24 Living History Farms - 6 Mile
Teams - except Coed

Age Group

Overall 6M

Overall 1M

Teams

Coed Teams

Urbandale, Iowa

Nov. 23, 2002
40 Degrees and Slight Wind
Results by Cal Murdock

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

H S Women

Open Women

Masters Women

H S Men

Open Men

Masters Men

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


High School Male (3 runners count)


1. A E W S 
   12    1  M15 Daniel Groepper, 16, Iowa City, IA          35:31    5:55
   36    6  M15 Kirk Marple, 16, Iowa City, IA              38:18    6:23
   48   11  M15 David McKay, 15, Iowa City, IA              39:14    6:32
   71   20  M15 Jacob Mason-Marshall, 15, Iowa City, IA     40:41    6:47
4 Finishers     Time = 1:53:02     Places = 96

2. Tossed Salads 
   25    3  M15 Austin Williamson, 15, Des Moines, IA       36:33    6:05
   50   13  M15 Thom Waters, 16, Des Moines, IA             39:18    6:33
   70   19  M15 Jon Thomas, 15, Des Moines, IA              40:39    6:46
3 Finishers     Time = 1:56:28     Places = 145

3. Barking Spiders 
   34    5  M15 Paul Barrett, 18, Marshalltown, IA          38:17    6:23
   55   15  M15 Jared Stanton, 18, Marshalltown, IA         39:31    6:35
   83   26  M15 Timothy Nichols, 17, Marshalltown, IA       41:46    6:58
   95   32  M15 Corbin Miller, 15, Marshalltown, IA         42:35    7:06
   97   33  M15 Brent Cartier, 16, Marshalltown, IA         42:37    7:06
  132   46  M15 Ted Cruikshank, 18, Marshalltown, IA        44:23    7:24
  154   56  M15 Jacob Schrum, 15, Marshalltown, IA          45:31    7:35
  681  166  M15 Ben Lyons, 17, Marshalltown, IA           1:10:02   11:40
  687  168  M15 Cory Johns, 18, Marshalltown, IA          1:10:34   11:46
9 Finishers     Time = 1:59:32     Places = 172

4. Wahawks 
   38    7  M15 Eric Funk, 17, Waterloo, IA                 38:22    6:24
   41    9  M15 Ermin Sabljakovic, 17, Waterloo, IA         38:30    6:25
  110   37  M15 Rex Reed, 16, Waterloo, IA                  43:27    7:14
  160   59  M15 Levi Forrester, 16, Waterloo, IA            46:00    7:40
  225   90  M15 Joe Winder, 15, Cedar Falls, IA             49:32    8:15
5 Finishers     Time = 2:00:18     Places = 189

5. Dertolwig 
   46   10  M15 David Lantz, 17, Cedar Falls, IA            38:58    6:30
   52   14  M15 Steve Downs, 16, Cedar Falls, IA            39:21    6:33
  139   49  M15 Paul Lantz, 15, Cedar Falls, IA             44:52    7:29
3 Finishers     Time = 2:03:10     Places = 237

6. O'Boyles Boys 
   79   25  M15 Josh Schlautman, 18, Lincoln, NE            41:35    6:56
   86   28  M15 Rob Walker, 18, Omaha, NE                   42:04    7:01
   94   31  M15 Joe Elliott, 18, Lincoln, NE                42:35    7:06
  152   55  M15 Derrick Brown, 18, Lenexa, KS               45:27    7:34
  196   72  M15 Neil Grubaugh, 18, Lincoln, NE              47:54    7:59
5 Finishers     Time = 2:06:13     Places = 259

7. Regulators 
   74   22  M15 Eric Deroo, 18, Cherokee, IA                41:06    6:51
   87   29  M15 Matthew Nelson, 15, Cherokee, IA            42:12    7:02
  101   35  M15 Andy Green, 16, Cherokee, IA                43:00    7:10
  143   52  M15 John Loughlin, 18, Cherokee, IA             45:08    7:31
  223   88  M15 Justin Taylor, 17, Cherokee, IA             49:26    8:14
  247  100  M15 David Schleef, 17, Cherokee, IA             50:55    8:29
6 Finishers     Time = 2:06:17     Places = 262

8. Fort Dodge 
  119   39  M15 David Taylor, 16, Fort Dodge, IA            43:47    7:18
  120   40  M15 Brett Ressler, 16, Fort Dodge, IA           43:58    7:20
  130   45  M15 Ben Ostrander, 15, Fort Dodge, IA           44:20    7:23
  142   51  M15 A J Kenny, 15, Fort Dodge, IA               45:04    7:31
4 Finishers     Time = 2:12:04     Places = 369

9. Purple Crush 
   91   30  M15 Garrett Page, 17, Canton, IL                42:28    7:05
  113   38  M15 Ryan Crossland, 16, Canton, IL              43:33    7:15
  166   62  M15 Tim Zobac, 16, Canton, IL                   46:14    7:42
  232   94  M15 Jacob Nebergall, 15, Canton, IL             49:47    8:18
  286  109  M15 Donald Carpenter, 15, Canton, IL            52:11    8:42
  308  117  M15 Shawn Burton, 15, Canton, IL                52:56    8:49
  310  118  M15 James Werry, 17, Canton, IL                 52:57    8:49
  498  147  M15 Zachary Wilson, 15, Canton, IL            1:00:51   10:08
8 Finishers     Time = 2:12:14     Places = 370

10. Flying B Brothers 
   77   24  M15 Jeff Hellman, 17, Burt, IA                  41:17    6:53
  149    2  JrM Brandon Rowley, 14, Algona, IA              45:22    7:34
  210   81  M15 John Kohlhaas, 16, Algona, IA               48:55    8:09
  402   11  JrM Tyler Rolling, 14, Corwith, IA              57:16    9:33
4 Finishers     Time = 2:15:34     Places = 436

11. Bus Drivers 
   56   16  M15 John Haines, 18, Quincy, IL                 39:32    6:35
  204   77  M15 Carson Smith, 16, Quincy, IL                48:44    8:07
  205   78  M15 Lane Coonrod, 16, Quincy, IL                48:44    8:07
  207   79  M15 Jacob Zimmerman, 16, Quincy, IL             48:47    8:08
  208   80  M15 Erik Saka, 16, Quincy, IL                   48:49    8:08
  212   83  M15 Brian Bradshaw, 15, Quincy, IL              49:03    8:10
  219   86  M15 Brian Winkeljohn, 15, Quincy, IL            49:16    8:13
  288  111  M15 Jack Wisklichen, 15, Quincy, IL             52:15    8:42
8 Finishers     Time = 2:16:59     Places = 465

12. Humboldt 
  125   43  M15 Tom Nostrom, 18, Humboldt, IA               44:11    7:22
  167   63  M15 Ricky Phillips, 16, Humboldt, IA            46:15    7:42
  191   71  M15 Joel Rasmussen, 16, Goldfield, IA           47:26    7:54
  229   92  M15 Cole Slaikeu, 15, Dakota City, IA           49:45    8:17
  242   97  M15 Chris Fink, 18, Humboldt, IA                50:34    8:26
  328    8  JrM Adam Rasmussen, 14, Goldfield, IA           53:59    9:00
6 Finishers     Time = 2:17:51     Places = 483

13. Orange Inferno 
   73   21  M15 Quentin Kennedy, 16, Chariton, IA           40:54    6:49
  170   64  M15 Chris Parker, 16, Chariton, IA              46:26    7:44
  246   99  M15 Lance Wetterling, 16, Chariton, IA          50:50    8:28
  284  108  M15 Scott Baer, 16, Chariton, IA                52:08    8:41
  287  110  M15 Adam Watson, 18, Chariton, IA               52:11    8:42
5 Finishers     Time = 2:18:09     Places = 489

14. Knights 
  138   48  M15 Anthony Eckman, 16, Woodward, IA            44:49    7:28
  157   57  M15 Randall McNamara, 15, Woodward, IA          45:49    7:38
  199   74  M15 Jermiah Weatherway, 17, Woodward, IA        48:15    8:02
  268    4  JrM Tony Tullos, 14, Woodward, IA               51:36    8:36
  269  103  M15 Jesse Morris, 16, Woodward, IA              51:37    8:36
  272  105  M15 Tyler Fink, 15, Woodward, IA                51:43    8:37
  335  123  M15 Nick Fisher, 16, Woodward, IA               54:14    9:02
  347  126  M15 Nichalos Waddington, 15, Woodward, IA       54:44    9:07
  534   17  JrM Lane Hearts, 14, Woodward, IA             1:02:30   10:25
9 Finishers     Time = 2:18:52     Places = 494

15. The Geese 
  150   53  M15 Jarred Cox, 16, Indianola, IA               45:24    7:34
  151   54  M15 Jared Rumthun, 17, Indianola, IA            45:25    7:34
  215   84  M15 Collin Donahue, 16, Indianola, IA           49:09    8:11
  217   85  M15 Adam Middleswart, 17, Indianola, IA         49:13    8:12
  227   91  M15 Tyler Gray, 17, Indianola, IA               49:41    8:17
  257  102  M15 Adam Halls, 15, Indianola, IA               51:17    8:33
  354  128  M15 Josh Amos, 15, Indianola, IA                55:10    9:12
7 Finishers     Time = 2:19:57     Places = 516

16. Lincoln 
  158   58  M15 Rush Symons, 18, Decorah, IA                45:55    7:39
  174    3  JrM Todd Reinier, 14, Des Moines, IA            46:29    7:45
  231   93  M15 Eric Bates, 16, Des Moines, IA              49:47    8:18
  233   95  M15 Corey Dickerson, 18, Des Moines, IA         49:51    8:18
4 Finishers     Time = 2:22:10     Places = 563

17. Teenage Turtles 
  202   75  M15 Joe Thuente, 16, Johnston, IA               48:33    8:05
  203   76  M15 Trevor Kruger, 16, Grimes, IA               48:41    8:07
  302  115  M15 Alex Hammer, 15, Urbandale, IA              52:47    8:48
  306  116  M15 Erik Holt, 16, Johnston, IA                 52:54    8:49
  329  122  M15 Daniel Gillaspey, 15, Urbandale, IA         54:02    9:00
  330    9  JrM Brian Underwood, 14, Johnston, IA           54:02    9:00
6 Finishers     Time = 2:29:59     Places = 707

18. Stallions 
  299  113  M15 Brant Kassel, 17, Spencer, IA               52:45    8:47
  300  114  M15 Doug Wedel, 16, Spencer, IA                 52:46    8:48
  371  130  M15 Traver Jones, 18, Ames, IA                  55:57    9:19
  423  139  M15 Jud Degroot, 18, Spencer, IA                58:01    9:40
  424  140  M15 Cale Kassel, 17, Spencer, IA                58:02    9:40
5 Finishers     Time = 2:41:27     Places = 970

19. Blue Pride 
  270  104  M15 Geoffry Grosvenor, 17, Albia, IA            51:38    8:36
  277    6  JrM Nathan Dorpinghaus, 14, Albia, IA           51:53    8:39
  506   16  JrM Sean Halbmaier, 14, Albia, IA             1:01:07   10:11
3 Finishers     Time = 2:44:38     Places = 1053

20. Oskaloosa 
  414  134  M15 Ryan Rogers, 17, Oskaloosa, IA              57:49    9:38
  415  135  M15 Mike Comfort, 17, Oskaloosa, IA             57:49    9:38
  416  136  M15 Zachary Riggs, 17, Oskaloosa, IA            57:50    9:38
  592  154  M15 Mathew Wymore, 16, Oskaloosa, IA          1:05:56   10:59
4 Finishers     Time = 2:53:28     Places = 1245

21. D Q 
  447  141  M15 Chris Delaubenfels, 17, Mt Vernon, IA       58:56    9:49
  449  142  M15 Jacob Hommer, 16, Mt Vernon, IA             58:57    9:49
  451  143  M15 Chris Legore, 18, Mt Vernon, IA             58:58    9:50
3 Finishers     Time = 2:56:50     Places = 1347

22. Three Dwarfs 
  482  145  M15 Mitch Hines, 16, Center Point,IA          1:00:21   10:03
  483  146  M15 Duane Trimble, 16, Center Point,IA        1:00:22   10:04
  484   15  JrM Brian Wiggins, 14, Center Point,IA        1:00:22   10:04
3 Finishers     Time = 3:01:04     Places = 1449

23. Seward Jays 
  413  133  M15 Jesse Prochaska, 15, Seward, NE             57:49    9:38
  524  148  M15 Gavin Felix, 17, Seward, NE               1:02:08   10:21
  677  165  M15 Corey Sabatka, 17, Seward, NE             1:09:38   11:36
3 Finishers     Time = 3:09:34     Places = 1614

24. Beast Tamers 
  546  150  M15 Tom Bartello, 16, Newton, IA              1:03:38   10:36
  557  151  M15 Joe Bartello, 16, Newton, IA              1:04:16   10:43
  558  152  M15 Ben Gibson, 15, Newton, IA                1:04:16   10:43
  560  153  M15 Steve Weeks, 17, Newton, IA               1:04:16   10:43
  595  155  M15 Michael Thayer, 15, Newton, IA            1:06:03   11:00
5 Finishers     Time = 3:12:09     Places = 1661

25. Chippendales 
  664  161  M15 Wesley Meier, 17, La Porte City, IA       1:08:57   11:29
  666  162  M15 Austin Lyons, 15, Dysart, IA              1:08:58   11:30
  667  163  M15 Adam Althof, 18, Dysart, IA               1:08:58   11:30
  668  164  M15 Lee Beck, 17, Bunkingham, IA              1:09:04   11:31
4 Finishers     Time = 3:26:52     Places = 1997

26. What 
  619   14  JrW Jenna Bergeson, 14*, Urbandale, IA        1:07:05   11:11
  685  167  M15 Richard Elings, 17, West Des Moines, IA   1:10:29   11:45
  688   72  W15 Jessica Lufkin, 16*, West Des Moines, IA  1:10:35   11:46
3 Finishers     Time = 3:28:08     Places = 1992

27. Team Ramrod 
  603  156  M15 Matt Gredys, 18, West Des Moines, IA      1:06:32   11:05
  613  158  M15 Brice Sayles, 18, West Des Moines, IA     1:06:54   11:09
  794  170  M15 Zack Sayles, 15, West Des Moines, IA      1:21:31   13:35
  795   21  JrM Asa Ireland, 14, West Des Moines, IA      1:21:32   13:35
4 Finishers     Time = 3:34:55     Places = 2010

28. Skutt 
  810   91  W15 Theresa Hovanec, 18*, Omaha, NE           1:24:31   14:05
  811   92  W15 Kirsten Carlberg, 18*, Omaha, NE          1:24:32   14:05
  815   93  W15 Amanda Davis, 16*, Omaha, NE              1:24:45   14:07
  820  173  M15 Joe Flaxbeard, 17, Omaha, NE              1:25:48   14:18
  821  174  M15 Danny Hames, 16, Omaha, NE                1:25:48   14:18
  822  175  M15 Matthew Hovanec, 15, Omaha, NE            1:25:49   14:18
  823  176  M15 Corey Hatt, 16, Omaha, NE                 1:25:49   14:18
  824  177  M15 Ryan Luebbert, 16, Omaha, NE              1:25:50   14:18
  825   23  JrM Mark Christiani, 14, Omaha, NE            1:25:50   14:18
  827   96  W15 Katelyn Talcott, 16*, Omaha, NE           1:25:54   14:19
  831   97  W15 Anne Brown, 16*, Elkhorn, NE              1:27:43   14:37
  832   98  W15 Katie Zabrocki, 18*, Omaha, NE            1:27:44   14:37
12 Finishers     Time = 4:13:48     Places = 2436

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


High School Female (3 runners count)


1. The Smokers 
  118    1  JrW Hannah Roeder, 14*, Des Moines, IA          43:46    7:18
  343    8  W15 Kori Kent, 15*, Des Moines, IA              54:37    9:06
  436   19  W15 Fionna Fallon, 15*, Des Moines, IA          58:28    9:45
  457   24  W15 Becca Stubbs, 16*, Des Moines, IA           59:11    9:52
4 Finishers     Time = 2:36:50     Places = 897

2. Blockheads 
  216    2  W15 Amy Schmidt, 17*, Lincoln, NE               49:11    8:12
  256    3  W15 Ashley Sabin, 17*, Lincoln, NE              51:15    8:32
  405    5  JrW Madison Barry, 14*, Lincoln, NE             57:20    9:33
  419   17  W15 Emily Gillsepie, 16*, Lincoln, NE           57:56    9:39
  502   35  W15 Karen Schmidt, 17*, Lincoln, NE           1:00:59   10:10
5 Finishers     Time = 2:37:45     Places = 877

3. Ballard Xc 
  437   20  W15 Anna Stiller, 15*, Huxley, IA               58:29    9:45
  438   21  W15 Lindsay Thompson, 16*, Huxley, IA           58:30    9:45
  442   22  W15 Kerrie Thompson, 15*, Huxley, IA            58:48    9:48
  444   23  W15 Megan McCasland, 16*, Slater, IA            58:54    9:49
  458   25  W15 Renae Knox, 16*, Huxley, IA                 59:18    9:53
5 Finishers     Time = 2:55:45     Places = 1317

4. Flying Smurfs 
  384   13  W15 Sara Boisen, 18*, Des Moines, IA            56:37    9:26
  393   15  W15 Lindsay Noyce, 18*, West Des Moines, IA     56:51    9:28
  559   48  W15 Caroline Bredeson, 17*, West Des Moines, IA
                                                            1:04:16   10:43
  618   59  W15 Lauren Hill, 17*, West Des Moines, IA     1:07:05   11:11
  690   74  W15 Sara Akre, 15*, Clive, IA                 1:10:54   11:49
5 Finishers     Time = 2:57:43     Places = 1336

5. Runnin Jays 
  461   27  W15 Carrie Niemoth, 15*, Seward, NE             59:20    9:53
  491   31  W15 Crhista Duncan, 16*, Seward, NE           1:00:33   10:05
  492   32  W15 Mollie Martens, 16*, Seward, NE           1:00:36   10:06
  525   38  W15 Amy Jackman, 16*, Seward, NE              1:02:16   10:23
  538   40  W15 Lindsey Wallman, 16*, Seward, NE          1:02:45   10:27
  676   69  W15 Emily Unger, 16*, Seward, NE              1:09:37   11:36
  689   73  W15 Bethany Dani, 15*, Staplehurst, NE        1:10:42   11:47
7 Finishers     Time = 3:00:28     Places = 1444

6. Urbandale 
  298    5  W15 Allison Wunsch, 17*, Urbandale, IA          52:43    8:47
  552   44  W15 Lisa Foster, 16*, Urbandale, IA           1:04:09   10:41
  566   49  W15 Tammy Kirchner, 15*, Urbandale, IA        1:04:43   10:47
3 Finishers     Time = 3:01:34     Places = 1416

7. Indianola 
  486   29  W15 Allison Roen, 16*, Indianola, IA          1:00:25   10:04
  494   33  W15 Sarah Rose, 17*, Indianola, IA            1:00:42   10:07
  515    8  JrW Whitney Mark, 14*, Indianola, IA          1:01:30   10:15
  519   36  W15 Julie Young, 15*, Indianola, IA           1:01:41   10:17
  565   10  JrW Brianna Runyan, 14*, Indianola, IA        1:04:41   10:47
  567   50  W15 Laura Young, 17*, Indianola, IA           1:04:56   10:49
  596   58  W15 Katie Tlach, 17*, Indianola, IA           1:06:05   11:01
  809   90  W15 Rachelle Gaul, 15*, Indianola, IA         1:24:29   14:05
  818   94  W15 Kasey Wells, 17*, Indianola, IA           1:25:04   14:11
9 Finishers     Time = 3:02:37     Places = 1495

8. Running Bare 
  440    6  JrW Maddie Greene, 14*, Deep River, IA          58:41    9:47
  536   39  W15 Janelle Greene, 17*, North English, IA    1:02:41   10:27
  663   66  W15 Sabrina Cheney, 18*, Deep River, IA       1:08:56   11:29
3 Finishers     Time = 3:10:17     Places = 1639

9. Roosevelt Newtons 
  553   45  W15 Samatha Beebout, 15*, Des Moines, IA      1:04:10   10:42
  555   46  W15 Meagan Whetstone, 15*, Des Moines, IA     1:04:12   10:42
  556   47  W15 Natalie Krekel, 16*, Des Moines, IA       1:04:13   10:42
  624   61  W15 Emily Burney, 15*, Des Moines, IA         1:07:14   11:12
4 Finishers     Time = 3:12:34     Places = 1664

10. Ovarian Off Roader 
  408    9  W25 Becki Hanson, 29*, Champlin, MN             57:31    9:35
  548   43  W15 Liz Holmquist, 16*, Wyoming, MN           1:03:51   10:38
  727   23  W25 Sarah Marshall, 26*, Ramsey, MN           1:13:06   12:11
3 Finishers     Time = 3:14:27     Places = 1683

11. A Undies 
  638   62  W15 Jill Wagaman, 17*, Dysart, IA             1:07:38   11:16
  641   63  W15 Hallie Gardner, 16*, Laponte City, IA     1:08:03   11:20
  652   64  W15 Jo Rausch, 17*, Mount Auburn, IA          1:08:26   11:24
  654   65  W15 Kassidy Lyons, 15*, Dysart, IA            1:08:30   11:25
  655   15  JrW Annie Gardner, 14*, La Porte City, IA     1:08:33   11:25
5 Finishers     Time = 3:24:07     Places = 1931

12. Crayons 
  784   85  W15 Denise Clark, 16*, Ames, IA               1:20:34   13:26
  785   86  W15 Claire Miller, 16*, Ames, IA              1:20:34   13:26
  786   87  W15 Rebecca Raab, 16*, Ames, IA               1:20:34   13:26
  787   88  W15 Katie Lutz, 16*, Ames, IA                 1:20:35   13:26
  842  100  W15 Molly Carpenter, 17*, Ames, IA            1:35:16   15:53
5 Finishers     Time = 4:01:41     Places = 2355

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Open Male & Others (3 runners count)


1. Runner's Edge 
    2    1  M25 Joey Keillor, 28, Rochester, MN             33:33    5:35
    3    2  M25 Jon Koch, 27, St Paul, MN                   34:16    5:43
    6    2  M30 David Helm, 30, Fridley, MN                 34:39    5:46
    9    4  M25 Allen Broderius, 27, Minneapolis, MN        35:02    5:50
   14    7  M25 Steve Pasche, 27, St Paul, MN               35:36    5:56
   18    4  M30 Matthew Waite, 34, St Paul, MN              35:43    5:57
6 Finishers     Time = 1:42:26     Places = 11

2. Woodsmen 
    7    3  M25 Tracy Hellman, 27, Sioux Falls, SD          34:53    5:49
    8    3  M19 Jon Francis, 20, Sioux Falls, SD            35:00    5:50
   11    4  M19 Brad Hartman, 22, Sioux Falls, SD           35:26    5:54
   23    6  M19 Zach Kiesow, 20, Sioux Falls, SD            36:21    6:03
4 Finishers     Time = 1:45:17     Places = 26

3. Wash Up Hs Champs 
    4    1  M19 Dan Taylor, 19, Ames, IA                    34:25    5:44
    5    2  M19 Craig Cartier, 20, Ames, IA                 34:31    5:45
   27    8  M19 Eric Dasso, 19, Ames, IA                    36:54    6:09
   29    9  M19 Nate Esser, 21, Ames, IA                    37:20    6:13
   30    4  M15 Jon Reis, 18, Ames, IA                      37:23    6:14
5 Finishers     Time = 1:45:48     Places = 36

4. M T C 
    1    1  M30 Dmitry Drozdov, 30, Warrensburg, MO         32:59    5:30
   21    6  M30 Jamie Moreno, 31, Warrensburg, MO           35:55    5:59
   31   10  M19 Joe Conley, 23, St Louis, MO                38:05    6:21
3 Finishers     Time = 1:46:58     Places = 53

5. Runnin Lopes 
   16    5  M19 Brandon Jessop, 23, Kearney, NE             35:40    5:57
   24    8  M25 Erich Whitemore, 29, Fremont, NE            36:23    6:04
   32    8  M30 Kurt Holliday, 30, Seward, NE               38:14    6:22
  411   29  M25 Alloway Mitch, 27, Omaha, NE                57:43    9:37
4 Finishers     Time = 1:50:16     Places = 72

6. Team Boitano 
   35   12  M19 Steven Kerr, 22, Rolla, MO                  38:17    6:23
   42   14  M19 Justin Hall, 20, Rolla, MO                  38:40    6:27
   44   15  M19 Jason Chase, 20, Rolla, MO                  38:53    6:29
   49   12  M15 Nick Schreiner, 18, Ankeny, IA              39:17    6:33
   65   18  M15 Adam Schuerman, 18, Rolla, MO               40:15    6:42
   93   28  M19 Charles Hawkins, 20, Ozark, MO              42:31    7:05
6 Finishers     Time = 1:55:48     Places = 121

7. Halo 
   40   13  M19 Nick White, 23, Des Moines, IA              38:25    6:24
   64   23  M19 Andrew Best, 23, Iowa City, IA              40:14    6:42
   69   10  M25 Matthew Best, 25, Iowa City, IA             40:31    6:45
   96   29  M19 Andrew Hutchinson, 24, Iowa City, IA        42:36    7:06
  107   14  M25 Thomas Smith, 25, Iowa City, IA             43:23    7:14
5 Finishers     Time = 1:59:10     Places = 173

8. Reindeer 
   45   16  M19 Chad Goldsmith, 24, North Liberty, IA       38:57    6:29
   58   20  M19 Craig Goldsmith, 20, Ames, IA               39:46    6:38
  165   40  M19 Karl Goldsmith, 19, Earlville, IA           46:12    7:42
  248   56  M19 Brad Goldsmith, 23, Cedar Rapids, IA        51:00    8:30
4 Finishers     Time = 2:04:54     Places = 268

9. Bush Boys 
   53   18  M19 Tim Ives, 22, Des Moines, IA                39:23    6:34
   72   25  M19 Travis Patten, 21, Des Moines, IA           40:49    6:48
  137   34  M19 Jeff Taylor, 21, Sioux Center, IA           44:48    7:28
3 Finishers     Time = 2:04:59     Places = 262

10. Tijuana Toads 
   51    9  M30 Todd Christensen, 33, Altoona, IA           39:19    6:33
  106           Ronald Cox, Mooresville, IN                 43:22    7:14
  218   18  M30 Steven Ackley, 34, Indianapolis, IN         49:14    8:12
  390   32  M30 Mike Linch, 32, Creston, IA                 56:46    9:28
  434   33  M30 Gary Hoversten, 33, West Des Moines, IA     58:25    9:44
  435   18  M35 Corey Kluesner, 35, Des Moines, IA          58:26    9:44
6 Finishers     Time = 2:11:54     Places = 375

11. Panther Pacers 
   62   22  M19 Steve Olson, 21, Cedar Falls, IA            40:10    6:42
  168   41  M19 Kent Goodroad, 19, Minnetonka, MN           46:21    7:43
  183   67  M15 Kraig Lageschulte, 18, Cedar Falls, IA      46:57    7:49
  200   49  M19 James Barnes, 24, Cedar Falls, IA           48:26    8:04
  398   28  M25 Jason McIntosh, 25, Cedar Falls, IA         57:09    9:31
  477   33  M25 Randy Sturm, 25, Cedar Falls, IA          1:00:13   10:02
6 Finishers     Time = 2:13:27     Places = 413

12. Running T-Birds 
   20    1  M40 Craig Christians, 41, Bellevue, NE          35:55    5:59
  236   21  M25 Kristopher Krueger, 28, Omaha, NE           49:58    8:20
  258   22  M30 Erik Johnson, 32, Bellevue, NE              51:21    8:33
3 Finishers     Time = 2:17:13     Places = 514

13. Nads 
   10    5  M25 Chad Leitzen, 26, Dubuque, IA               35:21    5:53
   19    5  M30 Andy Kauder, 30, Cedar Rapids, IA           35:53    5:59
  616   45  W19 Amber Leitzen, 22*, Kansas City, MO       1:07:00   11:10
  617   46  W19 Kristyn Scott, 24*, Marshalltown, IA      1:07:00   11:10
  669   56  W19 Kristine Hain, 24*, Clinton, IA           1:09:06   11:31
5 Finishers     Time = 2:18:13     Places = 645

14. Fighting Quakers 
  136   47  M15 David March, 18, Newton, IA                 44:44    7:27
  178   65  M15 Tim Dagel, 18, Oskaloosa, IA                46:37    7:46
  184   68  M15 Cully Radvillas, 18, Oskaloosa, IA          47:02    7:50
  185   44  M19 Brad Landgrebe, 19, Oskaloosa, IA           47:03    7:50
4 Finishers     Time = 2:18:23     Places = 498

15. Fitness Sports 4 
   99   12  M30 Ryan Wilcox, 31, Des Moines, IA             42:45    7:07
  117    2  M50 James Pollard, 50, Boone, IA                43:44    7:17
  314    8  M35 Pat Baldus, 37, West Des Moines, IA         53:13    8:52
3 Finishers     Time = 2:19:41     Places = 530

16. A D M Alunmi 
  179   42  M19 Roy Swinger, 20, Redfield, IA               46:39    7:46
  180   66  M15 Jamie Robertson, 18, Adel, IA               46:39    7:46
  181   43  M19 Joshua Chapman, 20, Adel, IA                46:40    7:47
  280           Nathan Fritz, Adel, IA                      51:56    8:39
4 Finishers     Time = 2:19:57     Places = 540

17. B 55 Hariers 
  100   13  M30 David Frostestad, 31, Klemme, IA            42:48    7:08
  104   30  M19 Brent Degroote, 22, Corwith, IA             43:10    7:12
  348  127  M15 Gerald Awe, 15, Corwith, IA                 54:45    9:07
3 Finishers     Time = 2:20:42     Places = 552

18. Team Doping 
  153   36  M19 Troy Schulte, 24, Sioux City, IA            45:30    7:35
  155   37  M19 Jonathan Garvey, 21, Iowa City, IA          45:39    7:36
  292   63  M19 Scott Heider, 24, Humboldt, IA              52:23    8:44
  455   87  M19 Christopher Rinkleff, 23, Ames, IA          59:09    9:51
  523   96  M19 Tony Brunkan, 21, Ames, IA                1:02:00   10:20
  662  109  M19 Jason Augustine, 23, Iowa City, IA        1:08:50   11:28
  678  110  M19 Joseph Garvey, 24, Spirit Lake, IA        1:09:45   11:37
  774   71  W19 Lindsey Mescher, 22*, Iowa City, IA       1:18:07   13:01
  793   53  M30 Kevin Minnis, 30, Ankeny, IA              1:21:25   13:34
9 Finishers     Time = 2:23:31     Places = 600

19. Sig Ep 
  156   38  M19 Scott Eigenberg, 20, Des Moines, IA         45:40    7:37
  220   87  M15 Tom Tesar, 18, Des Moines, IA               49:20    8:13
  221   51  M19 Shawn Rolland, 21, Des Moines, IA           49:20    8:13
  340   65  M19 Drew Gulley, 19, Des Moines, IA             54:27    9:04
  341   66  M19 Chris Rife, 21, Des Moines, IA              54:27    9:04
  407   81  M19 Gavin Daly, 19, Des Moines, IA              57:31    9:35
  540  100  M19 Tanner Donovan, 19, Des Moines, IA        1:03:02   10:30
7 Finishers     Time = 2:24:19     Places = 597

20. Sprockets 
   61   21  M19 Benjamin Knudson, 23, St Paul, MN           40:02    6:40
  282   61  M19 Eric Lkinker, 23, Minneapolis, MN           51:57    8:39
  311   24  M25 Hank Carbone, 28, St Paul, MN               53:07    8:51
3 Finishers     Time = 2:25:05     Places = 654

21. Past Prime 
  105   13  M25 Ryan Key, 29, Coon Rapids, MN               43:12    7:12
  116   16  M30 Shannon Vanessen, 30, Champlin, MN          43:37    7:16
  441   23  M40 Dave Holmquist, 40, Wyoming, MN             58:45    9:47
  452   10  W25 Courtney Ball, 25*, Denver, CO              59:03    9:50
  453   32  M25 Tony Einertson, 29, Stewartville, MN        59:03    9:50
  508   36  M30 Clint Twedt-Ball, 31, Cedar Rapids, IA    1:01:13   10:12
  628   46  M25 Courtney Ball, 25, Denver, CO             1:07:17   11:13
  692   41  M30 Chris Ball, 34, Bloomfield, IA            1:11:01   11:50
  841    5  M55 Lyle Ball, 55, Des Moines, IA             1:34:20   15:43
9 Finishers     Time = 2:25:32     Places = 662

22. Equalizers 
  177   13  M40 William Fisher, 44, Marinette, WI           46:36    7:46
  226   20  M25 Michael McQueen, 26, Appleton, WI           49:38    8:16
  367   31  M30 Patrick Waymire, 32, Grimes, IA             55:41    9:17
  429   86  M19 Adam Fast, 24, Pleasant Hill, IA            58:13    9:42
  497   38  M25 Curtis Pote, 26, Ankeny, IA               1:00:50   10:08
  509   27  M40 Robert Battles, 44, Runnells, IA          1:01:14   10:12
  598   25  M35 Steve Waymire, 35, Urbandale, IA          1:06:15   11:02
7 Finishers     Time = 2:31:55     Places = 770

23. U M M Runstuds 
  161   39  M19 Eric Korman, 20, Hawick, MN                 46:02    7:40
  240   55  M19 Jake Krohn, 23, Minneapolis, MN             50:22    8:24
  364   74  M19 Michael Eull, 19, Fergus Falls, MN          55:36    9:16
  467   88  M19 Eric Korman, 20, Hawick, MN                 59:42    9:57
  493   91  M19 Travis Ryder, 21, Morris, MN              1:00:38   10:06
5 Finishers     Time = 2:31:59     Places = 765

24. Blue Screen 
  195   48  M19 Mark Hanus, 20, Omaha, NE                   47:43    7:57
  342   67  M19 Aaron Becker, 21, Omaha, NE                 54:34    9:06
  351   70  M19 Michael Kolakowski, 20, Omaha, NE           54:57    9:09
  360   73  M19 Roebert Gregalnas, 21, Omaha, NE            55:23    9:14
4 Finishers     Time = 2:37:13     Places = 888

25. Molasses 
  228   52  M19 Brian Craig, 20, Sioux City, IA             49:45    8:17
  350   69  M19 Michael Strauser, 20, Cedar Falls, IA       54:49    9:08
  352   71  M19 Matthew Boyce, 20, Cedar Falls, IA          54:57    9:09
3 Finishers     Time = 2:39:30     Places = 930

26. Soil 
  296    5  M35 Kent Heikens, 37, Ames, IA                  52:30    8:45
  316   10  M35 Terry Meade, 38, Jewell, IA                 53:23    8:54
  339   20  M40 Dana Dinnes, 41, Kelley, IA                 54:25    9:04
  391   21  M40 John Kovar, 44, Ames, IA                    56:47    9:28
  428   85  M19 Zachary Behrends, 22, Ames, IA              58:12    9:42
5 Finishers     Time = 2:40:17     Places = 951

27. Tiny Town 
  213   50  M19 Jake Hildebrand, 23, Decorah, IA            49:04    8:11
  234   53  M19 Nicholas Baecker, 20, Arkansaw, WI          49:53    8:19
  514   94  M19 Tim Holcomb, 19, Altoona, IA              1:01:28   10:15
  539   99  M19 Kirk Sherburne, 21, Decorah, IA           1:02:59   10:30
4 Finishers     Time = 2:40:24     Places = 961

28. Mudhens 
  313    7  M35 Bill Vipond, 38, Ankeny, IA                 53:13    8:52
  321   11  M35 Kevin Kommes, 37, Des Moines, IA            53:42    8:57
  323   25  M30 Tim Houge, 34, Polk City, IA                53:42    8:57
  324   26  M30 Ryan Elsbernd, 31, Des Moines, IA           53:44    8:57
  338   19  M40 Tim Rolow, 40, Grimes, IA                   54:23    9:04
5 Finishers     Time = 2:40:35     Places = 957

29. Menno Striders 
  244   20  M30 Mark Leischty, 33, Ames, IA                 50:44    8:27
  331   25  M25 Kevin Goering, 29, Cambridge, IA            54:03    9:00
  386   16  M35 John Schley, 36, Des Moines, IA             56:39    9:26
  633   47  M25 Andrew Miller, 26, Ames, IA               1:07:24   11:14
4 Finishers     Time = 2:41:26     Places = 961

30. Fareway 
  115   31  M19 Ryan Kramer, 24, Davenport, IA              43:35    7:16
  410   83  M19 Seth Riggs, 24, Ames, IA                    57:42    9:37
  516   39  M25 Brian Daoust, 25, Rock Rapids, IA         1:01:34   10:16
3 Finishers     Time = 2:42:50     Places = 1041

31. Delta 
  356   10  JrM Shawn Curtis, 14, Des Moines, IA            55:15    9:12
  357   72  M19 Benjamin Badgley, 22, Madrid, IA            55:16    9:13
  476           Kalin Hunsaker, Plymouth, IN              1:00:06   10:01
  614  159  M15 Micah Kunkle, 17, Plymouth, IN            1:06:56   11:09
  615  160  M15 John Keomany, 15, Des Moines, IA          1:06:56   11:09
5 Finishers     Time = 2:50:36     Places = 1189

32. Tilth 
   78   12  M25 Colin Greenan, 25, Ames, IA                 41:30    6:55
  309    6  M35 William Diesslin, 37, Ames, IA              52:57    8:49
  778   41  M35 Jeffery Cook, 36, Hubbard, IA             1:18:33   13:05
3 Finishers     Time = 2:52:59     Places = 1165

33. Team 323 
  222   19  M25 Donald Depriest, 26, Ames, IA               49:20    8:13
  368  129  M15 Casey Hawes, 18, Montrose, IA               55:44    9:17
  640   55  W19 Jessica Krogman, 19*, Ames, IA            1:07:57   11:19
3 Finishers     Time = 2:53:00     Places = 1230

34. The Outlaws 
  380    3  M55 Bill Lawless, 59, Des Moines, IA            56:23    9:24
  454   20  M35 Mark Lawless, 35, Des Moines, IA            59:08    9:51
  530   37  M30 Doug Moon, 34, Omaha, NE                  1:02:20   10:23
3 Finishers     Time = 2:57:51     Places = 1364

35. Gut Busters 
  361   29  M30 Ben Kolo, 31, Colfax, IA                    55:27    9:14
  554   24  M35 John Lajoie, 36, Ankeny, IA               1:04:11   10:42
  661   35  M40 Kevin Carlisle, 40, West Des Moines, IA   1:08:49   11:28
  672   17  M45 Don Brown, 49, Ankeny, IA                 1:09:17   11:33
4 Finishers     Time = 3:08:27     Places = 1576

36. Fubar 
  359   28  M30 Albert Ikari-Lee, 33, Iowa City, IA         55:17    9:13
  395   22  M40 David Nelson, 40, Cedar Rapids, IA          56:57    9:29
  767   69  W19 Leslie Crawford, 21*, Ames, IA            1:16:48   12:48
3 Finishers     Time = 3:09:02     Places = 1521

37. U N L Crew 
  404   80  M19 Dustin Lewis, 22, Lincoln, NE               57:18    9:33
  621   47  W19 Nadia Dahab, 20*, Lincoln, NE             1:07:09   11:11
  671   68  W15 Jenny Paskach, 18*, Lincoln, NE           1:09:10   11:32
3 Finishers     Time = 3:13:37     Places = 1696

38. Pour Excuses 
  609   33  M40 Greg Davis, 42, Johnston, IA              1:06:52   11:09
  610   26  M35 Mike Ablertson, 38, West Des Moines, IA   1:06:52   11:09
  611   27  M35 Jeff Farrell, 38, Des Moines, IA          1:06:53   11:09
  612   28  M35 Rob Reicks, 38, Van Meter, IA             1:06:53   11:09
4 Finishers     Time = 3:20:36     Places = 1830

39. Marsupials 
  646   34  M40 Jeff Trimble, 42, Des Moines, IA          1:08:10   11:22
  651   48  M25 Zachary Moore, 25, Des Moines, IA         1:08:25   11:24
  674    4  W35 Denise Fowler, 35*, Pleasant Hill, IA     1:09:25   11:34
3 Finishers     Time = 3:25:58     Places = 1971

40. Space Ghost 
  551   38  M30 William Bullock, 34, New Brighton, MN     1:04:03   10:40
  575   31  M40 Eric Bullock, 41, Rinard, IA              1:05:13   10:52
  805   22  JrM Tantin Rullockkohs, 12, New Brighton, MN  1:23:48   13:58
3 Finishers     Time = 3:33:03     Places = 1931

41. Krispy Kreme 
  529   40  M25 Eric Marzen, 28, Des Moines, IA           1:02:20   10:23
  789   56  M25 Heston Renfold, 29, Osage, IA             1:21:00   13:30
  790   30  W25 Wendy Kisch, 26*, Ames, IA                1:21:00   13:30
3 Finishers     Time = 3:44:19     Places = 2108

42. Team Z 
  680   70  W15 Dianna Zuendel, 17*, Des Moines, IA       1:09:59   11:40
  797   20  JrW Carly Zuendel, 14*, Des Moines, IA        1:22:00   13:40
  798   18  M45 Mike Zuempel, 48, Des Moines, IA          1:22:02   13:40
3 Finishers     Time = 3:53:59     Places = 2275

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Open Female (3 runners count)


1. Runner's Edge 
  129    1  W19 Yarrow Moench, 24*, St Paul, MN             44:20    7:23
  134    2  W19 Elizabeth Connors, 24*, St Paul, MN         44:31    7:25
  176    3  W19 Andrea Sternburg, 24*, St Paul, MN          46:35    7:46
  327   11  W19 Holly Harris, 24*, St. Paul, MN             53:59    9:00
4 Finishers     Time = 2:15:25     Places = 439

2. Fitness Sports 1 
   80    1  W30 Lisa Marshall, 34*, Granger, Ia             41:36    6:56
  111    2  W30 Kathleen Schweizer, 33*, Urbandale, IA      43:27    7:14
  403    5  W30 Christen Schipper, 32*, Clive, IA           57:18    9:33
3 Finishers     Time = 2:22:20     Places = 594

3. Sknaps 
  358    9  W15 Jill Winninger, 15*, Duncombe, IL           55:17    9:13
  366   10  W15 Lydia Gawtry, 17*, Fort Dodge, IA           55:36    9:16
  501   34  W15 Abi Albrecht, 17*, Ft. Dodge, IA          1:00:56   10:09
  593   56  W15 Tina McCarville, 17*, Fort Dodge, IA      1:05:58   11:00
4 Finishers     Time = 2:51:49     Places = 1225

4. Swank 80S 
  446   19  W19 Kelly Bierwerth, 19*, Shoreview, MN         58:56    9:49
  448   20  W19 Erin Witzmann, 20*, Morris, MN              58:57    9:49
  456   21  W19 Camille Flanders, 21*, Morris, MN           59:11    9:52
  468   28  W15 Brianna Johansen, 18*, Morris, MN           59:43    9:57
4 Finishers     Time = 2:57:02     Places = 1350

5. Runnin Since 81 
  237    5  W19 Beth Fischer, 20*, Wall Lake, IA            50:01    8:20
  568   32  W19 Melanie Iler, 21*, Ames, IA               1:04:59   10:50
  572   34  W19 Andrea Meyer, 21*, Ames, IA               1:05:03   10:50
  574   51  W15 Lisa Iler, 17*, Lake City, IA             1:05:10   10:52
  590   39  W19 Gretchen Mapel, 21*, Ames, IA             1:05:45   10:57
5 Finishers     Time = 3:00:02     Places = 1377

6. Wi Connection 
  470   13  W25 Erin Verkerke, 25*, Appleton, WI            59:45    9:57
  471    3  W40 Kathy Fisher, 43*, Marinette, WI            59:46    9:58
  706    7  W40 Diane Mueller, 42*, Moravia, IA           1:11:37   11:56
3 Finishers     Time = 3:11:08     Places = 1647

7. Suite 221 
  576   35  W19 Stephanie Fisk, 20*, Waverly, IA          1:05:13   10:52
  599   42  W19 Theresa Stotts, 21*, Waverly, IA          1:06:18   11:03
  714   60  W19 Karina Jorgensen, 20*, Waverly, IA        1:12:18   12:03
  715   61  W19 Carrie Clement, 21*, Waverly, IA          1:12:25   12:04
  716   62  W19 Amy Baldwin, 20*, Waverly, IA             1:12:26   12:04
  734   64  W19 Kelly Dotson, 20*, Waverly, IA            1:13:48   12:18
  735   65  W19 Rachel Olson, 21*, Waverly, IA            1:13:49   12:18
7 Finishers     Time = 3:23:47     Places = 1889

8. Marathon Babes 
  724    7  W45 Carol Mauer, 45*, Waterloo, IA            1:12:51   12:08
  733    8  W45 Christi Shoemaker, 47*, Waterloo, IA      1:13:46   12:18
  737   17  W30 Jennifer Williamson, 30*, Cedar Falls, IA 1:13:50   12:18
3 Finishers     Time = 3:40:26     Places = 2194

9. The Fillies 
  748   10  W35 Dianne Schaeffer, 38*, Grimes, IA         1:15:29   12:35
  752   11  W35 Lynne Campbell, 38*, Grimes, IA           1:15:42   12:37
  791   19  W30 Natalie Schrader, 33*, Urbandale, IA      1:21:11   13:32
  792   10  W45 Jennie Schut, 46*, Urbandale, IA          1:21:12   13:32
4 Finishers     Time = 3:52:20     Places = 2291

10. Boot Camp 
  770   12  W35 Lisa Maharry, 36*, Des Moines, IA         1:17:45   12:57
  771   13  W35 Nancy Campbell, 38*, Adel, IA             1:17:46   12:58
  772   70  W19 Staci Fitzer, 23*, West Des Moines, IA    1:17:47   12:58
3 Finishers     Time = 3:53:17     Places = 2313

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Master Male (3 runners count)


1. Fitness Sports 3 
   22    2  M40 Phil Kauder, 41, Cascade, IA                35:58    6:00
   57    3  M40 Marty Sprague, 40, Berwick, IA              39:44    6:37
   63    5  M40 Glenn Daniels, 44, Olathe, KS               40:12    6:42
  587    4  M55 Larry Detwiler, 59, Des Moines, IA        1:05:37   10:56
4 Finishers     Time = 1:55:53     Places = 142

2. McDuffers 
   60    4  M40 Tim Nagel, 44, Clarion, IA                  39:51    6:38
   66    2  M45 Joseph Haynes, 48, Ames, IA                 40:22    6:44
   88    8  M40 Tim Fyfe, 44, Clear Lake, IA                42:16    7:03
  102    1  M50 Curt Krieger, 50, Mason City, IA            43:04    7:11
4 Finishers     Time = 2:02:27     Places = 214

3. Pit Vipers 
   43    1  M45 Mike Nelson, 46, Danville, IA               38:47    6:28
   81    6  M40 Matt Trimble, 41, Shoreview, MN             41:38    6:56
  112    9  M40 Peter Ylvisaker, 40, Marion, IA             43:28    7:15
  127    3  M45 Brad Scott, 49, Marion, IA                  44:15    7:22
  206    5  M50 Mark Robertson, 50, Anamosa, IA             48:45    8:07
5 Finishers     Time = 2:03:52     Places = 236

4. S C R R Master 
   82    7  M40 Monty Steffens, 44, Sartell, MN             41:38    6:56
  122   10  M40 Ron Stock, 42, St Cloud, MN                 44:02    7:20
  135    4  M45 Kurt Stunek, 45, St Cloud, MN               44:40    7:27
3 Finishers     Time = 2:10:20     Places = 339

5. Running Payes 
  124    3  M50 James Jacobsen, 52, Des Moines, IA          44:06    7:21
  162   12  M40 David Christens, 43, West Des Moines, IA    46:05    7:41
  171    6  M45 Rick Hall, 49, Urbandale, IA                46:27    7:44
  175    1  M55 David Schulte, 55, Granger, Ia              46:29    7:45
  189    7  M45 Michael Hoffman, 48, Clive, IA              47:14    7:52
  192   14  M40 Don Cumings, 40, Ankeny, IA                 47:30    7:55
  670   12  M50 Denny Wheeler, 52, Urbandale, IA          1:09:07   11:31
7 Finishers     Time = 2:16:37     Places = 457

6. Many Rattles 
  230   16  M40 Jeffrey Tuohino, 42, Cedar Rapids, IA       49:46    8:18
  344    8  M50 Marty Rathje, 51, Ankeny, IA                54:39    9:06
  385    9  M50 Martin Smith, 53, Cedar Rapids,IA           56:39    9:26
3 Finishers     Time = 2:41:03     Places = 959

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Master Female (3 runners count)


1. Fitness Sports 2 
  198    1  W50 Nancy Hoegh, 50*, Clive, IA                 48:10    8:02
  281    1  W40 Julia Burke, 40*, Johnston, IA              51:56    8:39
  293    2  W45 Elaine Van Dyck, 49*, Des Moines, IA        52:23    8:44
  322    4  W45 Sue Boley, 46*, Maxwell, IA                 53:42    8:57
4 Finishers     Time = 2:32:28     Places = 772

2. Too Young To Dye 
  274    1  W45 Andriette Wickstrom, 47*, Storm Lake, IA    51:51    8:38
  319    3  W45 Beth Henriksen, 46*, Ames, IA               53:34    8:56
  346    5  W45 Jane Dye Wickman, 49*, Kellogg, IA          54:44    9:07
3 Finishers     Time = 2:40:08     Places = 939

3. CBRC Hot Flashes 
  353    2  W50 Claudia Scott, 51*, Marion, IA              55:07    9:11
  362    3  W50 Jean Roeder, 50*, Fulton, IL                55:27    9:14
  412    4  W50 Gwen Hobson, 54*, Albany, IL                57:44    9:37
  518    5  W50 Jo Faris, 51*, Davenport, IA              1:01:39   10:16
4 Finishers     Time = 2:48:17     Places = 1127

Top

Return to home page.