

23. Molasses 
  Bruce Quint, 21, Ames, IA                   45:10  
  Luke Schiller, 22, Ames, IA                 50:35  
  Dan Nath, 23, Forest City, IA               52:36  
  Phillip Woolers, 21, Ames, IA               52:38  
  Andrew Coleman, 21, Des Moines, IA          54:02  
  Zac Ripperger, 21, Ames, IA                 59:46  
  Matthew Boyce, 23, Houston, TX            1:09:47  
  Brian Craig, 23, Iowa City, IA            1:09:47  
  Andrew Jansen, 22, Ames, IA               1:37:10  
9 Finishers     Time = 2:28:21     Places = 1338

24. Totally Rad Kids 
  Jon Soole, 20, Ames, IA                     46:05  
  John Meyer, 20, Ames, IA                    46:06  
  Andrew Nelson, 20, Ames, IA                 57:42  
  Danny Jorgensen, 21, Ames, IA             1:15:43  
4 Finishers     Time = 2:29:52     Places = 1516

25. Tiny Town 
  Paul Callahan, 23, Decorah, IA              43:28  
  Pondo World, 24, Minneapolis, MN            53:15  
  Terp Budlong, 25, Hopkins, MN               53:24  
  Jake Hildebrand, 26, Decorah, IA            55:10  
4 Finishers     Time = 2:30:06     Places = 1507

26. Beercats 
  Brad Trede, 21, Maryville, MO               48:28  
  Phillip Lubeck, 23, Panora, IA              51:35  
  Mark Audrey, 22, Gladstone, MO              52:25  
3 Finishers     Time = 2:32:27     Places = 1519

27. Mudhens 
  Seth Comfort, 24, Indianola, IA             39:54  
  Tom Scroggins, 34, Ankeny, IA               57:33  
  Troy Kort, 35, West Des Moines, IA          57:36  
  Anthony Cendana, 30, West Des Moines, IA    59:37  
  Aaron Quinn, 34, Des Moines, IA             59:45  
  Doug Kintzle, 40, Urbandale, IA           1:06:46  
  Ryan Elsbernd, 34, Des Moines, IA         1:06:47  
7 Finishers     Time = 2:35:02     Places = 2024

28. Flying Zambezis 
  Tony Briggs, 32, Pella, IA                  50:27  
  Michael Moats, 32, Knoxville, IA            51:11  
  Joel Bennett, 32, Pella, IA                 55:52  
  Lance Klein, 33, Pella, IA                  57:05  
  Wes Chaplin, 32, Pella, IA                  57:16  
  Joe Dupre, 41, Pella, IA                  1:30:48  
6 Finishers     Time = 2:37:30     Places = 1869

29. Jagerbombs 
  Travis Ripperger, 28, Clive, IA             51:48  
  Michael Hausafus, 28, West Des Moines, IA   53:15  
  Tim Crabb, 27, West Des Moines, IA          57:06  
3 Finishers     Time = 2:42:08     Places = 2182

30. Ball And Chain 
  Aaron Thomas, 25, Ames, IA                  50:51  
  Jeff Petersen, 24, Omaha, NE                55:43  
  Andrew Bensen, 25, Ashland, NE              55:44  
3 Finishers     Time = 2:42:18     Places = 2206

31. F T W 
  Greg Madison, 50, Ankeny, IA                48:50  
  Chad Skinner, 34, Urbandale, IA             50:29  
  David Fast, 24, West Des Moines, IA       1:04:27  
3 Finishers     Time = 2:43:45     Places = 2456

32. Bode & The Boys 
  Chris Kellner, 15, Livermore, IA            52:59  
  Beany Bode, 29, Algona, IA                  53:22  
  Sam Norland, 14, Algona, IA                 58:13  
3 Finishers     Time = 2:44:33     Places = 2365

33. Back Of Pack 
  Brian Shadle, 40, Clive, IA                 52:21  
  Francois Loiselle, 44, Clive, IA            56:20  
  Brad Archer, 38, Clive, IA                  57:42  
  Steve Raike, 43, Clive, IA                1:02:06  
4 Finishers     Time = 2:46:22     Places = 2471

34. Raider Runners 
  Robert Schmidt, 18, Overland Park, KS       47:53  
  Joe Berry, 16, Overland Park, KS            52:46  
  Bruce Dufresne, 45, Kansas City, MO       1:06:57  
3 Finishers     Time = 2:47:35     Places = 2801

35. Questionables 
  Dan Henderson, 35, Ankeny, IA               52:55  
  Mark Larson, 29, Des Moines, IA           1:03:39  
  Ted Christakos, 23, Johnston, IA          1:04:52  
  Ryan Stowe, 24, West Des Moines, IA       1:22:01  
4 Finishers     Time = 3:01:25     Places = 3806

36. Team X 
  Casey Kauphusman, 18, Fargo, ND           1:01:12  
  Nathan Carey, 17, Champlin, MN            1:01:36  
  Phil Dejarlais, 19, Minneapolis, MN       1:01:39  
  Alex Koppi-Kohn, 18, Winona, MN           1:03:29  
4 Finishers     Time = 3:04:25     Places = 3915

37. Team Kez 
  Michael Moss, 23, Cedar Falls, IA         1:01:06  
  Steve Riggs, 44, Cedar Falls, IA          1:01:39  
  Randy Zey, 45, Cedar Falls, IA            1:02:17  
  Rusty Zey, 43, Cedar Falls, IA            1:03:08  
  Derek Bohlen, 20, Waterloo, IA            1:05:52  
  Nick Ellringer, 20, Des Moines, IA        1:05:53  
6 Finishers     Time = 3:05:00     Places = 3978

38. Toxic Crusaders 
  Dan Kayser, 40, Des Moines, IA            1:00:47  
  Michael McGuigan, 34, Ames, IA            1:01:45  
  William Diesslin, 40, Ames, IA            1:02:33  
3 Finishers     Time = 3:05:04     Places = 3989

39. Sarah's Bebop Jam 
  Michael Morain, 26, Des Moines, IA          57:27  
  Michael Corey, 25, Des Moines, IA         1:00:01  
  Tim Paluch, 25, Ankeny, IA                1:07:52  
3 Finishers     Time = 3:05:19     Places = 4077

40. Wiemers Family 
  Benjamin Wiemers, 17, West Des Moines, IA 1:00:04  
  Galyn Wiemers, 45, West Des Moines, IA    1:03:42  
  Toni Wiemers, 45, West Des Moines, IA     1:04:02  
  Paul Wiemers, 19, West Des Moines, IA     1:07:50  
  Zachary Wiemers, 12, West Des Moines, IA  1:07:51  
  Jacob Wiemers, 10, West Des Moines, IA    1:15:53  
6 Finishers     Time = 3:07:48     Places = 4276

41. The Three Homers 
  Matt Konen, 18, Maxwell, IA               1:02:09  
  Dan Konen, 16, Maxwell, IA                1:04:08  
  Joel Konen, 27, Ankeny, IA                1:10:45  
  Maria Brockardt, 25, Ankeny, IA           1:29:34  
4 Finishers     Time = 3:17:01     Places = 5118

42. Speed Bumps 
  Mike Wiegman, 31, Omaha, NE               1:02:49  
  Chris Snowardt, 33, Omaha, NE             1:02:49  
  Paul Link, 49, Omaha, NE                  1:13:40  
3 Finishers     Time = 3:19:17     Places = 5319

43. Who's Stupid Idea 
  Dan Adams, 29, Des Moines, IA             1:06:20  
  Cecil Williams, 29, Ankeny, IA            1:06:30  
  Jason Dal, 34, West Des Moines, IA        1:06:30  
  Randy Bachman, 35, Ankeny, IA             1:07:17  
  Rick Bachman, 31, Ankeny, IA              1:07:17  
  Bill Tucker, 41, West Des Moines, IA      1:07:41  
  Jim Foster, 38, West Des Moines, IA       1:07:57  
  Tom Anderson, 40, Urbandale, IA           1:11:49  
  Dominic Merritt, 13, Ankeny, IA           1:12:20  
  Anthony Agosti, 37, Ankeny, IA            1:12:20  
  Carlos Mancero, 40, West Des Moines, IA   1:18:27  
  Brittney Copple, 11, Sioux City, IA       1:30:58  
  Michelle Vanlandschoot, 33, Urbandale, IA 1:31:30  
13 Finishers     Time = 3:19:18     Places = 5406

44. Knights 
  Dan Kline, 21, Ames, IA                   1:01:09  
  Jason Anderson, 30, Boone, IA             1:03:12  
  John Ruhland, 35, Des Moines, IA          1:16:15  
  Eric Esser, 27, Boone, IA                 1:38:26  
4 Finishers     Time = 3:20:35     Places = 5463

45. Triangle 
  Tim Baker, 22, Ames, IA                     59:31  
  Benjamin Miltenberger, 19, Ames, IA       1:05:10  
  Eric Peterson, 20, Ames, IA               1:17:56  
3 Finishers     Time = 3:22:37     Places = 5710

46. Team Buffs 
  Bethany Richter, 23, Cedar Falls, IA        58:59  
  Robert Koenig, 25, Lee's Summit, MO         58:59  
  Lonnie Norgaard, 28, Ankeny, IA           1:26:26  
3 Finishers     Time = 3:24:22     Places = 5774

47. Hexagons Of Beer 
  Ryan McCabe, 30, Minneapolis, MN          1:08:15  
  Jason Myers, 25, Minneapolis, MN          1:08:56  
  Kevin Erickson, 26, Lauderdale, MN        1:09:52  
3 Finishers     Time = 3:27:03     Places = 6099

48. Patheticus Athlet 
  John Lajoie, 38, Ankeny, IA                 53:22  
  Donald Brown, 52, Ankeny, IA              1:17:23  
  Michael Turck, 34, West Des Moines, IA    1:17:25  
  Kelly Turck, 30, West Des Moines, IA      1:24:31  
  Macey Carlisle, 11, West Des Moines, IA   1:26:11  
  Kevin Carlisle, 43, West Des Moines, IA   1:26:12  
6 Finishers     Time = 3:28:09     Places = 6322

49. Smurftastic 
  Thomas McGinnis, 60, Shenandoah, IA       1:20:14  
  Trevor McGinnis, 26, West Des Moines, IA  1:20:14  
  Thomas McHale, 21, Ames, IA               1:20:14  
3 Finishers     Time = 4:00:41     Places = 9153

                  FINISHER                  TIME


OPEN FEMALE (TOP 3 SCORE)


1. Team Neb-Brooks 
  Gina Morgan, 23, Lincoln, NE                42:51  
  Courtney Clinard, 27, Omaha, NE             44:20  
  Kelly Yacevich, 23, Lincoln, NE             44:59  
3 Finishers     Time = 2:12:09     Places = 570

2. Norse Women 
  Janet Dobyns, 18, Iowa City, IA             43:44  
  Audrey Voorhees, 19, West Des Moines, IA    46:37  
  Devin Parker, 18, Cedar Rapids, IA          48:30  
  Amber Hill, 20, Decorah, IA                 59:00  
  Sarah Goplen, 20, Decorah, IA               59:01  
  Hilary Young, 19, Decorah, IA             1:04:11  
  Tess Putnam, 19, Decorah, IA              1:04:18  
  Amanda Brooks, 19, Decorah, IA            1:04:18  
  Erika K, 20, Golden Valley, MN            1:05:13  
  Erin Smock, 20, Decorah, IA               1:05:13  
  Tressa Hoegh, 19, Decorah, IA             1:14:27  
  Hannah Huinker, 20, Decorah, IA           1:14:29  
12 Finishers     Time = 2:18:50     Places = 822

3. Run N Fun 
  Erin Ward, 31, St. Paul, MN                 42:24  
  Cynthia Brochman, 40, Maplewood, MN         47:50  
  Lee Eastman, 43, Chanhassen, MN             52:10  
3 Finishers     Time = 2:22:23     Places = 1046

4. Cyclone Big Time 
  Mackenzie Madison, 19, Ames, IA             45:12  
  Dawn Caffrey, 20, Ames, IA                  49:16  
  Jenny Mockler, 23, Ames, IA                 49:27  
3 Finishers     Time = 2:23:53     Places = 1043

5. Jenny's R C 
  Jenny Weber, 32, West Des Moines, IA        44:09  
  Christine Price, 36, Des Moines, IA         46:59  
  Carrie McCain, 29, West Des Moines, IA      53:45  
3 Finishers     Time = 2:24:53     Places = 1186

6. Belly Acres 
  Erin Shearn, 23, West Des Moines, IA        58:56  
  Rachel Vomacka, 21, Middle Amana, IA        59:32  
  Whiteny Mitvalsky, 21, Waverly, IA          59:32  
  Cassie Mitvalsky, 23, Cedar Rapids, IA    1:01:35  
4 Finishers     Time = 2:58:00     Places = 3425

7. Hot Mama's 
  Jody Hempel, 18, Spring Grove, MN           58:11  
  Meghan Gunn, 20, St Bonifacous, MN        1:01:42  
  Tyler Burton, 23, Hopkins, MN             1:01:47  
  Anna Taylor, 19, St Bonifacous, MN        1:03:20  
  Heather Sherwood, 20, St Bonifacous, MN   1:14:39  
  Esther Roby, 19, St Bonifacous, MN        1:14:40  
  Lisa Querry, 22, St Bonifacous, MN        1:14:40  
7 Finishers     Time = 3:01:39     Places = 3703

8. Troup 320 
  Erin Witzmann, 23, Stillwater, MN           58:12  
  Kelly Bierwerth, 22, Shoreview, MN        1:04:03  
  Leah Webinger, 22, Morgan, MN             1:04:10  
  Nora Mogck, 22, Shoreview, MN             1:30:43  
  Anne Sundby, 22, Wayzata, MN              1:30:51  
5 Finishers     Time = 3:06:24     Places = 4170

9. Clontarf 
  Christy Meyer, 22, Morris, MN             1:03:08  
  Carla Steinbring, 19, Morris, MN          1:03:59  
  Miranda Jans, 19, Morris, MN              1:18:12  
  Tiffany Nelson, 19, Morris, MN            1:18:20  
  Nicole Gallagher, 19, Morris, MN          1:30:51  
5 Finishers     Time = 3:25:19     Places = 5903

10. Muddy Maroon Mad 
  Megan Stuhlfaut, 21, Minneapolis, MN      1:08:08  
  Cheryl Wick, 22, Minneapolis, MN          1:08:41  
  Jenny Barnes, 20, Minneapolis, MN         1:08:49  
  Lisa Pugh, 18, Minneapolis, MN            1:11:09  
  Vilma Stragyte, 21, Minneapolis, MN       1:18:57  
  Stephanie Hauge, 25, Minneapolis, MN      1:18:59  
  Anna Boyer, 18, Neenah, WI                1:20:33  
  Julia Beni, 18, Minneapolis, MN           1:20:35  
  Courtney Elm, 18, Minneapolis, MN         1:20:36  
  Meghan Johnson, 21, Minneapolis, MN       1:20:47  
  Emily Capen, 21, Minneapolis, MN          1:20:49  
  Katherine Biese, 21, Minneapolis, MN      1:20:50  
  Jillian Casey, 21, Minneapolis, MN        1:20:51  
  Katie Engel, 21, Minneapolis, MN          1:22:16  
  Katie Johnson, 18, Minneapolis, MN        1:23:31  
  Erin Desmond, 19, Minneapolis, MN         1:23:42  
  Emily Johnson, 18, Minneapolis, MN        1:32:20  
  Tina Cho, 19, Minneapolis, MN             1:32:20  
  Susan Closmore, 18, Hugo, MN              1:32:21  
19 Finishers     Time = 3:25:38     Places = 5945

11. Honkers 
  Amber Apol, 20, Raymond, MN               1:09:15  
  Briana Van Wyk, 20, Brookings, SD         1:09:15  
  Steph Vanregenmorter, 20, Sioux Center, IA
                                            1:09:15  
3 Finishers     Time = 3:27:45     Places = 6210

12. Care Of Business 
  Kimberly Gilliland, 17, Huxley, IA        1:15:51  
  Renae Knox, 19, Iowa City, IA             1:15:51  
  Kerrie Thompson, 18, Huxley, IA           1:15:55  
  Lindsay Thompson, 19, Ames, IA            1:16:35  
  Anna Stiller, 19, Huxley, IA              1:17:27  
5 Finishers     Time = 3:47:36     Places = 8086

13. Ballerinas 
  Beverly Ruedy, 18, Rolla, MO              1:16:39  
  Jamie Calvert, 19, Rolla, MO              1:16:40  
  Katy Macmann, 19, Rolla, MO               1:16:40  
  Wendy Moore, 21, Rolla, MO                1:16:40  
  Aubrey Tuk, 20, Rolla, MO                 1:16:41  
  Kylee Hyzer, 20, Rolla, MO                1:16:41  
  Julie Orlich, 22, Rolla, MO               1:16:42  
7 Finishers     Time = 3:49:58     Places = 8258

14. Sknaps 
  Abi Albrecht, 20, Iowa City, IA           1:19:53  
  Tina McCarville, 20, Fort Dodge, IA       1:22:03  
  Kayla Seil, 18, Indianola, IA             1:22:11  
  Alex Algreen, 19, Earlham, IA             1:42:29  
4 Finishers     Time = 4:04:07     Places = 9401

15. Nimbly Bimbly 
  Mary Fosseen, 24, Cedar Falls, IA         1:21:30  
  Lisa Lundstrom, 25, Des Moines, IA        1:21:30  
  Sarah Huyck, 25, Carter Lake, IA          1:21:31  
  Krista Heenan, 24, Urbandale, IA          1:21:31  
4 Finishers     Time = 4:04:30     Places = 9437

16. Hermes 
  Katie Gordon, 25, West Des Moines, IA     1:16:05  
  Jennie Brown, 21, Des Moines, IA          1:23:40  
  Nicole Wood, 23, Alburnett, IA            1:29:50  
  Katie Shimon, 24, West Des Moines, IA     1:29:52  
4 Finishers     Time = 4:09:33     Places = 9752

17. Run D R C 
  Lindsey Heim, 23, Omaha, NE               1:23:53  
  Rebecca Hoel, 23, Rochester, MN           1:23:54  
  Betsy Koch, 23, Omaha, NE                 1:23:54  
3 Finishers     Time = 4:11:40     Places = 9917

18. No Dragon You Feet 
  Nancy Koskamp, 24, West Des Moines, IA    1:27:44  
  Kristin Lassen, 24, Orange City, IA       1:27:45  
  Magdalene Biesanz, 23, Sioux Center, IA   1:27:45  
3 Finishers     Time = 4:23:13     Places = 10892

19. 3 Blind Mice 
  Shawna McConaughy, 20, Cedar Falls, IA    1:28:37  
  Molly Hart, 20, Cedar Falls, IA           1:28:37  
  Angie Bouska, 20, Altoona, IA             1:28:37  
3 Finishers     Time = 4:25:50     Places = 11091

20. Team Jebens 
  Maria Baker, 32, Wellman, IA              1:33:21  
  Tara Jebens-Singh, 34, Roseville, MN      1:33:24  
  Beth Jebens, 31, Des Moines, IA           1:33:25  
3 Finishers     Time = 4:40:10     Places = 11867

                  FINISHER                  TIME


MASTER MALE (TOP 3 SCORE)


1. Fitness Sports 
  Phil Kauder, 44, Cascade, IA                38:53  
  Rene Engelhardt, 47, Westerville, OH        41:01  
  Thomas Heuer, 48, Des Moines, IA            47:37  
  Pat Baldus, 40, West Des Moines, IA         59:40  
4 Finishers     Time = 2:07:29     Places = 464

2. Run Fyfe Run 
  Stephen Fyfe, 40, Pella, IA                 42:52  
  Tim Fyfe, 47, Clear Lake, IA                45:06  
  Paul Fyfe, 49, Albuquerque, NM              45:06  
3 Finishers     Time = 2:13:03     Places = 614

3. Pit Vipers 
  Thomas Novak, 46, Iowa City, IA             42:13  
  Mike Skopec, 49, Traer, IA                  45:02  
  Peter Ylvisaker, 43, Marion, IA             46:36  
  Mark Robertson, 53, Anamosa, IA           1:01:24  
  Martin Smith, 56, Cedar Rapids, IA        1:03:38  
5 Finishers     Time = 2:13:50     Places = 635

4. McDuffers 
  Joseph Haynes, 51, Ames, IA                 41:52  
  Curt Krieger, 53, Mason City, IA            44:31  
  James Jacobsen, 55, Des Moines, IA          47:58  
3 Finishers     Time = 2:14:20     Places = 656

5. Cedarriver Runners 
  Mike Froehle, 50, Cedar Falls, IA           43:55  
  Paul Glade, 50, Cedar Falls, IA             50:32  
  Al Bangston, 45, Cedar Falls, IA            51:37  
  Donald Williams, 57, Cedar Falls, IA        53:26  
4 Finishers     Time = 2:26:03     Places = 1217

6. Possum Trotters 
  Steve Riley, 51, Lawrence, KS               41:34  
  Gene Wee, 57, Lawrence, KS                  51:09  
  Frederick Menninger, 48, Topeka, KS         54:15  
  David Coziahr, 46, Council Bluffs, IA       56:55  
  Richard Neuburger, 60, Lenexa, KS         1:09:46  
5 Finishers     Time = 2:26:57     Places = 1382

                  FINISHER                  TIME


MASTER FEMALE (TOP 3 SCORE)


1. Too Young To Dye 
  Dana Kramer, 43, Urbandale, Ia              51:03  
  Beth Henriksen, 49, Ames, IA                53:10  
  Jane Wickman, 52, Kellogg, IA               54:40  
  Andriette Wickstrom, 50, Storm Lake, IA     54:47  
4 Finishers     Time = 2:38:52     Places = 1953

2. Ladies Of Evening 
  Bea Sides, 54, Blair, NE                  1:00:11  
  Mariana Phipps, 61, Omaha, NE             1:02:19  
  Deanna Dredge, 47, Omaha, NE              1:05:04  
  Nancy Agosta, 47, Omaha, NE               1:05:06  
  Anne Medeiros, 62, Bellevue, NE           1:08:56  
5 Finishers     Time = 3:07:34     Places = 4268

Top

Return to home page.