19th Living History Farms

Des Moines, IA November 22, 1997

Results courtesy of Apple Raceberry Jam

Men|Women|Teams

Teams

         CLASS  
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Middle School


1. Brooks 
  181    2  A   Rigoberto Qyinonnes, 10, Des Moines, IA     43:52    7:34
  188    3  A   Corey Smith, 11, Des Moines, IA             44:36    7:41
  203    4  A   Edgar Perez, 10, Des Moines, IA             45:21    7:49
3 Finishers     Time = 2:13:48     Places = 572

2. 10 Nuts & Nick 
  215    5  A   Nick Reed, 14, Johnston, IA                 46:09    7:57
  216    6  A   Aaron Creger, 14, Des Moines, IA            46:09    7:57
  414   22  A   Adam Frank, 13, Urbandale, IA               57:29    9:55
6 Finishers     Time = 2:29:46     Places = 845

3. Comets 
  234    9  A   Heath Moenck, 12, Webster City, IA          47:10    8:08
  400   19  A   Dane Campidilli, 13, Webster City, IA       56:53    9:48
  402   20  A   Clark Middleton, 13, Webster City, IA       56:57    9:49
4 Finishers     Time = 2:41:00     Places = 1036

4. The Havoc 
  317   12  A   Peter Christakos, 13, Johnston, IA          52:31    9:03
  349   14  A   Zach Webster, 12, Des Moines, IA            53:51    9:17
  421   23  A   David Hefner, 13, Johnston, IA              58:22   10:04
3 Finishers     Time = 2:44:43     Places = 1087

         CLASS  
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


High School Girls


1. U Go Girl 
  231    7  BB  Alison Althoff, 16, Cascade, IA             47:08    8:08
  273   10  BB  Bridget Noonan, 17, Cascade, IA             49:03    8:27
  359   27  BB  Beth Donovan, 17, Cascade, IA               55:07    9:30
4 Finishers     Time = 2:31:18     Places = 863

2. Cedar Falls Girls 
  211    5  BB  Jamie Nemmers, 15, Cedar Falls, IA          46:07    7:57
  243    8  BB  Nicole Dorden, 15, Cedar Falls, IA          47:38    8:13
  416   38  BB  Julie Ruff, 15, Cedar Falls, IA             57:43    9:57
4 Finishers     Time = 2:31:26     Places = 870

3. Indianola 
  306    4  AA  Kylee Welling, 14, Indianola, IA            51:41    8:55
  307   14  BB  Hillary Liepa, 16, Indianola, IA            51:41    8:55
  308   15  BB  Kelly Sinclair, 17, Indianola, IA           51:42    8:55
3 Finishers     Time = 2:35:03     Places = 921

4. Power Up 
  326   19  BB  Bethany Waltersdorf, 17, Creston, IA        53:04    9:09
  348   24  BB  Laura Baker, 17, Kent, IA                   53:44    9:16
  369   32  BB  Alicia Young, 15, Creston, IA               55:39    9:36
3 Finishers     Time = 2:42:27     Places = 1043

5. Cowgirls 
  362   29  BB  Abbie Meyer, 16, Blairsburg, IA             55:17    9:32
  363   30  BB  Laura Redig, 15, Clarion, IA                55:18    9:32
  371   33  BB  Christiane Fritsche, 16, Clarion, IA        55:44    9:37
4 Finishers     Time = 2:46:19     Places = 1096

6. Dragonfly 
  455   48  BB  Rita Fiala, 16, Johnston, IA              1:01:47   10:39
  456   49  BB  Jacque Timmons, 15, Urbandale, IA         1:01:47   10:39
  457   50  BB  Randi Goodrich, 17, Elkhart, IA           1:01:47   10:39
4 Finishers     Time = 3:05:20     Places = 1368

7. 3 Swan & A Duck 
  356   25  BB  Emily Duffelmeyer, 16, Ames, IA             54:47    9:27
  357   26  BB  Emily Johnston, 15, Ames, IA                54:49    9:27
  524   71  BB  Sarah Kitchell, 16, Ames, IA              1:16:46   13:14
3 Finishers     Time = 3:06:22     Places = 1237

8. Hoover 
  449   46  BB  Stepanie Mann, 16, Des Moines, IA         1:01:31   10:36
  450   47  BB  Molly Gross, 16, Des Moines, IA           1:01:31   10:36
  488   55  BB  Katie Melmann, 17, Des Moines, IA         1:06:44   11:30
5 Finishers     Time = 3:09:46     Places = 1387

9. Yoda's Followers 
  427   40  BB  Sarah Hough, 16, Council Bluffs, IA         58:45   10:08
  505   60  BB  April Reedy, 15, Council Bluffs, IA       1:12:31   12:30
  506   61  BB  Melissa Hough, 16, Council Bluffs, IA     1:12:34   12:31
4 Finishers     Time = 3:23:49     Places = 1438

10. Heelan 
  504   59  BB  Nicole Farrell, 15, Sioux City, IA        1:11:54   12:24
  525   72  BB  Julie Moeller, 17, Sioux City, IA         1:16:55   13:16
  526   73  BB  Kelly Considine, 17, Sioux City, IA       1:17:01   13:17
3 Finishers     Time = 3:45:49     Places = 1555

11. Luv 2 Run 
  510   63  BB  Kristi Hall, 15, Ames, IA                 1:16:11   13:08
  511   64  BB  Elizabeth Gauger, 15, Ames, IA            1:16:11   13:08
  512   65  BB  Rebecca Trampel, 15, Ames, IA             1:16:11   13:08
4 Finishers     Time = 3:48:31     Places = 1533

12. Freaks 
  515   67  BB  Mary Mahaffey, 18, Montezuma, IA          1:16:20   13:10
  516   68  BB  Jill Phillips, 17, Montezuma, IA          1:16:21   13:10
  517   69  BB  Charlotte Ford, 18, Montezuma, IA         1:16:21   13:10
3 Finishers     Time = 3:49:01     Places = 1548

13. Speed Demons 
  523   70  BB  Lindsay VanFleet, 16, Ames, IA            1:16:41   13:13
  528   75  BB  Susan Vleck, 15, Ames, IA                 1:17:12   13:19
  529   76  BB  Andrea Coleman, 15, Ames, IA              1:17:12   13:19
3 Finishers     Time = 3:51:05     Places = 1580

14. Snap Crackle Pop 
  537   79  BB  Tara McGowan, 15, Urbandale, IA           1:24:12   14:31
  538   12  AA  Victoria Brenton, 14, Johnston, IA        1:24:12   14:31
  539   80  BB  Megan Webster, 15, Des Moines, IA         1:24:24   14:33
4 Finishers     Time = 4:12:48     Places = 1614

         CLASS  
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


High School Boys


1. Cedar Falls Tigers 
   46    6  B   Norman Anderson,Jr., 18, Cedar Falls, IA    36:22    6:16
   54    7  B   Nick Stubbe, 16, Cedar Falls, IA            36:52    6:21
   75   15  B   Chad Steffen, 18, Cedar Falls, IA           37:50    6:31
4 Finishers     Time = 1:51:04     Places = 175

2. Eagles 
   68   13  B   Jess Dobbs, 18, Eagle Grove, IA             37:30    6:28
   77   16  B   Josh Bard, 16, Eagle Grove, IA              37:53    6:32
   90   24  B   Jeremy Burk, 17, Eagle Grove, IA            38:34    6:39
5 Finishers     Time = 1:53:56     Places = 235

3. Kahones 
   67   12  B   Joe Althoff, 17, Cascade, IA                37:30    6:28
  102   30  B   Joe Kauder, 16, Cascade, IA                 39:39    6:50
  103   31  B   Brad Miller, 17, Cascade, IA                39:39    6:50
4 Finishers     Time = 1:56:46     Places = 272

4. Cedar Falls Turf 
  100   28  B   Brian Burkhardt, 16, Cedar Falls, IA        39:15    6:46
  101   29  B   Mike McCarty, 16, Cedar Falls, IA           39:19    6:47
  118   36  B   Tim Froehle, 17, Cedar Falls, IA            40:21    6:57
4 Finishers     Time = 1:58:54     Places = 319

5. Balbrker 
   89   23  B   Ryan Felton, 17, Cascade, IA                38:33    6:39
  120   38  B   Nate Manternach, 17, Cascade, IA            40:28    6:59
  121   39  B   Wes Felton, 15, Cascade, IA                 40:34    7:00
3 Finishers     Time = 1:59:34     Places = 330

6. BlueJays 
   97   27  B   John Hoarty, 17, Omaha, NE                  38:57    6:43
  108   33  B   Micheal McCaslin, 17, Omaha, NE             39:54    6:53
  129   42  B   Anthony Vacant, 17, Omaha, NE               40:52    7:03
6 Finishers     Time = 1:59:42     Places = 334

7. Gavoni 
   78   17  B   Scott Lerner, 17, Des Moines, IA            37:54    6:32
  119   37  B   Travis Patten, 16, Des Moines, IA           40:27    6:58
  140   44  B   Martin Jones, 16, Des Moines, IA            41:36    7:10
5 Finishers     Time = 1:59:56     Places = 337

8. Few Punks 
   91   31  C   Brian Oltman, 19, Nevada, IA                38:38    6:40
   93   26  B   Kevin Fitzpatrick, 18, Nevada, Ia           38:44    6:41
  222   71  B   Eric Flenniken, 18, Nevada, IA              46:28    8:01
3 Finishers     Time = 2:03:49     Places = 406

9. Fridley's Cheap 
  154   48  B   Neal Schuett, 17, Ankeny, IA                42:49    7:23
  156   50  B   Josh Shaver, 17, Ankeny, IA                 42:56    7:24
  235   77  B   Chris Handley, 17, Elkhart, IA              47:18    8:09
3 Finishers     Time = 2:13:01     Places = 545

10. 1A Wonders 
  193   61  B   Tyson Keith, 17, Eldora, IA                 45:00    7:45
  194   62  B   Nate King, 18, Baxter, IA                   45:00    7:46
  195   63  B   Chris Wieting, 18, Eldora, IA               45:01    7:46
6 Finishers     Time = 2:15:00     Places = 582

11. Friends 
  228   75  B   Jason McDermott, 16, Peosta, IA             47:03    8:07
  232    7  A   Justin Otting, 14, Cascade, IA              47:10    8:08
  233    8  A   Patrick Noonan, 14, Cascade, IA             47:10    8:08
4 Finishers     Time = 2:21:22     Places = 693

12. Nads 
  227   74  B   George Weber, 17, Hedrick, IA               46:53    8:05
  236   78  B   Matt Glick, 16, Hedrick, IA                 47:18    8:09
  253   81  B   Witt Featherston, 16, Fairfield, IA         48:10    8:18
3 Finishers     Time = 2:22:20     Places = 716

13. Skutt C H S 
  223   72  B   Chuck Cooper Jr, 16, Omaha, NE              46:32    8:01
  268   85  B   Matthew Volmer, 15, Omaha, NE               48:47    8:25
  352   91  B   Tom Craig, 15, Omaha, NE                    54:07    9:20
3 Finishers     Time = 2:29:25     Places = 843

14. W. Omaha Youth Rc 
  229    1  AA  Megan Poppens, 14, Omaha, NE                47:06    8:07
  261   82  B   Bob Schaffart, 15, Omaha, NE                48:38    8:23
  422    9  AA  Colleen Brown, 13, Omaha, NE                58:23   10:04
3 Finishers     Time = 2:34:07     Places = 912

15. Final Four 
  272   86  B   Walt Howd, 17, Bloomfield, IA               48:57    8:26
  341   90  B   Jason Bumgarner, 17, Bloomfield, IA         53:28    9:13
  343   13  A   Scott Shively, 14, Bloomfield, IA           53:28    9:13
3 Finishers     Time = 2:35:53     Places = 956

16. V F P'S 
  376   96  B   Luke Meshcer, 15, Cascade, IA               55:52    9:38
  377   97  B   Abe Schwager, 15, Cascade, IA               55:53    9:38
  391   98  B   Scott Dermott, 15, Peosta, IA               56:23    9:43
3 Finishers     Time = 2:48:07     Places = 1144

17. We Poop Anywhere 
  358   15  A   Michael Cameron, 14, Urbandale, IA          55:03    9:29
  396   16  A   Brad Paul, 14, Johnston, IA                 56:39    9:46
  397   17  A   David Batcheldes, 14, Johnston, IA          56:39    9:46
4 Finishers     Time = 2:48:20     Places = 1151

18. Hey Blink'n 
  519  104  B   Adam Mattox, 16, Council Bluffs, IA       1:16:39   13:13
  520   29  A   Mike Argotsinger, 14, Council Bluffs, IA  1:16:39   13:13
  521  105  B   Mathew Mattox, 17, Council Bluffs, IA     1:16:40   13:13
4 Finishers     Time = 3:49:57     Places = 1560

         CLASS  
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Open Female


1. Flying Wheat Thins 
  114    2  CC  Laurie Meythaler, 19, Des Moines, IA        40:12    6:56
  130    3  CC  Maaike Ouwersloot, 19, Ames, IA             40:56    7:03
  143    5  CC  Rachel Johnson, 19, Ames, IA                42:07    7:16
3 Finishers     Time = 2:03:14     Places = 387

2. Lincoln Swingers 
  133    4  CC  Erin Bresnan, 21, Ames, IA                  41:10    7:06
  134   45  C   Mickey Skidmore, 21, Ames, IA               41:10    7:06
  256   10  CC  Erin Block, 23, Iowa City, IA               48:25    8:21
4 Finishers     Time = 2:10:43     Places = 523

3. We 3 Sisters 
  164    2  BB  Kristen Nauman, 18, Waverly, IA             43:09    7:26
  287    3  AA  Katie Nauman, 13, Mason City, IA            50:13    8:39
  311   20  CC  Kelly Nauman, 21, Storm Lake, IA            51:58    8:57
3 Finishers     Time = 2:25:19     Places = 762

4. U H O M S 2 
  208    6  CC  Kris Winbringer, 23, Des Moines, IA         45:50    7:54
  254    2  EE  Valerie Vote, 30, Des Moines, IA            48:13    8:19
  304   17  CC  Tavi Madden, 23, Wdm, IA                    51:35    8:54
5 Finishers     Time = 2:25:37     Places = 766

5. Monsters 
  226    9  CC  Kristin Stuchis, 23, Grinnell, IA           46:49    8:04
  312   21  CC  Ann Yaeger, 19, Grinnell, IA                52:06    8:59
  313   16  BB  Brooke Fambrough, 18, Grinnell, IA          52:08    8:59
6 Finishers     Time = 2:31:02     Places = 851

6. Scarlet O'Hares 
  147   45  B   Josh Hibben, 17, Pleasant Hill, IA          42:24    7:19
  333    5  EE  Brenda O'Hare, 30, Ames, IA                 53:17    9:11
  380    6  EE  Karol Krumm, 33, Boone, IA                  56:02    9:40
4 Finishers     Time = 2:31:42     Places = 860

7. U H O M S 1 
   69    1  CC  Allen Trisha, 24, Wdm, IA                   37:32    6:28
  220    8  CC  Molly Smith, 23, Wdm, IA                    46:23    8:00
  499   49  CC  Megan Baines, 21, Des Moines, IA          1:08:43   11:51
4 Finishers     Time = 2:32:37     Places = 788

8. Uni Pacers Gold 
  294   16  CC  Sunny Parkhurst, 19, Cedar Falls, IA        50:52    8:46
  330   21  BB  Georgia Millward, 16, Blairstown, IA        53:12    9:10
  331   22  BB  Jane McDermott, 18, Traer, IA               53:13    9:10
4 Finishers     Time = 2:37:16     Places = 955

9. Central  
  318   17  BB  Rachel Woita, 18, Pella, IA                 52:51    9:07
  319   23  CC  Anita Miller, 22, Pella, IA                 52:51    9:07
  320   24  CC  Jennifer Osteen, 20, Pella, IA              52:51    9:07
5 Finishers     Time = 2:38:32     Places = 957

10. Team Gump 
  335   29  CC  Tara Biltoft, 20, Omaha, NE                 53:19    9:11
  336   30  CC  Niki Dorcas, 19, Omaha, NE                  53:19    9:11
  337   31  CC  Theresa Sanderson, 22, Omaha, NE            53:19    9:12
6 Finishers     Time = 2:39:57     Places = 1008

11. Immortals 
  495   46  CC  Traci Doele, 19, York, NE                 1:07:40   11:40
  496   47  CC  Stacy Collins, 20, York, NE               1:07:40   11:40
  498   48  CC  Jody Peplinski, 19, York, NE              1:07:41   11:40
3 Finishers     Time = 3:23:01     Places = 1489

         CLASS  
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Open Male


1. Hung Over 
    3    1  C   Sam Burkett, 20, Cedar Falls, IA            31:04    5:21
    4    2  C   Rob Semelroth, 22, Cedar Falls, IA          31:10    5:22
    5    1  B   Rob Brock, 18, Cedar Falls, IA              31:24    5:25
3 Finishers     Time = 1:33:37     Places = 12

2. Pain Makers 
    7    4  C   Scott Stanley, 19, Blair, NE                31:36    5:27
   10    2  B   Justin Christensen, 18, Blair, NE           31:54    5:30
   11    6  C   Max Grady, 22, Blair, NE                    31:56    5:30
5 Finishers     Time = 1:35:25     Places = 28

3. Iowa City Enclave 
    2    2  D   Jeff Joiner, 25, Iowa City                  30:56    5:20
   12    7  C   Steve Pasche, 22, Coraville, IA             32:15    5:33
   13    8  C   Jeff Allen, 24, Iowa City, IA               32:17    5:34
5 Finishers     Time = 1:35:26     Places = 27

4. Dmitry&Deadweight 
    1    1  D   Dmitry Drozdov, 25, Ames, IA                30:34    5:16
    6    3  C   Matt Thomas, 24, Ames, IA                   31:26    5:25
   21   10  C   Justin Gottchalk, 23, Iowa City, IA         33:38    5:48
5 Finishers     Time = 1:35:37     Places = 28

5. Fitness Sports 
   15    3  F   Keith Fevold, 39, Des Moines, IA            32:29    5:36
   18    4  F   Jeff Wubbena, 36, Fort Dodge, IA            33:04    5:42
   22    5  F   Glenn Daniels, 39, Indianola, IA            33:42    5:48
5 Finishers     Time = 1:39:13     Places = 55

6. The Budlight 6Pk 
   20    4  D   Carl Chamberlain, 29, Omaha, NE             33:12    5:43
   26    2  E   Ron Beene, 32, Omaha, NE                    34:04    5:52
   31    3  E   Mike Vance, 34, Omaha, NE                   34:42    5:59
4 Finishers     Time = 1:41:57     Places = 77

7. Running Sports 
    9    1  F   Tim Schmid, 39, Kansas City, MO             31:43    5:28
   17    1  E   Rusty Collins, 31, Mission, KS              33:02    5:42
  104    4  H   Mike Rouse, 45, Overland Park, KS           39:46    6:51
3 Finishers     Time = 1:44:30     Places = 130

8. Waseca 
   38    5  E   Jeff Streich, 32, Janesville, MN            35:50    6:11
   52    7  F   Dave Prins, 38, Waseca, MN                  36:43    6:20
   64   10  B   Levi Severson, 17, Waseca, MN               37:12    6:25
3 Finishers     Time = 1:49:43     Places = 154

9. Tijuana Toads 
   37    4  E   Stephen Fyfe, 32, Fremont, NE               35:40    6:09
   41    6  F   Tim Fyfe, 39, Clear Lake, IA                36:11    6:14
  105   10  G   Chris Samson, 42, Des Moines, IA            39:49    6:52
3 Finishers     Time = 1:51:39     Places = 183

10. Flaming Taints 
   47   19  C   Robi Robinson, 21, Indianola, IA            36:25    6:17
   53   21  C   Troy Owens, 21, Carlisle, IA                36:46    6:20
   88   30  C   Sam Grotewold, 19, Indianola, IA            38:30    6:38
3 Finishers     Time = 1:51:40     Places = 188

11. Norse 
   44   18  C   Aaron Holtebeck, 22, Decorah, IA            36:21    6:16
   70   25  C   Tim Constance, 19, Decorah, IA              37:38    6:29
   80   28  C   Mark Haddinger, 19, Decorah, IA             38:05    6:34
5 Finishers     Time = 1:52:02     Places = 194

12. Clucky 
   30   12  C   Lucas DeWitt, 24, Hampton, IA               34:41    5:59
  106   32  B   Scott Peterson, 18, Hampton, IA             39:51    6:52
  126   40  B   Nate Brinkley, 17, Hampton, IA              40:49    7:02
5 Finishers     Time = 1:55:21     Places = 262

13. Pootie 
   45    5  B   Darren Bates, 18, Cedar Falls, IA           36:21    6:16
   48   20  C   John Bartak, 19, Cedar Falls, IA            36:25    6:17
  167   55  B   Erik Ullestad, 18, Waverly, IA              43:18    7:28
5 Finishers     Time = 1:56:04     Places = 260

14. Running R'S 
   56    8  B   Ben Larson, 18, Huxley, IA                  36:59    6:22
   74   14  B   Luke Bennett, 18, Huxley, IA                37:45    6:30
  172   58  B   Peter Bellendorf, 16, Ames, IA              43:34    7:31
4 Finishers     Time = 1:58:17     Places = 302

15. Panther Gold 
   57   22  C   Chad Goldsmith, 19, Cedar Falls, IA         37:01    6:23
  116   39  C   Shaun Enderton, 20, Cedar Falls, IA         40:16    6:56
  132   44  C   Chris Foxen, 21, Cedar Falls, IA            41:10    7:06
3 Finishers     Time = 1:58:25     Places = 305

16. Mudhens 
   49    7  D   Todd Christensen, 28, Altoona, IA           36:29    6:17
   72    8  D   Tim Houge, 29, Grimes, IA                   37:40    6:30
  186   10  E   Bill Vipond, 33, Ankeny, IA                 44:22    7:39
3 Finishers     Time = 1:58:30     Places = 307

17. Face-Punchers 
   95   33  C   Scott Hansen, 22, Iowa City, IA             38:56    6:43
  125   42  C   John Newell, 24, Ames, IA                   40:45    7:01
  163   50  C   Eric Maxson, 23, Iowa City, IA              43:06    7:26
5 Finishers     Time = 2:02:46     Places = 383

18. Renobs 
   73   27  C   Derek Morrow, 20, York, NE                  37:41    6:30
  141   47  C   Tony Kreifels, 23, York, NE                 41:43    7:12
  201   58  C   Andy Boyce, 21, Osceola, IA                 45:10    7:47
3 Finishers     Time = 2:04:34     Places = 415

19. Freeze Framed 
   42    4  B   Joe Hughes, 17, Montour, IA                 36:12    6:14
  153   47  B   Mike Zmolek, 16, Toledo, IA                 42:46    7:22
  205   14  F   David G. Meyne, 35, Cedar Falls, IA         45:38    7:52
3 Finishers     Time = 2:04:35     Places = 400

20. Mudmen 
  122   41  C   Aaron Fopma, 23, Webster City, IA           40:38    7:00
  145   11  F   Tony Bussan, 39, Webster City, IA           42:18    7:18
  152    9  E   Nick Woolley, 32, Lehigh, IA                42:44    7:22
6 Finishers     Time = 2:05:39     Places = 419

21. Westside B D 
  149   49  C   Michael Dodge, 19, Creston, IA              42:26    7:19
  168   56  B   Martin Healey, 18, Creston, IA              43:22    7:28
  206   67  B   Caleb Kralik, 17, Creston, IA               45:39    7:52
3 Finishers     Time = 2:11:26     Places = 523

22. Ames Hash Puppies 
  144   10  F   Randall Webb, 36, Ames, IA                  42:14    7:17
  247   14  E   Joerg Dodenhoff, 34, Ames, IA               47:40    8:13
  279   13  D   John Murphy, 29, Ames, IA                   49:25    8:31
4 Finishers     Time = 2:19:19     Places = 670

23. Blind Mice 
  166   51  C   Jason Westholm, 20, Des Moines, IA          43:16    7:28
  170   52  C   Luke Wadsley, 19, Alta, IA                  43:31    7:30
  381           Brent Thompson, Alta, IA                    56:03    9:40
3 Finishers     Time = 2:22:49     Places = 717

24. C C C B 
  257   61  C   Chris Huston, 21, Pella, IA                 48:26    8:21
  258   62  C   Shannon Ryan, 21, Pella, IA                 48:27    8:21
  292   68  C   Matthew Patterson, 21, Pella, IA            50:49    8:46
3 Finishers     Time = 2:27:41     Places = 807

25. Panther Purple 
  131   43  C   Sean Sindt, 19, Cedar Falls, IA             41:09    7:06
  345   73      Erin McNaughton, Cedar Falls, IA            53:31    9:14
  379   73  C   Ryan Gilbert, 20, Wdm, IA                   55:59    9:39
4 Finishers     Time = 2:30:39     Places = 855

26. Iowa Falls Rugby 
  183   14  G   Rod Rotgers, 43, Iowa Falls, IA             44:09    7:37
  388   74  C   Brent Waskow, 23, Cedar Falls, IA           56:19    9:42
  415   10  I   Jim Murra, 54, Iowa Falls, IA               57:30    9:55
3 Finishers     Time = 2:37:57     Places = 986

27. Adventure 
  299   16  E   Jeffrey Bakeris, 33, Runnells, IA           51:29    8:52
  329   15  D   Kraig Kading, 27, Altoona, IA               53:07    9:09
  354   19  E   Dean O'Connor, 31, Altoona, IA              54:16    9:21
5 Finishers     Time = 2:38:51     Places = 982

28. Frat Boyz 
  296   69  C   Chad Reyna, 24, Des Moines, IA              51:02    8:48
  389   75  C   Josh Runyan, 20, Des Moines, IA             56:21    9:43
  476   82  C   Steven Turvold, 23, Des Moines, IA        1:04:14   11:04
3 Finishers     Time = 2:51:36     Places = 1161

29. Ben's Last Stand 
  251   12  D   Ben Lindaman, 25, Clarion, IA               47:54    8:15
  459   80  C   Corky Lindaman, 20, Fort Dodge, IA        1:01:48   10:39
  474   81  C   Jonathan Lindaman, 20, Pella, IA          1:04:10   11:04
4 Finishers     Time = 2:53:51     Places = 1184

30. Red Bull 
  432   77  C   John Shirley, 21, Boone, IA                 58:50   10:08
  480   20  D   Jason Hohanshelt, 26, Boone, IA           1:05:34   11:18
  482   23  E   David Lindeman, 34, Des Moines, IA        1:05:36   11:19
3 Finishers     Time = 3:09:59     Places = 1394

31. No Prep 
  473   18  F   Keith Belling, 36, Wdm, IA                1:03:50   11:00
  479   21  E   Bruce Belling, 31, Wdm, IA                1:04:54   11:11
  491   24  E   Wayne Belling, 33, Wdm, IA                1:07:06   11:34
3 Finishers     Time = 3:15:49     Places = 1443

32. Chiapas 
  503   58  BB  Angie Schreuder, 16, Otley, IA            1:11:41   12:21
  509    6  GG  Sue Schreuder, 44, Pella, IA              1:15:56   13:05
  514   28  A   Michael Schreuder, 14, Otley, IA          1:16:16   13:09
3 Finishers     Time = 3:43:52     Places = 1526

         CLASS  
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Master Female


1. Too Young To Dye 
  137    1  GG  Andriette Wickstrom, 42, Storm Lake, IA     41:24    7:08
  176    2  GG  Beth Henriksen, 41, Ames, IA                43:41    7:32
  248    5  GG  Jane Dye, 44, Perry, IA                     47:43    8:14
3 Finishers     Time = 2:12:47     Places = 561

2. Hot Flashes 
  187    1  HH  Claudia Scott, 46, Marion, IA               44:29    7:40
  199    2  HH  Jeanne Roeder, 45, Fulton, IL               45:05    7:46
  295    1  II  Wanda Hartwigsen, 51, Bettendorf, IA        50:55    8:47
5 Finishers     Time = 2:20:28     Places = 681

         CLASS  
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Master Males


1. Pit Vipers 
   28    2  G   Mike Nelson, 41, Danville, IA               34:18    5:55
   32    3  G   Mike Skopec, 41, Traer Ia                   34:46    6:00
   55    6  G   Brad Scott, 44, Marion, IA                  36:53    6:21
5 Finishers     Time = 1:45:56     Places = 115

2. McDuffers 
   25    1  G   Dave Nauman, 41, Mason City, IA             33:52    5:50
   39    4  G   David Currell, 44, Geneva, MN               35:50    6:11
   76    3  H   Curt Krieger, 45, Mason City, IA            37:52    6:32
4 Finishers     Time = 1:47:33     Places = 140

3. Fitness Sports 
   29    1  H   Jim Pollard, 45, Boone, IA                  34:31    5:57
   66    8  G   Tom Heuer, 40, Des Moines, IA               37:24    6:27
  249    3  I   Steve Carter, 50, Indianola, IA             47:48    8:14
3 Finishers     Time = 1:59:42     Places = 344

4. Orc Masters 
   60    7  G   Rich Markley, 44, Omaha, NE                 37:08    6:24
  128    6  H   Michael Manna, 49, Omaha, NE                40:50    7:02
  198   11  H   Chuck Cooper, 45, Omaha, NE                 45:03    7:46
3 Finishers     Time = 2:03:00     Places = 386

5. Mudders 
  112    5  H   Steve McCullough, 48, Omaha, NE             40:05    6:55
  150    8  H   Terry Hansen, 46, Council Bluffs, IA        42:28    7:19
  175   12  G   Daniel Nicklen, 43, Omaha, NE               43:40    7:32
4 Finishers     Time = 2:06:13     Places = 437

6. Mohicans 
  148    7  H   Jan Fletcher, 46, Earlham, IA               42:25    7:19
  165    9  H   Del Lark, 48, Des Moines, IA                43:11    7:27
  185    2  I   Steve Radakovich, 53, Earlham, IA           44:21    7:39
4 Finishers     Time = 2:09:56     Places = 498

7. Flying Pella-Cans 
   86    9  G   Randy Browne, 41, Pella, IA                 38:13    6:35
  237   12  H   Dennis Linn, 46, Pella, IA                  47:22    8:10
  244   13  H   Phil George, 48, Pella, IA                  47:39    8:13
4 Finishers     Time = 2:13:12     Places = 567

8. Webster City R C 
  182   13  G   Patrick Foley, 43, Webster City, IA         44:05    7:36
  260    1  J   Marv Maass, 56, Webster City, IA            48:37    8:23
  278   19  G   Gary Moenck, 44, Webster City, IA           49:23    8:31
5 Finishers     Time = 2:22:04     Places = 720

9. Ia River Striders 
  173    1  I   Joel Beane, 50, Marshalltown, IA            43:35    7:31
  202   15  G   Gerald Shively, 43, Marshalltown, IA        45:19    7:49
  364    8  I   Gary Giffin, 50, Marshalltown, IA           55:22    9:33
5 Finishers     Time = 2:24:15     Places = 739

10. Eye C Red Hash 
  274   18  G   Mike Clayton, 42, Ames, IA                  49:08    8:28
  350   23  G   Thomas Cipressi, 41, Ames, IA               53:56    9:18
  399   19  H   Douglas Bryner, 46, Ames,IA                 56:50    9:48
4 Finishers     Time = 2:39:53     Places = 1023

11. Dps Team Ii 
  347   16  H   Paul Wieck, 45, Clive, IA                   53:42    9:15
  433   25  G   Steve Bogle, 40, Ankeny, IA                 59:01   10:11
  440   13  I   Darwin Chapman, 53, Des Moines, IA          59:38   10:17
4 Finishers     Time = 2:52:21     Places = 1220

12. Best Dressed Hash 
  403    9  I   Thomas Jackson, 53, Ames, IA                57:02    9:50
  413   24  G   Greg Larson, 42, Ames, IA                   57:23    9:54
  494    4  J   Al Albright, 56, Ames, IA                 1:07:18   11:36
4 Finishers     Time = 3:01:42     Places = 1310

         CLASS  
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Coed Teams (2 male & 2 females)


1. Wartburg W B 
   71   26  C   Kenny Wileax, 19, Waverly, IA               37:39    6:29
   94   32  C   Kevin Lamb, 19, Waverly, IA                 38:48    6:41
  162    1  BB  Katie Shearn, 18, Waverly, IA               43:03    7:25
  281   11  BB  Sara McClure, 18, Waverly, IA               49:33    8:32
4 Finishers     Time = 2:49:01     Places = 608

2. Off Road Runners 
   84   20  B   Darin Arkema, 18, Sioux Center, IA          38:09    6:34
  146   48  C   Lucas VanderLeest, 21, Sully, IA            42:23    7:18
  177    3  BB  Heidi Bartholomew, 18, Sioux Center, IA     43:45    7:33
  280   13  CC  Julie Huizenga, 19, Sioux Center, IA        49:31    8:32
6 Finishers     Time = 2:53:47     Places = 586

3. Radio Flyer 
   19    9  C   Brandon Guthrie, 19, St Paul, MN            33:08    5:43
   36   15  C   Tim Pavlish, 19, Prior Lake, MN             35:20    6:05
  383   37  CC  Barbara Snow, 21, St Paul, MN               56:06    9:40
  384   38  CC  Emilie Miller, 21, St Paul, MN              56:06    9:40
12 Finishers     Time = 2:56:40     Places = 157

4. Rincon 
   50    5  G   Dale Thompson, 44, Orange City, IA          36:36    6:18
   51    6  E   Kevin Cole, 31, Orange City, IA             36:39    6:19
  239    4  GG  Judy Thompson, 44, Orange City, IA          47:23    8:10
  395    5  DD  Lynn Cole, 29, Orange City, IA              56:34    9:45
4 Finishers     Time = 2:57:10     Places = 735

5. Zwack Pack 
  113   38  C   Jim Zwack, 23, Ames, IA                     40:08    6:55
  157   12  F   Greg Courtney, 38, Ames, IA                 42:56    7:24
  224    3  GG  Kathleen Wendel, 42, Ames, IA               46:35    8:02
  241    1  EE  Mary K Jurenka, 34, Ames, IA                47:34    8:12
6 Finishers     Time = 2:57:11     Places = 698

6. WutyMoshy 
  171   57  B   Jason Wegter, 16, Cedar Falls, IA           43:31    7:30
  213   69  B   Joe Martin, 15, Cedar Falls, IA             46:08    7:57
  214    6  BB  Kate Deaver, 15, Cedar Falls, IA            46:09    7:57
  245    9  BB  Amy Baldwin, 15, Cedar Falls, IA            47:39    8:13
4 Finishers     Time = 3:03:26     Places = 843

7. Rusty Love 
  107   36  C   Torey Winter, 21, Des Moines, IA            39:54    6:53
  218    7  CC  Jenny Williams, 20, Des Moines, IA          46:12    7:58
  269   65  C   Matthew Holcomb, 20, Des Moines, IA         48:52    8:25
  361   36  CC  Leah Schulte, 20, Des Moines, IA            55:16    9:32
4 Finishers     Time = 3:10:12     Places = 955

8. Cavorting Beasties 
  117   40  C   Robert Andress, 24, Ames, IA                40:17    6:57
  136   46  C   Nathan Pechace, 24, Ames, IA                41:22    7:08
  346    3  DD  Jill Rosenberg, 27, Ames, IA                53:39    9:15
  386   40  CC  Gretchen Holstein, 23, Nevada, IA           56:09    9:41
5 Finishers     Time = 3:11:26     Places = 737

9. Woo Woos 
  139    9  F   Mike Ament, 36, Cedar Rapids, IA            41:36    7:10
  301    3  EE  Brenda Ann Cloud, 32, Cedar Rapids, IA      51:29    8:53
  302    4  EE  Debbie Lenth, 30, Marion, IA                51:30    8:53
  334    2  J   Richard Lenth, 59, Cedar Rapids, IA         53:17    9:11
6 Finishers     Time = 3:17:50     Places = 1076

10. Kids & Dad 
  285    6  I   Dale Huizenga, 53, Kankakee, IL             50:07    8:38
  286   67  C   Aaron Huizenga, 23, Kankakee, IL            50:08    8:39
  323   27  CC  Leah Huizenga, 20, Orange City, IA          52:56    9:08
  324   18  BB  Elisabeth Huizenga, 18, Orange City, IA     52:57    9:08
4 Finishers     Time = 3:26:07     Places = 1218

11. M M Burrops 
  111   34  B   Devan McGranahan, 15, Dickens, IA           40:04    6:54
  372   34  BB  Megan McKean, 16, Armstrong, IA             55:45    9:37
  373   94  B   John Haisman, 17, Estherville, IA           55:45    9:37
  374   95  B   Ted Duitsman, 18, Estherville, IA           55:46    9:37
4 Finishers     Time = 3:27:18     Places = 1230

12. Blaines + 
    8    5  C   Marshall Blaine, 22, Cedar Falls, IA        31:38    5:27
  437   43  CC  Erin Blaine, 20, Cedar Falls, IA            59:24   10:14
  438   20  H   Tom Blaine, 48, Indianola, IA               59:27   10:15
  439   42  BB  Allison Blaine, 17, Indianola, IA           59:37   10:17
6 Finishers     Time = 3:30:05     Places = 1322

13. M&M & China Dolls 
  238   13  E   Matt Bro, 34, Toledo, IA                    47:22    8:10
  344   17  E   Mark Stewart, 34, Oelwein, IA               53:31    9:14
  387    7  EE  Denise Fikes, 34, Manchester, IA            56:18    9:42
  394    8  EE  Deb Bro, 31, Toledo, IA                     56:26    9:44
4 Finishers     Time = 3:33:36     Places = 1363

14. Buckaroos 
  174    1  A   Nick Hatzievgenakis, 14, Pella, IA          43:37    7:31
  190   55  C   Dain Liepa, 21, Iowa City, IA               44:44    7:43
  418    8  AA  Booke Visser, 14, Pella, IA                 58:02   10:00
  429   41  BB  Tasha Browne, 17, Pella, IA                 58:46   10:08
7 Finishers     Time = 3:35:08     Places = 1075

15. Wartburg 
   35   14  C   Tom Zirbel, 19, Waverly, IA                 35:12    6:04
  423   42  CC  Sandra Hansen, 19, Waverly, IA              58:27   10:05
  442   44  CC  Angela Neve, 19, Waverly, IA                59:52   10:19
  507   51  CC  Jessica Smuksta, 20, Waverly, IA          1:13:54   12:44
4 Finishers     Time = 3:47:24     Places = 1407

16. White Lightening 
  275   87  B   Patrick Burke, 17, Coraville, IA            49:11    8:29
  276   88  B   Travis Aye, 17, Lohrville, IA               49:14    8:29
  277   12  CC  Ranee Wiederin, 19, Cedar Rapids, IA        49:15    8:29
  532   77  BB  Andrea Hamilton, 18, Cedar Rapids, IA     1:20:59   13:58
5 Finishers     Time = 3:48:38     Places = 1128

17. Jaywalkers 
  367   92  B   Josh Voss, 16, Des Moines, IA               55:38    9:35
  368   93  B   Corey McKoy, 17, Urbandale, IA              55:39    9:36
  404   36  BB  Anne Hummel, 15, Urbandale, IA              57:02    9:50
  446   44  BB  Katie Quail, 15, Urbandale, IA            1:00:21   10:24
4 Finishers     Time = 3:48:39     Places = 1585

18. Schroeder 
  219   60  C   Jerry Schroeder, 24, Des Moines, IA         46:22    8:00
  451   78  C   Jeremy Yoder, 21, Ankeny, IA              1:01:32   10:36
  469    8  DD  Carla Vanlangen, 28, Adel, IA             1:02:53   10:50
  486    9  DD  Karen Symons-Smith, 27, Wdm, IA           1:06:36   11:29
6 Finishers     Time = 3:56:21     Places = 1591

19. Team Lemon Curry 
  460   52  BB  Larissa Plagge, 16, Latimer, IA           1:01:49   10:39
  461  101  B   Landon Plagge, 16, Latimer, IA            1:01:50   10:40
  462   53  BB  Erin Oelschlaeger, 16, Clear Lake, IA     1:01:50   10:40
  463  102  B   David Baker, 18, Clear Lake, IA           1:01:52   10:40
5 Finishers     Time = 4:07:20     Places = 1846

20. Muddle Heads 
  454  100  B   Nathan Otis, 16, Clear Lake, IA           1:01:45   10:39
  464   10  AA  April Wilhelm, 14, Clear Lake, IA         1:01:52   10:40
  465   54  BB  Kathy Bitker, 17, Clear Lake, IA          1:01:54   10:40
  470   11  AA  Sarah Burgart, 14, Clear Lake, IA         1:02:53   10:50
4 Finishers     Time = 4:08:23     Places = 1853

21. Emge 
  435   17  F   Kevin Emge, 38, Wdm, IA                     59:17   10:13
  436    1  FF  Lisa Emge, 36, Omaha, NE                    59:17   10:13
  484    3  FF  Mary Emge, 39, Wdm, IA                    1:05:50   11:21
  485    3  K   Pat Emge, 61, Shendandoah, IA             1:06:31   11:28
4 Finishers     Time = 4:10:54     Places = 1840
Return to home page