Living History Farms 5.35 Miles

Teams

Urbandale, Iowa

Nov. 18, 2000

28 degrees, overcast, a couple of snowfl
Results by CMac Running Service, Cal Murdock

Men

Women

Age Division

I Mile

Coed Teams

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Middle School

HS Girls

HS Boys

Open Women

Open Men

Masters Women

Masters Men

Coed

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Middle School


1. Superman 
  400    5  JrM Sean Sullivan, 12, Cumming, IA              50:42    9:29
  521    9  JrM Joel Ryerson, 12, West Des Moines, IA       56:48   10:37
  562   10  JrM Jimmy Lyons, 12, West Des Moines, IA        59:55   11:12
  563   11  JrM Timmer Mecarthy, 12, West Des Moines, IA  1:00:02   11:13
  564   12  JrM Ryan Beer, 13, West Des Moines, IA        1:00:03   11:13
5 Finishers     Time = 2:47:24     Places = 1483

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


High School Male


1. Scroteluschen 
   66    7  M15 Jarod Wall, 17, Marshalltown, IA            34:33    6:27
  146   25  M15 Mitchell Brown, 17, Marshalltown, IA        39:12    7:19
  163   30  M15 Barrett Barr, 17, Marshalltown, IA          40:09    7:30
  623  110  M15 Kyle Hayes, 18, Haverhill, IA             1:04:58   12:09
4 Finishers     Time = 1:53:53     Places = 375

2. Guys From J-A 
   95   16  M15 Scott Hubler, 17, Tipton, IA                36:15    6:46
  135   24  M15 Aaron Moes, 18, Tipton, IA                  38:42    7:14
  152   26  M15 Clint Mente, 18, Tipton, IA                 39:29    7:23
3 Finishers     Time = 1:54:25     Places = 382

3. Wu Pass 
   85   11  M15 Matt Strasser, 17, Des Moines, IA           35:34    6:39
  167   31  M15 Ryan Lambertz, 15, Des Moines, IA           40:17    7:32
  177   35  M15 Andy Wieskamp, 16, Des Moines, IA           40:36    7:35
  307   75  M15 Corey Dickerson, 16, Des Moines, IA         46:04    8:37
4 Finishers     Time = 1:56:26     Places = 429

4. Bro Boys 
  156   27  M15 Nathan Van Dyke, 16, Toledo, IA             39:46    7:26
  169   33  M15 Chris DeLaubenfels, 15, Mt Vernon, IA       40:21    7:32
  198    1  JrM Jesse Bro, 14, Waterloo, IA                 41:38    7:47
3 Finishers     Time = 2:01:44     Places = 523

5. Ubergaheans 
  157   28  M15 Andy Grawe, 18, Quincy, IL                  39:56    7:28
  181   38  M15 Ryan Robertson, 16, Quincy, IL              40:46    7:37
  203   44  M15 Schnaufer, 17, Quincy, IL                   41:50    7:49
  246   52  M15 Geoffrey Dureska, 17, Quincy, IL            43:54    8:12
  305   73  M15 Ross Welch, 16, Quincy, IL                  45:58    8:35
5 Finishers     Time = 2:02:31     Places = 541

6. Ole Farts 
  175   34  M15 Andy Giltner, 17, Ankeny, IA                40:27    7:34
  182   39  M15 Chris Hoeck, 17, Ankeny, IA                 40:47    7:37
  195   42  M15 David Parkinson, 17, Ankeny, IA             41:27    7:45
  211   45  M15 Tyler Gustason, 17, Ankeny, IA              42:15    7:54
  261   61  M15 Eric Dirks, 17, Ankeny, IA                  44:21    8:17
  414   90  M15 Gumm Justin, 18, Ankeny, IA                 51:39    9:39
6 Finishers     Time = 2:02:40     Places = 552

7. Team Billy 
  127   21  M15 Brian Fitzpatrick, 18, Nevada, Ia           38:14    7:09
  237   49  M15 James Hawcott, 17, Nevada, IA               43:28    8:07
  306   74  M15 Mike Davis, 18, Maxwell, IA                 46:03    8:36
  439   92  M15 David Bartleson, 15, Nevada, IA             52:54    9:53
4 Finishers     Time = 2:07:44     Places = 670

8. Buffalo Boys 
  239   50  M15 Mark Buckner, 17, Lincoln, NE               43:29    8:08
  240   51  M15 Ben Nelson, 15, Lincoln, NE                 43:31    8:08
  256   57  M15 Eric Heyl, 15, Lincoln, NE                  44:09    8:15
  258   58  M15 Kyle Clouston, 15, Lincoln, NE              44:10    8:15
  259   59  M15 Phillip Voigt, 16, Lincoln, NE              44:11    8:15
5 Finishers     Time = 2:11:07     Places = 735

9. Indianola C C 
  227   47  M15 Andy McPherson, 16, Norwalk, IA             43:04    8:03
  260   60  M15 Ilo Schell, 16, Indianola, IA               44:11    8:16
  272   67  M15 Robert Klootwyk, 16, Indianola, IA          45:07    8:26
  300   72  M15 Adam Middleswart, 15, Indianola, IA         45:55    8:35
  315   78  M15 Tyler Gray, 15, Indianola, IA               46:23    8:40
  326   82  M15 Jared Rumthun, 15, Indianola, IA            46:55    8:46
6 Finishers     Time = 2:12:21     Places = 759

10. Jr Superstars 
  266   63  M15 Derrin Boerschel, 17, Shell Rock, IA        44:46    8:22
  279   69  M15 Dan Gates, 15, Waverly, IA                  45:12    8:27
  302    3  JrM Detlef Maltas, 14, Waverly, IA              45:56    8:35
3 Finishers     Time = 2:15:52     Places = 847

11. Ostrich 
  312   76  M15 John Phelps, 17, Spencer, IA                46:17    8:39
  316   79  M15 Traver Jones, 16, Spencer, IA               46:25    8:41
  317   80  M15 Brant Kassel, 15, Spencer, IA               46:28    8:41
3 Finishers     Time = 2:19:09     Places = 945

12. Farm Tigers 
   68    8  M15 David Lantz, 15, Cedar Falls, IA            34:36    6:28
  423   91  M15 Peter Christensen, 16, Cedar Falls, IA      51:54    9:42
  487    7  JrM Steve Downs, 14, Cedar Falls, IA            55:36   10:24
  524  104  M15 Adam Haigh, 15, Cedar Falls, IA             57:09   10:41
  525  105  M15 John Deery, 15, Cedar Falls, IA             57:10   10:41
5 Finishers     Time = 2:22:05     Places = 978

13. Millard South 
  191   41  M15 Nick Petersen, 17, Omaha, NE                41:14    7:42
  313   77  M15 Pat Rainbolt, 15, Papillion, NE             46:19    8:39
  517    8  JrM Chris Jones, 14, Omaha, NE                  56:38   10:35
3 Finishers     Time = 2:24:10     Places = 1021

14. Cannabis 
  200   43  M15 Nick Hatziengenakis, 17, Pella, IA          41:41    7:47
  471   96  M15 Chip Racheter, 17, Pella, IA                54:43   10:14
  501   99  M15 Bret Schnring, 18, Pella, IA                56:10   10:30
3 Finishers     Time = 2:32:33     Places = 1172

15. Beast Tamers 
  278   68  M15 David March, 16, Newton, IA                 45:10    8:27
  477   97  M15 Kyle Marshall, 17, Newton, IA               55:11   10:19
  544  107  M15 Steve Weeks, 15, Newton, IA                 58:27   10:55
3 Finishers     Time = 2:38:47     Places = 1299

16. Be Craun 
  446   93  M15 Job Evers, 17, Hudson, IA                   53:23    9:59
  448   94  M15 Matt Gibson, 17, Newton, IA                 53:24    9:59
  505  100  M15 Chris Munoz, 18, Newton, IA                 56:22   10:32
  511  101  M15 Bill Henniger, 18, Newton, IA               56:28   10:33
  543  106  M15 Tom Weeks, 18, Newton, IA                   58:25   10:55
5 Finishers     Time = 2:43:09     Places = 1399

17. Skutt Catholic 
  608   14  JrM Danny Hames, 14, Omaha, NE                1:03:26   11:51
  626  111  M15 Steve Schumacher, 18, Omaha, NE           1:05:34   12:15
  645  113  M15 Ryan McCann, 15, Omaha, NE                1:07:46   12:40
  667  114  M15 T J Rowell, 16, Omaha, NE                 1:11:48   13:25
  668  115  M15 Jesse Carr, 15, Omaha, NE                 1:11:49   13:25
5 Finishers     Time = 3:16:45     Places = 1879

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


High School Female


1. Shen-Essex 
  268    6  W15 Megan Slater, 17*, Essex, IA                44:55    8:24
  294    9  W15 Lisa Slater, 16*, Essex, IA                 45:45    8:33
  348   12  W15 Carli Franks, 17*, Shenandoah, IA           48:03    8:59
3 Finishers     Time = 2:18:42     Places = 910

2. Flying "Lei"-Dees 
  122    1  W15 Ashley Culp, 16*, West Des Moines, IA       37:43    7:03
  411   17  W15 Lauren Hill, 15*, West Des Moines, IA       51:26    9:37
  445   23  W15 Martha Edwards, 16*, Clive, IA              53:23    9:59
  455   24  W15 Larisa Nordstrom, 16*, West Des Moines, IA  53:36   10:01
  621   60  W15 Ashley McElderry, 15*, West Des Moines, IA
                                                            1:04:36   12:04
5 Finishers     Time = 2:22:32     Places = 978

3. Dust Biters 
  406   16  W15 Vicky Benz, 18*, Sibley, IA                 51:10    9:34
  425   18  W15 Amanda Espey, 15*, Ocheyedan, IA            52:05    9:44
  430   19  W15 Karla Thole, 17*, Melvin, IA                52:22    9:47
  577   50  W15 Bridget Prins, 17*, Sibley, IA            1:00:42   11:21
  579   51  W15 Lori Marnach, 15*, Ashton, IA             1:00:42   11:21
5 Finishers     Time = 2:35:37     Places = 1261

4. W D - 40 
  476    3  JrW Tressa Hoegh, 14*, Knoxville, IA            55:08   10:18
  479   27  W15 Claudia Buhmann, 17*, Knoxville, IA         55:16   10:20
  491    4  JrW Kristin Clague, 14*, Knoxville, IA          55:42   10:24
  661   68  W15 Erin Snider, 16*, Harvey, IA              1:09:36   13:01
  662   69  W15 Kirsten Lyons, 17*, Knoxville, IA         1:09:37   13:01
5 Finishers     Time = 2:46:04     Places = 1446

5. Bears 
  386   15  W15 Janelle Greene, 15*, North English, IA      50:10    9:22
  387    1  JrW Melissa Caster, 14*, North English, IA      50:10    9:23
  643   62  W15 Sabrina Cheney, 16*, Deep River, IA       1:07:36   12:38
3 Finishers     Time = 2:47:55     Places = 1416

6. Millard South 2 
  516   29  W15 Rebecca Siemens, 16*, Omaha, NE             56:38   10:35
  518   30  W15 Kate Zielinski, 15*, Omaha, NE              56:41   10:36
  519   31  W15 Kim Siemens, 16*, Omaha, NE                 56:41   10:36
3 Finishers     Time = 2:49:59     Places = 1553

7. Urbandale H S 
  474   25  W15 Jessica Finnerty, 17*, Urbandale, IA        54:51   10:15
  539   38  W15 Jackie Jones, 16*, Urbandale, IA            58:14   10:53
  540   39  W15 Melissa Remhof, 16*, Urbandale, IA          58:20   10:54
  618   59  W15 Kara Neumann, 15*, Urbandale, IA          1:03:59   11:57
  669    7  JrW Katie Kooienga, 14*, Urbandale, IA        1:12:23   13:32
5 Finishers     Time = 2:51:24     Places = 1553

8. Moo Cows 
  475   26  W15 Jamie Nagel, 17*, Clarion, IA               54:59   10:17
  532    5  JrW Amy Keller, 14*, Clarion, IA                57:48   10:48
  561   44  W15 Amber Woodley, 18*, Clarion, IA             59:37   11:08
  678   72  W15 Heather Redig, 16*, Clarion, IA           1:14:18   13:53
4 Finishers     Time = 2:52:23     Places = 1568

9. Turner Bears 
  534   33  W15 Rachel Gray, 15*, Kansas City, KS           57:57   10:50
  535   34  W15 Connie Kill, 16*, Kansas City, KS           58:00   10:50
  536   35  W15 Amanda Carnes, 16*, Kansas City, KS         58:00   10:50
  537   36  W15 Tabitha Coney, 16*, Kansas City, KS         58:02   10:51
  538   37  W15 Stephanie Laws, 15*, Kansas City, KS        58:03   10:51
5 Finishers     Time = 2:53:56     Places = 1605

10. Millard South 1 
  568   45  W15 Kylie Childers, 17*, Omaha, NE            1:00:12   11:15
  569   46  W15 Alex Sorman, 18*, Omaha, NE               1:00:12   11:15
  570   47  W15 Amy Jones, 16*, Omaha, NE                 1:00:12   11:15
  571   48  W15 Jessica Killip, 17*, Omaha, NE            1:00:12   11:15
  572   49  W15 Sarah Kent, 17*, Omaha, NE                1:00:13   11:15
5 Finishers     Time = 3:00:34     Places = 1707

11. Skutt Catholic 
  652   63  W15 Kirsten Carlberg, 16*, Omaha, NE          1:08:58   12:53
  654   64  W15 Theresa Hovanec, 16*, Omaha, NE           1:08:58   12:53
  655   65  W15 Sarah Schumacher, 15*, Omaha, NE          1:09:14   12:56
  658   66  W15 Amanda Meyer, 17*, Omaha, NE              1:09:16   12:57
  659   67  W15 Allison Eccker, 16*, Omaha, NE            1:09:17   12:57
  671   71  W15 Katie Zabrocki, 16*, Omaha, NE            1:12:30   13:33
  672    8  JrW Katelyn Talcott, 14*, Omaha, NE           1:12:30   13:33
7 Finishers     Time = 3:27:09     Places = 1961

12. The Eagles 
  704   76  W15 Lana Spencer, 17*, Madrid, IA             1:29:30   16:44
  705   77  W15 Jessica Latta, 15*, Madrid, IA            1:29:41   16:46
  706   78  W15 Shani Blair, 16*, Madrid, IA              1:30:03   16:50
3 Finishers     Time = 4:29:13     Places = 2115

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Open Male


1. Adidas R E Adistar 
    1    1  M19 Dan Schwamberger, 22, Stevens Point, WI     29:30    5:31
    3    1  M25 Kurt Keiser, 27, Omaha, NE                  29:44    5:33
    8    3  M25 Steve Pasche, 25, St Paul, MN               30:08    5:38
3 Finishers     Time = 1:29:21     Places = 12

2. Fitness Sports / Drake Track Club 
    4    3  M19 Zachary Schendel, 22, Des Moines, IA        29:47    5:34
    5    4  M19 Marty Dalton, 24, West Des Moines, IA       30:04    5:37
    9    6  M19 Matt Gabrielson, 22, Des Moines, IA         30:23    5:41
3 Finishers     Time = 1:30:14     Places = 18

3. Adidas R E Dassler 
    6    5  M19 John Guertin, 23, Northfield, MN            30:04    5:37
    7    2  M25 Jon Koch, 25, West St Paul, MN              30:05    5:37
   19    5  M25 Leroy Popowski, 26, Coralville, IA          31:31    5:53
3 Finishers     Time = 1:31:40     Places = 32

4. N E Iowa Ramblers 
   12    8  M19 Chad Leitzen, 24, Savanna, IL               30:44    5:45
   16    1  M30 Michael McGrane, 30, Iowa City, IA          31:05    5:48
   17    1  M35 Phil Kauder, 39, Cascade, IA                31:16    5:51
   23    2  M35 Scott Smith, 38, Appleton, WI               31:59    5:59
   77   15  M25 Jon Goettler, 25, Canton, IL                35:06    6:34
  151   62  M19 Joe Kauder, 19, Cascade, IA                 39:28    7:22
6 Finishers     Time = 1:33:04     Places = 45

5. Woodsmen 
    2    2  M19 Todd Trapp, 22, Sioux Falls, SD             29:35    5:32
   11    7  M19 Mark Scharnberg, 22, Sioux Falls, SD        30:38    5:44
   41   19  M19 Garrett Milbrett, 20, Sioux Falls, SD       33:18    6:13
3 Finishers     Time = 1:33:31     Places = 54

6. Tiny Town 
   20   11  M19 Count Vasey, 21, Decorah, IA                31:36    5:54
   27   14  M19 Chocolate Thunder, 20, Decorah, IA          32:22    6:03
   31    3  M15 Havit Mittman, 18, Decorah, IA              32:42    6:07
   74   32  M19 Viper Goddard, 21, Decorah, IA              34:52    6:31
   84   36  M19 Terp Tine, 20, Decorah, IA                  35:30    6:38
5 Finishers     Time = 1:36:39     Places = 78

7. Budlite Sixpack 
   18    2  M30 David Sutej, 32, Omaha, NE                  31:29    5:53
   34   18  M19 Chris Stiffler, 21, Papillion, NE           32:45    6:07
   36    3  M30 Carl Chamberlain, 32, Omaha, NE             32:47    6:08
   37    3  M35 Ronn Beene, 35, Omaha, NE                   32:49    6:08
   48    4  M30 Gary Dougherty, 32, Omaha, NE               33:49    6:19
5 Finishers     Time = 1:37:00     Places = 88

8. I S U Run Club A 
   24   13  M19 Jason Sinnwell, 23, Ames, IA                32:10    6:01
   28    7  M25 Antonien Letoublon, 29, Ames, IA            32:25    6:03
   33   17  M19 John Hensley, 21, Ames, IA                  32:44    6:07
   39   10  M25 Kevin Egan, 25, Ames, IA                    32:57    6:09
  116   47  M19 Robert Deisz, 21, Ames, IA                  37:28    7:00
5 Finishers     Time = 1:37:18     Places = 85

9. Adi U S Clif Dudes 
   10    4  M25 Erik Frank, 25, Chicago, IL                 30:31    5:42
   35    9  M25 Colin Andrews, 25, Chicago, IL              32:46    6:07
   61   13  M25 Joel Feinberg, 25, Chicago, IL              34:25    6:26
3 Finishers     Time = 1:37:41     Places = 106

10. Fun In The Mud 
   26    6  M25 Ivan Marsh, 26, Ashland, NE                 32:17    6:02
   44    4  M35 Jerry Guinan, 38, Omaha, NE                 33:38    6:17
   67    7  M35 Mikaile Vance, 37, Omaha, NE                34:34    6:28
   86    6  M30 John Early, 32, Omaha, NE                   35:39    6:40
4 Finishers     Time = 1:40:28     Places = 137

11. Team Sters 
   21   12  M19 Alf Hickey, 20, St Paul, MN                 31:41    5:55
   58   26  M19 Benjamin Knudsonn, 21, St Paul, MN          34:16    6:24
  111   44  M19 Vik Sigejorn, 22, St Paul, MN               37:04    6:56
  125   20  M15 Peter Dillon, 18, St Paul, MN               37:59    7:06
  126   51  M19 Soren Anderson, 21, St Paul, MN             38:14    7:09
5 Finishers     Time = 1:43:00     Places = 190

12. Nemesis R C 
   56   25  M19 Seth Comfort, 19, Indianola, IA             34:11    6:23
   60    6  M35 Stephen Fyfe, 35, Pella, IA                 34:23    6:26
   71   31  M19 Luke Bennett, 21, Pella, IA                 34:47    6:30
  666  157  M19 Kevin Lindberg, 21, Pella, IA             1:10:53   13:15
4 Finishers     Time = 1:43:20     Places = 187

13. Chargers 
   65   28  M19 Peter Hoyem, 19, Decorah, IA                34:31    6:27
   79   34  M19 Alex Anderson, 19, St. Joseph, MN           35:20    6:36
   83   35  M19 Michael Stuart, 19, Winona, MN              35:28    6:38
3 Finishers     Time = 1:45:18     Places = 227

14. Ankeny X C 
   81   10  M15 Andy McDermott, 16, Ankeny, IA              35:24    6:37
  106   17  M15 Nick Schreiner, 16, Ankeny, IA              36:50    6:53
  121   19  M15 Trent Weiler, 16, Ankeny, IA                37:41    7:02
  136   22  M25 Patrick McDermott, 27, Ankeny, IA           38:44    7:14
4 Finishers     Time = 1:49:54     Places = 308

15. Stallions 
   29   15  M19 Aaron Koehler, 21, Minneapolis, MN          32:31    6:05
  100   18  M25 Ryan Key, 27, Coon Rapids, MN               36:27    6:49
  204   27  M25 Shannon Vanessen, 28, Champlin, MN          41:58    7:51
  358   36  M25 Tony Einertson, 27, Austin, MN              48:45    9:07
4 Finishers     Time = 1:50:55     Places = 333

16. Psyco Killers 
   70   30  M19 David Paquette, 19, Mauston, WI             34:44    6:29
  114   18  M15 Paul Callahan, 18, Decorah, IA              37:24    6:59
  160   29  M15 Mike Petersen, 18, Bloomington, MN          40:03    7:29
  173   69  M19 Jacob Johnson, 19, Sioux City, IA           40:24    7:33
  250   53  M15 Seth Fetzer, 18, Williamsburg, IA           44:00    8:13
  352  109  M19 Andrew Stewart, 19, Williamsburg, IA        48:20    9:02
6 Finishers     Time = 1:52:10     Places = 344

17. Max Power 
  104   19  M25 Tony Ojeda, 29, Lincoln, NE                 36:47    6:52
  113   20  M25 Scott Foster, 28, Lincoln, NE               37:17    6:58
  140   23  M25 Troy Smith, 26, Lincoln, NE                 38:56    7:17
  148    8  M30 David Nebel, 30, Lincoln, NE                39:18    7:21
4 Finishers     Time = 1:52:59     Places = 357

18. X X X Country 
  112   45  M19 Caleb Smith, 20, Cedar Rapids,IA            37:08    6:56
  119   49  M19 William Navis, 20, Naperville, IL           37:29    7:00
  147   60  M19 Rob Despain, 19, Danville, IA               39:13    7:20
  168   32  M15 Zachary Smith, 17, Solon, IA                40:20    7:32
4 Finishers     Time = 1:53:49     Places = 378

19. Fitness Sports 
   72   14  M25 Ryan Wilcox, 29, West Des Moines, IA        34:48    6:30
  141   10  M35 Pat Baldus, 35, West Des Moines, IA         38:59    7:17
  187   11  M30 Joe Marshall, 32, Granger, IA               41:01    7:40
3 Finishers     Time = 1:54:47     Places = 400

20. B A L S 
   49   22  M19 Bryan Maher, 20, Indianola, IA              33:51    6:20
  101   42  M19 Alex White, 20, Indianola, IA               36:28    6:49
  291   96  M19 Justin Droppert, 20, Indianola, IA          45:42    8:32
  293   98  M19 Josh Russell, 20, Indianola, IA             45:44    8:33
4 Finishers     Time = 1:56:01     Places = 441

21. Vanilla Ice 
  117   48  M19 Andy Sorenson, 22, Hastings, MN             37:29    7:00
  133   54  M19 Michael Pecha, 20, Yutan, NE                38:34    7:12
  186   72  M19 Tom Weerheim, 19, Harrisburg, SD            41:00    7:40
3 Finishers     Time = 1:57:02     Places = 436

22. Wild Type 
   64    5  M30 Dan Nettleton, 31, Ames, IA                 34:30    6:27
  162    8  M40 Allen Miller, 43, Ames, IA                  40:09    7:30
  223   86  M19 Christian Baum, 24, Ames, IA                42:58    8:02
  457   32  W19 Debra Bertrand, 23*, Ames, IA               53:51   10:04
4 Finishers     Time = 1:57:36     Places = 449

23. Active Endeavors 
   78   16  M25 Jason Juehring, 29, Des Moines, IA          35:18    6:36
  105    7  M30 Christopher Maharry, 33, Urbandale, IA      36:48    6:53
  318   33  M25 Larry Ritterhouse, 27, West Des Moines, IA  46:33    8:42
  350    8  M50 Gary Payne, 50, Des Moines, IA              48:12    9:00
4 Finishers     Time = 1:58:39     Places = 501

24. Cascadians 
   94   15  M15 Wesley Felton, 18, Cascade, IA              36:11    6:46
  153   63  M19 Marty Casey, 24, Cascade, IA                39:33    7:23
  252   55  M15 Adam Loes, 17, Cascade, IA                  44:01    8:14
  364  113  M19 Jason Staver, 23, Cascade, IA               49:05    9:10
4 Finishers     Time = 1:59:44     Places = 499

25. Purple Monkey 
   13    1  M15 Trent Graham, 18, Des Moines, IA            30:49    5:45
  131   53  M19 Lee Greenberg, 19, Oshkosh, WI              38:30    7:12
  396  122  M19 Travis Patten, 19, Des Moines, IA           50:40    9:28
  408  130  M19 Aaron Verheul, 19, Ames, IA                 51:19    9:35
  627  112  M15 Matt Moeller, 18, Ames, IA                1:05:39   12:16
5 Finishers     Time = 1:59:58     Places = 540

26. The Donuts 
  115   46  M19 Steve Olson, 19, Cedar Falls, IA            37:27    7:00
  184   40  M15 Brett Redemske, 18, Cedar Falls, IA         40:50    7:38
  257   92  M19 Chad Goldsmith, 22, Cedar Falls, IA         44:10    8:15
  383  119  M19 Ryan Myers, 22, West Des Moines, IA         49:51    9:19
4 Finishers     Time = 2:02:25     Places = 556

27. Roots & Dirt 
   42   20  M19 Colin Greenan, 23, Madrid, IA               33:24    6:15
  236   13  M40 Tom Sauer, 40, Ames, IA                     43:21    8:06
  347   18  M40 John Kovar, 42, Ames, IA                    48:02    8:59
  370   16  M35 Kent Heinkens, 35, Ames, IA                 49:14    9:12
  371   17  M35 Dana Dinnes, 39, Kelley, IA                 49:16    9:12
5 Finishers     Time = 2:04:46     Places = 625

28. Team Fareway 
   76   33  M19 Ryan Kramer, 22, Atlantic, IA               35:02    6:33
  120   50  M19 Scott Cale, 19, Fayette, IA                 37:31    7:01
  528  142  M19 Dallas Daoust, 23, Atlantic, IA             57:29   10:45
  531   49  W19 Dominique Caspers, 22*, West Des Moines, IA 57:40   10:47
4 Finishers     Time = 2:10:01     Places = 724

29. I S U Run Club B 
  215   84  M19 Ryan Kobliska, 19, Ames, IA                 42:27    7:56
  270    2  JrM Sam McDeid, 14, Boone, IA                   45:03    8:25
  275   10  M45 Stan Welp, 48, Eldora, IA                   45:09    8:26
  319  102  M19 Darin Enderton, 19, Ames, IA                46:34    8:42
  427  132  M19 Bradey McDeid, 22, Boone, IA                52:13    9:46
  463   30  M30 Ole Balling, 30, Ames, IA                   54:25   10:10
6 Finishers     Time = 2:12:37     Places = 760

30. Where's The Buffet 
  142   58  M19 Keith Tollenaere, 21, Ames, IA              39:04    7:18
  208   82  M19 Reed Wessman, 21, Ames, IA                  42:03    7:51
  421   22  M40 Joel Barcus, 42, West Des Moines, IA        51:52    9:42
3 Finishers     Time = 2:12:57     Places = 771

31. Billy Goats 
  216   29  M25 Mark Stallman, 28, Des Moines, IA           42:28    7:56
  241   90  M19 Chuck Hilby, 24, West Des Moines, IA        43:33    8:08
  384  120  M19 Robert Kalb, 24, West Des Moines, IA        49:52    9:19
  533   36  M30 Craig Walter, 33, Des Moines, IA            57:55   10:49
4 Finishers     Time = 2:15:52     Places = 841

32. Team Doping 
  197   77  M19 Jonathan Garvey, 19, Spirit Lake, IA        41:36    7:46
  335  106  M19 Scott Heider, 23, Humboldt, IA              47:30    8:53
  338  107  M19 Jason Augustine, 21, Iowa City, IA          47:41    8:55
  507  138  M19 Anthony Brunkan, 19, Ames, IA               56:23   10:32
  510   46  M25 Kevin Minnis, 28, Urbandale,  Ia            56:27   10:33
  546  145  M19 Joseph Garvey, 22, Spirit Lake, IA          58:34   10:57
  567   52  W19 Dawn Chervek, 21*, Iowa City, IA          1:00:08   11:14
7 Finishers     Time = 2:16:46     Places = 870

33. Valley E Free 
  224    8  M45 Alan Gross, 46, Des Moines, IA              43:00    8:02
  327   19  M30 Andrew Shipley, 33, West Des Moines, IA     46:59    8:47
  331   15  M40 Jordon Korell, 41, West Des Moines, IA      47:22    8:51
  462   15  M45 Paul Carter, 45, Clive, IA                  54:12   10:08
4 Finishers     Time = 2:17:20     Places = 882

34. C F Diesel 
   88   12  M15 Miles Bern, 17, Cedar Falls, IA             35:57    6:43
  228   88  M19 B Burkhardt, 19, Iowa City, IA              43:05    8:03
  541  143  M19 John Bartak, 22, Iowa City, IA              58:22   10:55
  542  144  M19 Nick Narigon, 22, Iowa City, IA             58:23   10:55
4 Finishers     Time = 2:17:24     Places = 857

35. Team Zippy 
  286   15  M30 Jeff Beath, 30, Des Moines, IA              45:34    8:31
  308   32  M25 Marion Zepeda, 27, Des Moines, IA           46:06    8:37
  322   17  M30 Matt Anderson, 30, Johnston, IA             46:37    8:43
3 Finishers     Time = 2:18:16     Places = 916

36. Knight Runners 
  265   62  M15 Lee Beck, 15, Bunkingham, IA                44:44    8:22
  267   64  M15 Charles Engelkes, 18, La Porte City, IA     44:46    8:22
  391   20  M40 Louis Beck, 43, Bunkingham, IA              50:23    9:25
3 Finishers     Time = 2:19:53     Places = 923

37. Phi Lamba Chi 
  207   81  M19 Adam Bliley, 20, Kirksville, MO             42:00    7:51
  339   11  W15 Jane Harrison, 18*, Kirksville, MO          47:47    8:56
  404  128  M19 David Grant, 20, Kirksville, MO             51:03    9:32
  420  131  M19 Andrew Scianna, 19, Kirksville, MO          51:51    9:41
  453  133  M19 Nathan Kovarik, 21, Omaha, NE               53:36   10:01
5 Finishers     Time = 2:20:49     Places = 950

38. Captain Morgan 
  166   66  M19 Tim Ives, 20, Sioux Center, IA              40:13    7:31
  397  123  M19 Greg Van Dyke, 21, Sioux Center, IA         50:41    9:28
  398  124  M19 Jim Dekkers, 21, Hawarden, IA               50:41    9:28
3 Finishers     Time = 2:21:35     Places = 961

39. Smokey Bears 
  324   18  M30 Rick Schaaf, 33, Boone, IA                  46:50    8:45
  333   16  M40 Rob Battles, 42, Runnells, IA               47:24    8:51
  337   21  M30 Patrick Waymire, 30, Grimes, IA             47:31    8:53
  401  125  M19 Adam Fast, 22, Grimes, IA                   50:50    9:30
  499   44  M25 Ben Lampe, 26, Newton, IA                   56:05   10:29
  624   50  M25 Dan Wood, 25, Madrid, IA                  1:05:23   12:13
6 Finishers     Time = 2:21:45     Places = 994

40. Pour Excuses 
  254   11  M35 Rob Reicks, 36, Van Meter, IA               44:06    8:14
  378   18  M35 Jeff Farrell, 36, Des Moines, IA            49:37    9:16
  412   21  M35 Mike Albertson, 36, West Des Moines, IA     51:27    9:37
3 Finishers     Time = 2:25:08     Places = 1044

41. Flying Zambeti 
  340   35  M25 David Zwank, 28, Adel, IA                   47:49    8:56
  376   38  M25 Joel Bennett, 27, Pella, IA                 49:29    9:15
  379   23  M30 Don Fraher, 31, Pella, IA                   49:44    9:18
3 Finishers     Time = 2:27:01     Places = 1095

42. 2 Steves & A Stu 
  361   37  M25 Noel Maxey, 26, Des Moines, IA              48:46    9:07
  385  121  M19 Michael Kramer, 24, Des Moines, IA          50:05    9:22
  422   41  M25 Jason Klein, 27, Des Moines, IA             51:53    9:42
  431    6  W25 Heidi Rantala, 25*, Des Moines, IA          52:31    9:49
4 Finishers     Time = 2:30:43     Places = 1168

43. U P S 
  354   14  M35 Steve Thompson, 39, Marshalltown, IA        48:33    9:04
  380   24  M30 Derek Wachter, 31, West Des Moines, IA      49:45    9:18
  492   33  M30 Vince Bollhoefer, 34, Haverhill, IA         55:43   10:25
3 Finishers     Time = 2:34:00     Places = 1226

44. Buena Vista 
  483   24  M35 Montey Halls, 37, Hampton, IA               55:32   10:23
  484           Jeremy Stattelman, Hampton, IA              55:33   10:23
  486   32  M30 Steve Murra, 32, Cedar Falls, IA            55:35   10:23
3 Finishers     Time = 2:46:40     Places = 1453

45. Team Clucky 
  375   86  M15 Kyle Butson, 18, Ames, IA                   49:29    9:15
  553  147  M19 Doug Dannen, 20, Hampton, IA                59:00   11:02
  554  148  M19 Soctt Strother, 20, Hampton, IA             59:01   11:02
3 Finishers     Time = 2:47:28     Places = 1482

46. Gladiators 
  529   26  M35 Tony Bullock, 35, Aurora, CO                57:30   10:45
  530   27  M35 Eric Bullock, 39, Callender, IA             57:30   10:45
  584   37  M30 Bill Bullock, 31, New Brighton, MN        1:01:07   11:25
  585   13  JrM Bullock, 11, New Brighton, MN             1:01:12   11:26
4 Finishers     Time = 2:56:07     Places = 1643

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Open Female


1. Team Muscle 
   87    1  W19 Laurie Meythaler, 22*, Ames, IA             35:44    6:41
  107    2  W19 Emily Martini, 23*, Ames, IA                36:55    6:54
  248    8  W19 Ashley Drahn, 20*, Belle Plaine, IA         43:58    8:13
  273   10  W19 Gayle Nugent, 22*, Ames, IA                 45:07    8:26
4 Finishers     Time = 1:56:35     Places = 442

2. Fitness Sports 
  188    2  W30 Lisa Marshall, 32*, Granger, Ia             41:02    7:40
  212    2  W35 Julia Burke, 38*, Johnston, IA              42:19    7:55
  233    3  W40 Sue Boley, 44*, Maxwell, IA                 43:16    8:05
  452    7  W25 Darcy Ruble, 29*, Urbandale, IA             53:32   10:00
4 Finishers     Time = 2:06:36     Places = 633

3. Row Runners 
  321   15  W19 Stephanie Green, 20*, Lincoln, NE           46:37    8:43
  432   23  W19 Christine Gordon, 20*, Omaha, NE            52:41    9:51
  440   24  W19 Sarah Volkman, 20*, Lincoln, NE             52:56    9:54
  610   58  W15 Jill Hetzler, 18*, Lincoln, NE            1:03:39   11:54
4 Finishers     Time = 2:32:13     Places = 1193

4. Chad's Ladies 
  472   38  W19 Katie Hartman, 20*, Iowa City, IA           54:45   10:14
  473   39  W19 Jill Bries, 21*, Iowa City, IA              54:48   10:15
  527   48  W19 Beth Donovan, 20*, Cascade, IA              57:12   10:41
3 Finishers     Time = 2:46:45     Places = 1472

5. Aspen Health 
  632    7  W35 Tracy Cheney, 37*, West Des Moines, IA    1:05:58   12:20
  633   10  W30 Jenny Miller, 34*, West Des Moines, IA    1:05:59   12:20
  648   12  W30 Stephanie Wishman, 30*, Urbandale, IA     1:08:54   12:53
  651   72  W19 Julie Holmes, 22*, Des Moines, IA         1:08:57   12:53
  687    4  W50 Linda Holmes, 50*, Des Moines, IA         1:22:31   15:25
5 Finishers     Time = 3:20:50     Places = 1913

6. B V U 
  656   13  W30 Valerie Haugebak, 34*, Hampton, IA        1:09:15   12:56
  657   73  W19 Michelle Henry, 22*, Iowa Falls, IA       1:09:15   12:57
  702   82  W19 Sydney McDonald, 23*, New Providence, IA  1:27:29   16:21
  703   18  W25 Jen Lawrence, 27*, Ackley, IA             1:27:40   16:23
4 Finishers     Time = 3:45:58     Places = 2015

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Master Male


1. Fitness Sports 
   22    1  M40 Thomas Raunig, 41, Missoula, MT             31:52    5:57
   38    2  M40 Keith Fevold, 42, Des Moines, IA            32:51    6:08
   43    4  M40 Glenn Daniels, 42, Olathe, KS               33:29    6:15
  496    3  M55 Larry Detwiler, 57, Des Moines, IA          55:59   10:28
4 Finishers     Time = 1:38:11     Places = 103

2. McDuffers 
   40    3  M40 Dave Nauman, 44, Mason City, IA             33:01    6:10
   59    7  M40 Tim Fyfe, 42, Clear Lake, IA                34:22    6:25
  103    3  M45 Curt Krieger, 48, Mason City, IA            36:45    6:52
3 Finishers     Time = 1:44:06     Places = 202

3. C R R C Masters 
   82    1  M45 Mike Froehle, 45, Cedar Falls, IA           35:26    6:37
  165   10  M40 Darryl Brumm, 44, Cedar Falls, IA           40:12    7:31
  170    2  M50 Donald Williams, 52, Cedar Falls, IA        40:22    7:33
  225   11  M40 Nolan Morris, 44, Owatonna, MN              43:00    8:02
  234   12  M40 Ronald Martin, 44, Cedar Falls, IA          43:17    8:05
5 Finishers     Time = 1:56:00     Places = 417

4. Pit Vipers 
   55    6  M40 Mike Nelson, 44, Danville, IA               34:07    6:22
  102    2  M45 Nick Scott, 49, Cedar Rapids, IA            36:35    6:50
  309    6  M50 Martin Smith, 51, Cedar Rapids,IA           46:12    8:38
3 Finishers     Time = 1:56:53     Places = 466

5. Running Pays 
  132    1  M50 James Jacobsen, 50, Des Moines, IA          38:32    7:12
  158    6  M45 Rick Hall, 47, Urbandale, IA                39:59    7:28
  180    3  M50 Dennis Wheeler, 50, Des Moines, IA          40:43    7:37
3 Finishers     Time = 1:59:14     Places = 470

6. Mohicans 
  164    9  M40 Brian Smith, 43, Redfield, IA               40:10    7:30
  176    7  M45 Jan Fletcher, 49, Earlham, IA               40:35    7:35
  229    1  M55 Steve Radakovich, 56, Earlham, IA           43:06    8:03
3 Finishers     Time = 2:03:50     Places = 569

7. Mudders 
  280   11  M45 Terry Hansen, 49, Council Bluffs, IA        45:13    8:27
  289   13  M45 Daniel Nicklen, 46, Omaha, NE               45:38    8:32
  349    7  M50 Steve McCullough, 51, Omaha, NE             48:04    8:59
  377    9  M50 Bruce Deines, 53, Omaha, NE                 49:36    9:16
4 Finishers     Time = 2:18:54     Places = 918

8. The Science Guys 
  330   14  M40 Matthew Kramer, 43, Ankeny, IA              47:19    8:51
  342   17  M40 Steve Karsjen, 43, Nevada, IA               47:56    8:57
  388   19  M40 Kevin Dennis, 42, Ames, IA                  50:13    9:23
  415   14  M45 Iver Anderson, 47, Ames, IA                 51:43    9:40
  442    2  M55 Bruce Thompson, 59, Ames, IA                53:09    9:56
5 Finishers     Time = 2:25:27     Places = 1060

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Master Female


1. Too Young To Dye 
  193    1  W40 Sheila Maddock, 44*, Johnston, IA           41:20    7:43
  213    1  W45 Andriette Wickstrom, 45*, Storm Lake, IA    42:20    7:55
  311    4  W40 Beth Henricksen, 44*, Ames, IA              46:16    8:39
  336    2  W45 Jane Dye Wickman, 47*, Kellogg, IA          47:31    8:53
4 Finishers     Time = 2:09:55     Places = 717

2. Wild Women 
  298    1  W55 Anne Medeiros, 57*, Omaha, NE               45:50    8:34
  461    4  W45 Bea Sides, 49*, Blair, NE                   54:08   10:07
  622    2  W55 Jeanie Kelsay, 59*, Council Bluffs, IA    1:04:38   12:05
3 Finishers     Time = 2:44:34     Places = 1381

3. A O L . Run 
  605    7  W40 Laurie Comstock, 42*, Iowa City, IA       1:03:25   11:51
  606    2  W50 Jill Smith, 50*, Iowa City, IA            1:03:26   11:51
  607    3  W50 Elly Bell, 51*, Iowa City, IA             1:03:26   11:51
3 Finishers     Time = 3:10:16     Places = 1818

Top

Return to home page.